Повернутись до звичного вигляду


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Educational Era

Педагогічна преса

Управління освіти та науки Рівненської ОДА

Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (РОІППО)

Освітній навігатор

Рівненська МАН

Stats

Загальний форум

Страницы: 1 2 След.
Вступна кампанія до вищих навчальних закладів у 2016 році., Тут розміщуватимуться нормативно-правові документи щодо вступу абітурієнтів до вищих навчальних закладів у 2016 році.
 
Всіх, хто хоче оперативно отримувати сповіщення про розміщенні інформації в даній темі, просимо поставити "галочку" біля тексту "ПІДПИСАТИСЯ НА НОВІ ПОВІДОМЛЕННЯ ЦІЄЇ ТЕМИ" внизу сторінки.
 
Затверджено Умови прийому на навчання до ВНЗ – 2016

МАТЕРІАЛ ЧИТАЄМО НИЖЧЕ або ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ

Міністерством освіти і науки затверджені Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році. Наразі документ направлено на державну реєстрацію до Міністерства юстиції, після чого він буде офіційно оприлюднений та набуде чинності у встановленому законодавством порядку.

Також наказом МОН затверджено Перелік спеціальностей, прийом на навчання за якими здійснюватиметься з урахуванням рівня творчих та/або фізичних здібностей вступників та Порядок подання та розгляду заяв в електронній формі на участь у конкурсному відборі в 2016 році.

У Міністерстві освіти і науки, звертають увагу абітурієнтів та зацікавлених осіб на низку особливостей Умов прийому на навчання до вишів в 2016 році.

Зокрема, вперше Умови прийому до ВНЗ України охоплюють ступені молодшого бакалавра та доктора філософії, а набір на освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти молодшого спеціаліста та спеціаліста в 2016 році відбуватиметься в останнє.

Набір студентів до ВНЗ на всі ступені та освітньо-кваліфікаційні рівні у 2016 році буде здійснюватись за новим єдиним Переліком галузей та спеціальностей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266.

Також закон "Про вищу освіту" передбачає деякі зміни моделі держзамовлення, згідно з якими МОН визначатиме загальну кількість бюджетних місць за спеціальностями та спеціалізаціями окремих спеціальностей. У свою чергу, вищі навчальні заклади встановлюватимуть мінімальні та максимальні обсяги вступників, які вони можуть і готові прийняти. Розподіл вступників по ВНЗ, з урахуванням їх пріоритетів, здійснюватиме Єдина державна електронна база з питань освіти.

Вступники на молодшого бакалавра, бакалавра, магістра і спеціаліста медичного, ветеринарного та фармацевтичного спрямування на основі повної загальної середньої освіти, (крім осіб, які мають право на участь у конкурсі за результатами вступних екзаменів на основі повної загальної середньої освіти, зарахування за співбесідою та зарахування поза конкурсом) подаватимуть заяви про вступ тільки в електронній формі.

Абітурієнти зможуть подати до п’ятнадцяти заяв на п’ять спеціальностей, на яких передбачено прийом за державні кошти.

Кількість подання заяв в електронній формі на освітні програми, на яких не передбачається прийому за державні кошти, обмежуватися не буде.

Також буде змінено розклад вступної кампанії, зокрема, початок прийому заяв та документів на денну форму навчання на основі повної загальної середньої освіти відбудеться 11 липня.

Завершення прийому заяв та документів від абітурієнтів, які проходять співбесіди, екзамени, творчі конкурси відбудеться 20 липня, їх проведення – 21 – 27 липня.

Завершення прийому заяв та документів від вступників, які вступають на основі ЗНОвідбудеться 27 липня, оголошення рекомендацій на місця держзамовлення – 1 серпня.

Умовами прийому до вишів передбачено, що у межах кожного рейтингового списку вступників за кожною спеціальністю рішенням Кабінету Міністрів України може визначатися гарантований обсяг (до 5 %) місць державного замовлення для пільгових категорій вступників.
 
Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2015 № 1085 Про затвердження умов прийому до вищих навчальних закладів у 2016 році можна завантажити за ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
 
Введено нові спеціальності у внз

Одна з новацій вступної кампанії 2016 року – новий єдиний Перелік галузей та спеціальностей, який було затверджено постановою Кабінету Міністрів України №266 від 29 квітня 2015 року. Немало спеціальностей було визначено застарілими та скасовано, натомість додано нові, актуальні для сьогодення – наприклад, у галузі екології, біоінженерії, дизайну тощо.
Новий перелік спеціальностей діятиме для вступу на всі ступені та освітньо-кваліфікаційні рівні, починаючи з 2016 року.
 

  _____________
* Спеціальність, що передбачає вивчення складу і будови Землі включно із гідросферою і атмосферою, у тому числі геологія, геофізика, мінералогія, геохімія, вулканологія, сейсмологія, геоморфологія, фізична географія та інші науки про Землю, метеорологія та інші атмосферні науки (включаючи кліматичні дослідження), гідрологія, океанологія, палеоекологія.
 
 
Зареєстрований у Міністерстві юстиції України наказ МОН «Про затвердження Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році»
Наказом затверджено Умови прийому до вищих навчальних закладів України в 2016 році.
 
 
Міносвіти оприлюднило зміни вступної кампанії 2016 року читаємо нижче АБО ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ


Міністерство освіти і науки оприлюднило нові умови прийому до вишів 2016 року. Загалом принципи вступної кампанії не відрізнятимуться від цьогорічних, але до деяких змін абітурієнтам треба підготуватись заздалегідь.
Зазначається, що конкурсний відбір-2016 відбуватиметься за новим переліком галузей знань і спеціальностей, який затвердили цього року. Також на завершальному етапі перебуває проектвідповідності переліку напрямів підготовки новим спеціальностям.
Нові правила прийому виші мають оприлюднити на своїх веб-сайтах до 15 грудня 2015 року. Звертаємо увагу, що вступники можуть не побачити деяких спеціальностей, оскільки частину напрямів підготовки було об'єднано. Наприклад, замість трьох напрямів підготовки "журналістика", "реклама і зв'язки з громадськістю" та "видавнича справа та редагування" — вступники побачать у додатках до Правил прийому лише одну спеціальність — "журналістика". Також із 1 вересня 2016 року навчання студентів відбуватиметься за новими освітніми програмами та навчальними планами.
Основним критерієм відбору до вищих навчальних закладів залишаються результати зовнішнього незалежного оцінювання. Для участі в конкурсному відборі прийматимуться сертифікати ЗНО з трьох предметів.
Обов'язковим конкурсним предметом залишається українська мова та література. Інші два визначаються вишем, або обираються вступником з переліку, запропонованого вищим навчальним закладом. Звертаємо увагу — необхідно буде подавати сертифікати ЗНО, видані 2016 року. Тому якщо випускники минулих років планують вступати до ВНЗ наступного року, вони мають реєструватися для участі у стандартизованому тестуванні-2016.
При вступі на деякі спеціальності, замість одного з предметів ЗНО зараховуватимуться результати творчих конкурсів та фізичних випробувань, які проходитимуть безпосередньо у ВНЗ. Їхня вага має становити не більше ніж 25% конкурсного бала, за винятком галузей знань "Культура і мистецтво" та "Архітектура та будівництво", де вона може дорівнювати 50% конкурсного бала.
Враховуватиметься при вступі також і атестат про повну загальну середню освіту. Його вага може становити від 0 до 10 відсотків конкурсного балу.
Перемога на всеукраїнських олімпіадах та у конкурсі-захисті наукових робіт МАН, а також успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ на природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностях може становити від 0 до 5 відсотків конкурсного балу.
На відміну від 2015-го, наступного року вага балів за перемогу у всеукраїнській олімпіаді, конкурсі-захисті наукових робіт МАН та підготовчі курси стане складовою загального вагового коефіцієнту, що дорівнює одиниці. На практиці це означатиме, щомаксимальний конкурсний бал абітурієнта може бути 200, а не 210, як минулого року.
Вступати за результатами ЗНО або вступних іспитів у вишах матимуть право особи, звільнені з військової служби після 30 листопада 2015 року та особи, які проходять військову службу.
За результатами співбесіди можуть зарахувати до вищого навчального закладу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, та звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року; визнані інвалідами війни.
Цільовий прийом до вищих навчальних закладів скасовується. Зміни затверджені на 2016 рік не передбачають участі в конкурсному відборі абітурієнтів з цільовими направленнями чи формування відповідних рейтингових списків вступників.
Також міністерство затвердило норму, відповідно до якої вступники подаватимуть заяви для участі у конкурсному відборі тільки в електронній формі. Винятком є особи, які вступатимуть за результатами іспитів, співбесіди та поза конкурсом, оскільки ці категорії абітурієнтів мають підтвердити свій статус відповідними документами. Зважаючи на те, що останніми роками система дистанційної подачі документів працює справно, проблем з реєстрацією не мало б виникнути, але слід зважити на той факт, що не всі вступники мають електронну пошту та доступ до інтернету, що є обов'язковими умовами для електронної подачі заяви.
Абітурієнти присвоюватимуть пріоритети заявам, які подаватимуть до вишів. Кількість заяв для участі в конкурсному відборі залишається незмінною — 15, проте тепер їх можна подати у більш ніж 5 навчальних закладів. Умови прийому передбачають, що кожен вступник має право подати до 15 заяв на 5 спеціальностей (спеціалізацій). Фактично, якщо абітурієнт визначився з однією спеціальністю, то може подавати заяви до 15 ВНЗ, однак їх потрібно буде прорейтингувати від 1 до 15, де 1 — показник найбільш пріоритетної заяви, 15 — найменш.
Відповідно до Умов прийому 2016 року, державне замовлення може розміщуватись у державних, комунальних чи приватних вищих навчальних закладах. Щодо останніх, то реального механізму надання державного замовлення приватним вишам наразі немає.
Подібно до практики минулих років, Кабмін затверджуватиме загальні показники обсягів державного замовлення, а ВНЗ подаватимуть замовникам свої пропозиціїщодо кількості місць для студентів, яких вони можуть навчати за бюджетні кошти. Однак до 1 червня 2016 року, Міносвіти має затвердити перелік профільних спеціальностей вищих навчальних закладів, на які останні зможуть здійснювати набір вступників за державним замовленням. Це означає, наприклад, що технічні виші можуть не отримати бюджетних місць на гуманітарні дисципліни, а аграрні — в галузі "право" чи "журналістика".
До 15 червня 2016 року приймальні комісії повинні затвердити мінімальні та максимальні обсяги державного замовлення для молодших бакалаврів та бакалаврів за профільними спеціальностями (спеціалізаціями). Щоб навчальні заклади штучно не збільшували показників, встановлено верхню межу: вони не повинні перевищувати обсяг державного замовлення попереднього року більше, ніж на 25%. Якщо попереднього року державне замовлення становило не більше 8 осіб або не надавалося взагалі, то максимальний його обсяг 2016 року може бути встановлено в 10 осіб.
Списки вступників, рекомендованих до зарахування на місця державного замовлення, формуватимуться з ЄДЕБО та оприлюднюватимуться на стендах приймальних комісій і веб-сайтах вишів. У нових Умовах прийому відсутня норма, яка б передбачала добір студентів на вакантні бюджетні місця, які залишатимуться через відмову окремих абітурієнтів навчатися за спеціальністю чи у виші, де їх було рекомендовано. Коригування списків передбачено лише при вступі на спеціаліста та магістра.
Відповідно до ЗУ "Про вищу освіту", до Умов прийому включено норму про виділення до 5% місць державного замовлення позаконкурсникам. Однак в розділі Умов, що стосується надання рекомендацій для зарахування, особам, які мають підстави для вступу поза конкурсом, надається уже 10% місць від максимального обсягу держзамовлення на конкретні спеціальності у ВНЗ. Це може означати, що в одних навчальних закладах на окремо взятій спеціальності безоплатно вчитиметься до 10% позаконкурсників, тоді як в інших таких буде менше 5%, або не буде взагалі. У той же час, вступ поза конкурсом для здобуття ступеня магістра та доктора філософії не допускається.
Умови прийому передбачають можливість повторного безоплатного здобуття вищої освіти, за умови, що студент відшкодує кошти, витрачені на його підготовку.
Більшість змін, закріплених в Умовах прийому 2016 року впроваджуються вже другий рік. Наступного року вступ відбуватиметься за новим переліком галузей знань та спеціальностей, однак процес затвердження відповідності переліку напрямів підготовки новим спеціальностям ще триває.
 
Вступ-2016: не лише нові спеціальності
      Міністерство освіти і науки України оприлюднило Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2016 році, що пройшли реєстрацію в Міністерстві юстиції. Попри те, що загальні принципи вступної кампанії не відрізнятимуться від цьогорічних, до деяких змін майбутнім абітурієнтам треба готуватися заздалегідь.
Так, конкурсний відбір-2016 відбуватиметься за новим Переліком галузей знань і спеціальностей, який було затверджено цього року. Також на завершальному етапі обговорення перебуває проект відповідності Переліку напрямів підготовки новим спеціальностям. Тому Правила прийому, які вищі навчальні заклади повинні оприлюднити на своїх веб-сайтах до 15 грудня 2015 р., мають відображати ці зміни. Звертаємо увагу, що вступники можуть не побачити деяких спеціальностей, оскільки частину напрямів підготовки було об'єднано. Наприклад, замість трьох напрямів підготовки "журналістика", "реклама і зв'язки з громадськістю" та "видавнича справа та редагування" — вступники побачать у додатках до Правил прийому лише одну спеціальність — "журналістика". Напрям підготовки "прикладна статистика" може трансформуватись у спеціальність "економіка", натомість на базі напряму "міжнародна економіка" може виникнути дві спеціальності: "економіка" та "міжнародні економічні відносини". Також із 1 вересня 2016 р. навчання студентів відбуватиметься за новими освітніми програмами та навчальними планами.
Як і в попередні роки, основним критерієм відбору до вищих навчальних закладів залишаються результати зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Для участі в конкурсному відборі прийматимуться сертифікати ЗНО з трьох предметів.
Обов'язковим конкурсним предметом залишається українська мова та література. Інші два визначаються вишем, або обираються вступником з переліку, запропонованого вищим навчальним закладом. Звертаємо вагу — необхідно буде подавати сертифікати ЗНО, видані 2016 року. Тому якщо випускники минулих років планують вступати до ВНЗ наступного року, вони мають реєструватися для участі у стандартизованому тестуванні-2016.
Хоч у нових Умовах прийому не закцентовано, що вага кожного з предметів ЗНО має становити не менш як 20% конкурсного бала, ця норма залишається чинною відповідно до ЗУ "Про вищу освіту".
При вступі на деякі спеціальності, замість одного з предметів ЗНО зараховуватимуться результати творчих конкурсів та фізичних випробувань, які проходитимуть безпосередньо у ВНЗ. Їхня вага має становити не більше ніж 25% конкурсного бала, за винятком галузей знань "Культура і мистецтво" та "Архітектура та будівництво", де вона може дорівнювати 50% конкурсного бала.
Враховуватиметься при вступі також і атестат про повну загальну середню освіту. Його вага може становити від 0 до 10 відсотків конкурсного балу.
Перемога на всеукраїнських олімпіадах та у конкурсі-захисті наукових робіт МАН, а також успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ на природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностях може становити від 0 до 5 відсотків конкурсного балу.
На відміну від 2015-го, наступного року конкурсний бал матиме дещо змінену формулу обрахунку. Зокрема, вага балів за перемогу у всеукраїнській олімпіаді, конкурсі-захисті наукових робіт МАН та підготовчі курси стане складовою загального вагового коефіцієнту, що дорівнює одиниці. На практиці це означатиме, що максимальний конкурсний бал абітурієнта може бути 200, а не 210, як минулого року.
Вступати за результатами зовнішнього незалежного оцінювання або вступних іспитів у вишах матимуть право особи, звільнені з військової служби (в тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року та особи, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби).
      За результатами співбесіди можуть бути зараховані до вищого навчального закладу особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, та звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 р. по 30 квітня 2014 р.; визнані інвалідами війни.
Цільовий прийом до вищих навчальних закладів скасовується. Затверджені на 2016 р. Умови прийому до ВНЗ не передбачають участі в конкурсному відборі абітурієнтів з цільовими направленнями чи формування відповідних рейтингових списків вступників.
Також міністерство пішло на доволі сміливий крок та затвердило норму, відповідно до якоївступники подаватимуть заяви для участі у конкурсному відборі тільки в електронній формі. Винятком є особи, які вступатимуть за результатами іспитів, співбесіди та поза конкурсом, оскільки ці категорії абітурієнтів мають підтвердити свій статус відповідними документами. Зважаючи на те, що в останні роки система дистанційної подачі документів працює справно, проблем з реєстрацією не мало б виникнути, але слід зважити на той факт, що не всі вступники мають електронну пошту та доступ до Інтернету, що є обов'язковими умовами для електронної подачі заяви. Крім того, дані про середню оцінку шкільного атестату не передаються автоматично до ЄДЕБО, а тому кожен вступник подаватиме їх самостійно. Це може призвести до помилкового внесення некоректних даних, які будуть виявлятися вже на етапі подання оригіналів документів, тобто коли вступники отримають рекомендації до зарахування.
Як і цього року, абітурієнти присвоюватимуть пріоритети заявам, які подаватимуть до вишів. Кількість заяв для участі в конкурсному відборі залишається незмінною — 15, проте тепер їх можна подати у більш ніж 5 навчальних закладів. Умови прийому передбачають, що кожен вступник має право подати до 15 заяв на 5 спеціальностей (спеціалізацій). Фактично, якщо абітурієнт визначився з однією спеціальністю, то може подавати заяви до 15 ВНЗ, однак їх потрібно буде прорейтингувати від 1 до 15, де 1 — показник найбільш пріоритетної заяви, 15 — найменш. Принцип пріоритетності застосовуватиметься під час вступу на молодшого бакалавра та бакалавра на денну форму навчання за кошти державного бюджету, а також спеціаліста і магістра медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямувань.
Поряд із запровадженням Переліку галузей знань та спеціальностей, новий механізм розподілу бюджетних місць має стати ще однією новацією вступної кампанії-2016. Відповідно до Умов прийому на 2016 р., державне замовлення може розміщуватись у державних, комунальних чи приватних вищих навчальних закладах. Щодо останніх, то реального механізму надання державного замовлення приватним вишам наразі немає.
Подібно до практики минулих років, Кабінет міністрів України затверджуватиме загальні показники обсягів державного замовлення, а вищі навчальні заклади подаватимуть замовникам свої пропозиції щодо кількості місць для студентів, яких вони можуть навчати за бюджетні кошти. Однак до 1 червня 2016 р., Міністерство освіти і науки України має затвердити перелік профільних спеціальностей вищих навчальних закладів, на які останні зможуть здійснювати набір вступників за державним замовленням. Це означає, наприклад, що технічні виші можуть не отримати бюджетних місць на гуманітарні дисципліни, а аграрні — в галузі "право" чи "журналістика".
До 15 червня 2016 р. приймальні комісії повинні затвердити мінімальні та максимальні обсяги державного замовлення для молодших бакалаврів та бакалаврів за профільними спеціальностями (спеціалізаціями). Щоб навчальні заклади штучно не збільшували показників, встановлено верхню межу: вони не повинні перевищувати обсяг державного замовлення попереднього року більше, ніж на 25%. Якщо попереднього року державне замовлення становило не більше 8 осіб або не надавалося взагалі, то максимальний його обсяг у 2016 р. може бути встановлено в 10 осіб. Умова про мінімальні та максимальні показники державного замовлення вже зараз дає підстави стверджувати, що вступники не володітимуть інформацією про конкретні обсяги бюджетних місць у межах окремих спеціальностей.
Списки вступників, рекомендованих до зарахування на місця державного замовлення, формуватимуться з ЄДЕБО та оприлюднюватимуться на стендах приймальних комісій і веб-сайтах вишів. У нових Умовах прийому відсутня норма, яка б передбачала добір студентів на вакантні бюджетні місця, які залишатимуться через відмову окремих абітурієнтів навчатися за спеціальністю чи у виші, де їх було рекомендовано. Коригування списків передбачено лише при вступі на освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста, ступінь магістра та освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста.
Фактично, конкурс оригіналів (сумнозвісна "четверта хвиля"smile;), який, хоч у мінімізованому вигляді, проте існував у 2015 р. при вступі на бакалаврат, стане неможливим. І якщо в минулі роки частина абітурієнтів не подавали документи до вишу, де отримали рекомендацію, бо сподівалися "проскочити" на бюджет у більш рейтингові навчальні заклади на етапі добору, то з наступного року такий механізм не працюватиме. Тепер вони зможуть претендувати виключно на навчання коштом фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до ЗУ "Про вищу освіту", до Умов прийому включено норму про виділення до 5% місць державного замовлення позаконкурсникам (у 2015 р. цей показник становив 20%). Однак в розділі Умов, що стосується надання рекомендацій для зарахування, особам, які мають підстави для вступу поза конкурсом, надається уже 10% місць від максимального обсягу державного замовлення на конкретні спеціальності у ВНЗ. Це може означати, що в одних навчальних закладах на окремо взятій спеціальності безоплатно вчитиметься до 10% позаконкурсників, тоді як в інших таких буде менше 5%, або не буде взагалі. У той же час, вступ поза конкурсом для здобуття ступеня магістра та доктора філософії не допускається.
Умови прийому передбачають можливість повторного безоплатного здобуття вищої освіти, за умови, що студент відшкодує кошти, витрачені на його підготовку. Порядок такого відшкодування було затверджено лише 26 серпня 2015 року (Постанова КМУ № 658), тому наскільки механізм стане реальним, стверджувати важко.
Більшість змін, закріплених в Умовах прийому на 2016 р., є частиною загального процесу імплементації ЗУ "Про вищу освіту", що триває вже другий рік. Наступного року вступ відбуватиметься за новим переліком галузей знань та спеціальностей, однак процес затвердження відповідності переліку напрямів підготовки новим спеціальностям ще триває. Сподіваємося, що до оприлюднення Правил прийому вищими навчальними закладами його буде офіційно затверджено, а вступники заздалегідь розумітимуть, який фах здобуватимуть. Що стосується реформування сектору державного замовлення, попри те, що в Умовах прийому відображено норми з нового закону, механізм їх реалізації наразі недостатньо врегульовано. Тому вступникам варто очікувати на додаткові роз'яснення щодо імплементації діючих Умов або ж на їх коригування.
Ольга Стрелюк,  Дзеркало Тижня. Україна.
 
Ольга Стрелюк, керівник освітніх програм Громадянської мережі «ОПОРА»

"Кількість заяв для участі у конкурсному відборі залишається незмінною – 15, проте,  тепер їх можна подати у більш ніж п’ять навчальних закладів"
13 листопада 2015 р. Міністерство освіти і науки України оприлюднило нові Умови прийому до вищих навчальних закладів на 2016 рік. Майбутніх вступників чекають дві основні новації, пов’язані з імплементацією ЗУ «Про вищу освіту».

Перша – вступ відбуватиметься за новим Переліком галузей знань та спеціальностей, що почав діяти з 1 вересня 2015 р. Зважаючи на те, що Перелік було укрупнено, частину напрямів підготовки – об’єднано, вступники можуть не побачити у Правилах прийому знайомих для себе спеціальностей. Наприклад, замість цьогорічних 3 напрямів підготовки «журналістика», «реклама і зв’язки з громадськістю» та «видавнича справа та редагування» –  у додатках до Правил прийому найімовірніше буде лише одна спеціальність – «журналістика». Напрям підготовки «прикладна статистика» може трансформуватися у спеціальність «економіка», натомість на базі напряму «міжнародна економіка» може виникнути дві спеціальності: «економіка» та «міжнародні економічні відносини».    

З актуальним переліком спеціальностей, за якими вищі навчальні заклади здійснюватимуть прийом на навчання у 2016 р., можна ознайомитися у Правилах прийому конкретного вишу. Цей документи має бути затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті навчального закладу до 15 грудня 2015 р.

Друга особливість вступної кампанії 2016 – новий підхід до розподілу державного замовлення. До 1 червня 2016 р. Міністерство освіти і науки України має затвердити перелік профільних спеціальностей вищих навчальних закладів, за якими вони зможуть здійснювати набір вступників на бюджетні місця. Це означає, наприклад, що технічні виші можуть не отримати державного замовлення на гуманітарні дисципліни, а аграрні – у галузі знань «право» чи «журналістика».

До 15 червня 2016 р., відповідно до переліку профільних спеціальностей, приймальні комісії затверджуватимуть мінімальні (в межах 10 осіб) та максимальні (не більше, ніж на 25% від минулорічних обсягів) показники державного замовлення. Фактично, абітурієнти не володітимуть інформацією про конкретні обсяги бюджетних місць в межах окремих спеціальностей.
Відповідно до Умов прийому на 2016 р., державне замовлення може розміщуватися у державних, комунальних чи приватних вищих навчальних закладах. Однак реального механізму надання державного замовлення приватним вишам, як і його остаточного розподілу у державних, наразі немає.

Серед інших новацій вступної кампанії 2016 можемо назвати скасування практики цільового прийому. Затверджені Умови не передбачають участі у конкурсному відборі абітурієнтів з цільовими направленнями чи формування відповідних рейтингових списків вступників. 

Також Умови прийому містять норму, відповідно до якої вступники подаватимуть заяви для участі у конкурсному відборі тільки в електронній формі. Винятком є особи, які вступатимуть за результатами іспитів, співбесіди та поза конкурсом, адже ці категорії абітурієнтів мають підтвердити свій статус відповідними документами.

Як і цього року, абітурієнти присвоюватимуть пріоритети заявам, які подаватимуть до вишів. Кількість заяв для участі у конкурсному відборі залишається незмінною – 15, проте,  тепер їх можна подати у більш ніж п’ять навчальних закладів.

Умови прийому передбачають, що кожен вступник має право подати до п’ятнадцяти заяв на п’ять спеціальностей (спеціалізацій). Фактично, якщо абітурієнт визначився з однією спеціальністю, то може подавати заяви до 15 ВНЗ, однак їх потрібно буде прорейтингувати від 1 до 15, де 1 – це показник найбільш пріоритетної заяви, 15 – найменш.

Ознайомитися детальніше з Умовами прийому на сайті МОН 
 
 
Відповідно до Умов прийому до вищих навчальних закладів на веб-сайтах ВНЗ із 15 грудня 2015 року мають бути оприлюднені Правила прийому, що визначають порядок конкурсного відбору вступників!

Радимо абітурієнтам визначитися зі спеціальностями та навчальними закладами, до яких плануєте вступати, та ознайомитися з Правилами прийому до обраних Вами ВНЗ. Правила містять перелік конкурсних предметів, з яких вступники подаватимуть сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання.
Звертаємо увагу, що навчальні заклади можуть вимагати для участі у конкурсі на однакові спеціальності різний перелік конкурсних предметів, з яких необхідно подавати сертифікат ЗНО.
 


Міністерством освіти надано роз’яснення щодо процедури та порядку нарахування конкурсного бала вступника. Матеріал читаємо нижче або ЗА ЦИМ ГІПЕРПОСИЛАННЯМ ПЕРШОДЖЕРЕЛА

Як розрахувати конкурсний бал абітурієнта у 2016 році

Міністерством освіти і науки надано роз’яснення щодо процедури та порядку нарахування конкурсного бала вступника на основі повної загальної середньої освіти, що мають застосовуватись приймальними комісіями під час вступної кампанії 2016 року. Відповідний лист підписано першим заступником міністра освіти Інною Совсун.

Зокрема, у Міністерстві освіти, посилаючись на закон "Про вищу освіту", повідомили, що вчена рада вищого навчального закладу затверджує Правила прийому до вищого навчального закладу, якими встановлюються:
 • перелік і кількість сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, вага кожного з яких має становити не менш як 20 відсотків конкурсного бала;
 • вага середнього бала документа про повну середню освіту, що має становити від 0 до 10 відсотків конкурсного бала;
 • вага бала за конкурс творчих або фізичних здібностей, (у разі його проведення) повинна нараховуватись відповідно до п. 2 частини IV Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році;
 • вага бала за особливі успіхи (призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів; призерам ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України) та/або за успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ, на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності, що може становити від 0 до 5 відсотків конкурсного бала.
      Конкурсний бал обчислюється як сума балів за кожен сертифікат, середнього бала документа про повну загальну середню освіту, бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), за особливі успіхи (призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів; призерам ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України) та/або за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу для вступу до цього вищого навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності, помножена на вагові коефіцієнти, що встановлюються Правилами прийому до вищого навчального закладу.
Сума коефіцієнтів має дорівнювати одиниці.
Враховуючи це, у Міністерстві освіти і науки рекомендують вищим навчальним закладам обраховувати конкурсний бал абітурієнта за наступною формулою:Як відомо, прийом заяв та документів на денну форму навчання на основі повної загальної середньої освіти розпочнеться 11 липня 2016 року. Цьому передуватиме проведення зовнішнього незалежного оцінювання, результати якого випускники шкіл використовуватимуть під час вступної кампанії 2016 року.
Змінено: Ігор Опольський - 22.12.2015 19:41:44
 
Більшістю вишів оприлюднено умови прийому абітурієнтів
Більшість вищих навчальних закладів України оприлюднила правила прийому абітурієнтів під час вступної кампанії у 2016 році.
Правила прийому встановлюють порядок проведення конкурсного відбору, перелік конкурсних предметів, з яких вступники подаватимуть сертифікат ЗНО та предметів, з яких будуть проводитись вступні випробування. 
Також правилами прийому визначено порядок розрахунку конкурсного бала абітурієнта, встановлено вагу середнього бала документа про повну середню освіту, вагу бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), вагу бала за особливі успіхи тощо.
Правилами прийому також встановленні інші особливості проведення вступної кампанії до ВНЗ в 2016 році, зокрема, порядок роботи приймальних комісій, порядок і строки прийому заяв і документів.
З умовами прийому до вищих навчальних закладів за регіонами можна ознайомитися у розділі Умови вступу до ВНЗ.
Як відомо, прийом заяв та документів від абітурієнтів розпочнеться 11 липня.
Завершення прийому заяв та документів від абітурієнтів, які проходитимуть співбесіди, екзамени або творчі конкурси відбудеться 20 липня, їх проведення – 21 – 27 липня.
Завершення прийому заяв та документів від вступників, які вступатимуть на основі ЗНО, відбудеться 27 липня. Оголошення рекомендацій на місця держзамовлення – 1 серпня.
Цьому передуватиме проведення зовнішнього незалежного оцінювання, яке буде проведено у травні-червні. Реєстрація учасників тестування здійснюватиметься регіональними центрами оцінювання якості освіти, починаючи з 1 лютого 2015 року.
Розподіл областей між регіональними центрами оцінювання якості освіти для організації реєстрації осіб, які братимуть участь у зовнішньому незалежному оцінюванні 2016 року:
 
Інна Совсун: Вступна кампанія 2016 року розпочнеться 11 липня

19 лютого 2015 року перший заступник Міністра освіти і науки Інна Совсун під час брифінгу перед проведенням прямої телефонної лінії Кабінету Міністрів України розповіла про особливості вступної кампанії у 2016 році.
Інна Совсун зазначила, що в цьому році вступна кампанія розпочнеться 11 липня. Приймальні комісії вищих навчальних закладів будуть приймати документи від вступників до 27 липня.
За словами першого заступника Міністра, в цьому році термін вступної кампанії - коротший. Відкривати приймальні комісії  на довший термін є недоцільним. Як показала вступна кампанія минулого року, більше третини від загальної кількості заяв абітурієнтів подавалися в електронному вигляді. Також у зв’язку з демографією кількість випускників, принаймні до 2019 року, буде зменшуватися. «Таке рішення не призведе до великих черг до приймальних комісій», - запевнила Інна Совсун.
Особи, які будуть вступати на ті спеціальності, на котрі передбачається проведення співбесід, екзамени і творчі конкурси, будуть подавати документи до ВНЗ до 20 липня. Зарахування на місця державного замовлення буде здійснено не пізніше 6 серпня. В цьому році останній раз буде здійснюватися набір на освітньо-кваліфікаційні рівні молодший спеціаліст, спеціаліст.
За словами першого заступника Міністра, вступники будуть подавати свої заяви за пріорітетністю, що була започаткована в минулому році. «Система пріоритетності довела свою успішність. Це дозволило зробити процедуру більш автоматизованою і прозорою, зокрема, фактично 85% вступників у 2015 році були розподілені під час першої автоматичної хвилі зарахування», - підкреслила Інна Совсун.
Під час вступної кампанії 2016 вступник подає таку ж кількість заяв, як і в минулому – 15. Знімається регулювання щодо кількості ВНЗ, в які вступник може подати заяви, при цьому обмежується кількість спеціальностей, на які вступник може подати заяви – на 5 спеціальностей.
Інна Совсун повідомила, що однією з важливих особливостей вступної кампанії у 2016 році є те, що Міністерство вже не здійснюватиме ручного розподілу місць державного замовлення. Як пояснила перший заступник Міністра,  для вищого навчального закладу встановлюється кількість місць за певною спеціальністю. Абітурієнт, визначивши свою пріоритетність, отримає рекомендацію на зарахування, таким чином університет буде знати скільки  абітурієнтів, з числа найкращих, які отримали право навчатися на бюджеті за певною спеціальністю у них є. «Університети відповідно до показників кількості державних місць, які у них були в минулому році, можуть додавати до 25% кількості абітурієнтів порівняно з минулим роком», - зазначила перший заступник Міністра.
Інна Совсун нагадала, що 1 лютого розпочалася реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання, яка триватиме до 4 березня.
    У цьому році випускники складатимуть державну підсумкову атестацію у формі ЗНО з двох предметів: перший - українська мова і література; другий на вибір - історія України або математика. Можна буде обрати не більше 4-х предметів для складання тестів зовнішнього незалежного оцінювання.
Перший заступник Міністра запевнила, що ЗНО відбудеться відповідно до графіку, а проблеми щодо функціонування системи, які виникли на початку 2015/2016 навчального року, не вплинули на підготовку до ЗНО у 2016 році. 
 
Документи на вступ до вузу прийматимуть лише через інтернет


Матеріал читаємо за ЦИМ ПОСИЛАННЯМ або нижче.

Міністерство освіти скоротило на тиждень вступну кампанію до вузів. Триватиме з ­11-го до 27 липня.
— Довше проводити немає сенсу. Бо цьогоріч документи на вступ прийматимуть тільки через інтернет. У попередні роки найбільше заяв абітурієнти несли в перший тиждень роботи комісії. Коротший термін прийому документів дасть можливість відпочити викладачам, які працюють у приймальних комісіях, — каже 31-річна Інна Совсун, перший заступник міністра освіти і науки. Розповідає про особливості цьогорічної вступної кампанії.
У кабінеті стоїть великий акваріум. Над ним картина — акриловими фарбами зображені квіти в горщику. У серванті стоять світлини президента Петра Порошенка, ректора Київського університету ім. Шевченка Леоніда Губерського та Інни Совсун.
— Решта речей у кабінеті залишилися від попереднього заступника міністра. Нічого тут не змінювала. Тільки ­картини деякі зняла, — говорить Інна Романівна.
Сідає за стіл. На ньому три стоси паперів, відкритий ноутбук "Епл" і Конституція України. Біля робочого крісла — великий український прапор і дошка.
      Чому торік більшість абітурієнтів не подавали заяви через інтернет?
— Торік електронною системою скористалося 35 відсотків абітурієнтів. Люди боялися, що в системі станеться помилка і їх не внесуть у базу даних. Насправді таких випадків не було. У перші дні роботи через перевантаження сайт для прийому заявок міг гальмувати. Цей недолік усунули.
Подаючи документи через інтернет, абітурієнти заощадять час і гроші — не потрібно виходити з дому, кудись їхати. У далекому селі може не бути вдома інтернету. Але до найближчого доступу до мережі абітурієнту все одно простіше дістатися, ніж до вузу.
      Що робитимуть у приймальних комісіях?
— Братимуть документи тих, хто вступає за творчим конкурсом або складає іспити. Через приймальні комісії подаватимуть документи люди з обмеженими фізичними можливостями, учасники АТО, представники деяких інших категорій.
      Які ще зміни відбудуться?
— Не буде позаконкурсного вступу для деяких категорій абітурієнтів. Зазвичай чиновники використовували його для підняття свого ­рейтингу. Наприклад, колишній президент Янукович зробив такі умови для дітей шахтарів. Подібне рішення нічого не коштувало державі. Просто з усіх бюджетних місць виділили більше для шахтарських дітей. Натомість інші категорії їх недоотримали.
Позаконкурсний вступ використовували нечесні люди. Приміром, торік з його допомогою студентами стали 746 чорнобильців, бо цю довідку легко купити.
      На яких умовах вступатимуть сироти?
— Складатимуть іспити у приймальних комісіях. У дітей з інтернатів знання гірші порівняно із середньостатистичними учнями з сімей. Даємо їм шанс вступити. Бо за рік чи два покращити якість освіти при інтернатах неможливо.
      Будуть пільги для вступників із Криму?
— Після його анексії до університетів материкової України їдуть вступати кілька сотень абітурієнтів. Щоб стимулювати жителів півострова, створимо для квоти певну кількість безкоштовних місць. Скільки саме — поки що невідомо.
      Яка ситуація склалася щодо абітурієнтів з окупованого Донбасу?
— Ті, хто вимушено залишився там, мають можливість закріпитися в українській школі, приїхати й екстерном скласти іспити. Після цього отримають атестат. Більшість так і робить.
      За якою схемою працюватиме цьогоріч система пріоритетності?
— У заявці на вступ абітурієнт вписує 15 спеціальностей. На першому місці — найбажаніша, на останньому — та, на яку найменш хоче потрапити. Якщо вистачить балів, за першу хвилю його зарахують на найбажанішу спеціальність. Якщо балів забракне, то на другу — за рахунком у його списку. Торік абітурієнт міг подавати документи не більш як до п'яти університетів на 15 спеціальностей. Цьогоріч можна подавати документи до 15 навчальних закладів.
Заступник міністра перепрошує, кличе помічницю.
— Олю, а принесіть мені чаю, будь ласка.
За 7 хв. бере невелику чашку.
— Олю, а лимона немає? Горло болить.
      Чи збільшать мінімальний бал для вступників вузів?
— Зараз мінімальний бал 100. Його можуть збільшувати самі вищі навчальні заклади. Але вони в цьому не зацікавлені. Через зниження народжуваності наприкінці 1990-х — на початку 2000-х кількість абітурієнтів щороку зменшується. Натомість університети готові брати все більше й більше студентів. За останні 10–15 років вузи суттєво розрослися. Університети, які працюють 100–120 років, створили додаткові інститути, кафедри і спеціальності. Виникли нові навчальні заклади, іноді на базі училищ та інститутів. Якщо вузи підвищуватимуть бали, щоб набрати кращих студентів, матимуть недобір на платне навчання. Їм це невигідно.
Лише кілька українських університетів висувають ­жорсткі вимоги на етапі ­конкурсного відбору. Наприклад, у ­Києво-Могилянській академії вступні бали на 20–40 вищі, ніж в інших навчальних закладах. На деякі спеціальності треба набрати 180 балів.
      Тобто з кожним роком шанси отримати вищу освіту в абітурієнтів зростають?
— Так, майже всі охочі вступають. Наприклад, торік студентами став 477 151 абітурієнт. Це 80 відсотків випускників шкіл. Із них на бюджет вступили 237 484 особи — 49,8 відсотка зарахованих у вузи. Достатньо набрати мінімальну кількість балів і можна потрапити до університету, інституту чи академії. Це, звісно, не буде Київський університет імені Шевченка. Але студентом закладу з нижчим рейтингом у суспільстві випускник школи стане.
      Які спеціальності матимуть високий попит?
— Економіка і право. Також значний конкурс буде на міжнародні право, економіку, відносини. Зростає популярність IT-спеціальностей — бо програмісти мають високі зарплати. Не зменшиться затребуваність філології, перекладу, журналістики.
      Кількість бюджетних місць скорочуватимуть?
— Так, не набагато, але скоротимо. Зменшуємо держзамовлення через демографічну ситуацію — з кожним роком меншає абітурієнтів. Така тенденція буде до 2019-го. З 2020 року буде їх приріст, бо з 2003-го народжуваність ­виросла. Проблема й у якості. Можливо, ­варто набрати не 30 потенційних фізиків, а 10. На решту грошей придбати обладнання — аби вони мали можливість проводити досліди й отримати максимально якісну освіту.
      Які документи подають у приймальну комісію
Цього року в приймальну комісію подають документи лише пільгові категорії абітурієнтів і ті, хто вступає на творчі спеціальності — ­театральну, хореографічну, художню, фольклорну та інші:
– паспорт;
– ідентифікаційний номер;
– сертифікат ЗНО, бланк з оцінками;
– шкільний чи атестат іншого навчального закладу — училища, технікуму чи гімназії. А також — додаток до атестата;
– шість кольорових фотокарток розміром 3х4 см;
– два конверти;
– хлопці мають принести військовий квиток або посвідчення про приписку.
      За рік прочитає 30 книжок
Інна Совсун народилася в Харкові. На бакалавра політології навчалася в Києво-Могилянській академії. Магістерську програму закінчила в Київському університеті ім. Шевченка. У Лундському університеті Швеції отримала звання магістра з європейської політики.
Працювала менеджером освітніх проектів у громадській організації "ОПОРА", очолювала аналітичний Центр дослідження суспільства.
Від 3 березня 2014 року — перший заступник міністра освіти і науки України, за сумісництвом — старший викладач кафедри політології Києво-Могилянської академії.
25 серпня торік службову машину Інни Совсун обстріляли з пістолета. У цей час вона перебувала в кабінеті, в автівці сидів водій. Зловмисником виявився п'яний міліціонер.
Вільно володіє англійською та французькою мовами.
— Часу на захоплення немає. Робота займає 14 годин на день. Маю сина Мартина, йому 3,5 року, — каже Інна Совсун. — ­Люблю подорожувати, подобається Швеція.
Книжки читає переважно англійською — про освітню політику, з урбаністики, політекономії.
— На цей рік поставила мінімальну планку — прочитати 30 книжок. Уже подужала п'ять. Остання — "Гонка між освітою і технологією" Клаудії Ґолдін.
Чоловік Тарас Доронюк працює операційним директором аналітичного центру "ЦЕДОС".

Автор: Марина ОЛІНІШЕВСЬКА, Володимир МУКАН
Змінено: Ігор Опольський - 14.03.2016 10:48:29
 
Переведення середнього бала атестата у 200-бальну шкалу
      У 2016 році для конкурсного відбору осіб, які вступають на основі повної загальної середньої освіти до вищих навчальних закладів України, при розрахунку конкурсного балу враховується значення середнього бала документа (додатка до документа) про повну загальну середню освіту, помноженого на відповідний ваговий коефіцієнт.
      Середній бал документа про повну загальну середню освіту обчислюється загальноосвітніми навчальними закладами за 12-бальною шкалою з округленням до десятих та вноситься приймальною комісією вищого навчального закладу до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі – Єдина база). Приймальна комісія ВНЗ здійснює перевірку середнього бала атестату та затверджує її своїм рішенням.
Внесений до Єдиної бази за 12-бальною шкалою середній бал автоматично переводиться у 200-бальну шкалу за таблицею відповідності середнього бала документа про повну загальну середню освіту (див. нижче), обрахованого за 12-бальною шкалою, за значенням 200-бальної шкали (додаток №4 до Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2016 році).
      Середній бал атестата розраховується як середнє арифметичне річних оцінок з предметів інваріантної складової навчального плану, виставлених у додатку до атестата, та оцінок, отриманих за державну підсумкову атестацію. Розрахунок здійснюється таким чином: кількість предметів, з яких виставлено оцінки = 20; сума балів = 193; середній бал = 193:20=9,65≈9,7. Предмети, з яких зроблено запис "звільнений(а)", у загальну кількість не враховуються.
      Згідно з листом МОН № 1/9-209 від 22.04.15 року, розрахунок середнього бала атестата здійснюється загальноосвітніми навчальними закладами про що робиться відповідний запис у додатку до атестата з правого боку, в останньому рядку, під назвою предметів, з яких складалася ДПА. (Наприклад, "Середній бал атестата 9,7 б.".
      Для випускників минулих років, розрахунок середнього бала атестата забезпечує приймальна комісія вищого навчального закладу та формує довідку за підписом відповідального секретаря приймальної комісії, засвідчену печаткою приймальної комісії, де вказується прізвище, ім'я, по батькові абітурієнта, серія та номер атестата та величина середнього бала. (Лист МОН№1/9-84 від 16.02.10 року). Оцінки з документа про повну загальну середню освіту, які виставлені за 5-бальною шкалою, враховуються таким чином: "3" відповідає "6", "4" відповідає "9", "5" відповідає "12".
      Для конкурсного відбору осіб, які на основі базової загальної середньої освіти вступають для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста середній бал документа про базову середню освіту обчислюється за 12-бальною шкалою з округленням до десятих та вноситься до Єдиної бази.
Таблиця відповідності середнього бала документа про повну загальну середню освіту, обрахованого за 12-бальною шкалою, за значенням 200-бальної шкали
Змінено: Ігор Опольський - 21.04.2016 23:09:07
 
5 ТРАВНЯ, 2016, 11:36
Гриневич розповіла особливості вступу до ВНЗ у 2016 році

фото: slovoidilo.ua
Міністерство освіти і науки скасувало позаконкурсний вступ до ВНЗ, а також надало можливість абітурієнтам подавати документи в необмежену кількість ВНЗ

Про це на засіданні уряду розповіла міністр освіти і науки Лілія Гриневич.
"Жодних черг і подача документів через інтернет, далі ми даємо можливість 15 заяв від одного абітурієнта без обмеження кількості навчальних закладів, бо раніше це було 5 навчальних закладів, і діти роззосереджували ці заяви по різних спеціальностях, вони не були сконцентровані на тій спеціальності, яку вони хотіли обрати. Скасовано позаконкурсний вступ, і ми визначаємо квоти: вступ за квотами. Для нас також важлива система, яка зараз тестується щодо розподілу держзамовлення з урахуванням пріоритетності вступників з високими балами прямо в електронній базі", - заявила міністр.

 
Особливості вступної кампанії 2016 року
Під час брифінгу в Кабінеті Міністрів заступник міністра освіти і науки Інна Совсун розповіла про особливості вступної кампанії 2016 року.
У цьому році вступна кампанія стартує 11 липня і триватиме до 28 липня. У 2016 році востаннє буде здійснюватися набір на освітньо-кваліфікаційні рівні вищої освіти молодшого спеціаліста та спеціаліста. Відповідно до нового закону «Про вищу освіту» вже з наступного року випускники бакалаврату будуть вступати тільки на магістерські програми підготовки, адже ступінь «спеціаліста» буде замінено «магістром».
Окрім того, у цьому році набір студентів до вищих навчальних закладів буде здійснюватись за новим єдиним переліком галузей та спеціальностей. Як пояснила Інна Совсун, коли абітурієнт вступав на дуже вузьку спеціальність, його мобільність, можливість зміни освітньої траєкторії у майбутньому була суттєво звужена. За вузькою спеціальністю при зміні кон’юктури ринку праці випускнику ВНЗ важко працевлаштуватися.
«Ідеологія нового переліку полягає в запроваджені підходів європейських країн. Бакалаврат має більш широку спеціальність, студент провчившись в магістратурі протягом 1,5-2 років, може спеціалізуватися на більш вузькій темі», - зауважила перший заступник міністра.
Вона наголосила, що в цьому році вступники подають заяви тільки в електронній формі. Винятком є особи, які вступають за результатами вступних екзаменів або за співбесідою. Документи в паперовому вигляді до вищого навчального закладу потрібно подавати лише після зарахування.
У 2016 році вступники можуть подати до 15 заяв. При цьому не встановлюється обмеження щодо кількості університетів, до яких подаються заяви вступників, натомість встановлюється обмеження  за кількістю спеціальностей – до п’яти. Також для кожної з них необхідно визначити пріоритетність. Подання заяв в електронній формі на освітні програми, на яких не передбачається прийом за державні кошти, не обмежується.
Як повідомила Інна Совсун, в цьому році вступники можуть подати сертифікат ЗНО тільки 2016 року.
«Але через проведену роботу по стандартизації тестів, ми очікуємо, що надалі – з 2017 року можна буде використовувати сертифікати впродовж декількох років», - додала перший заступник міністра. Вищі навчальні заклади самі встановлюватимуть кількість балів сертифікату ЗНО.
Особливістю вступної кампанії є те, що в цьому році скасовані позаконкурсний вступ та цільовий прийом. Таким чином враховується конституційна норма щодо рівного доступу до вищої освіти на конкурсних засадах.
Разом з тим, окремі категорії вступників можуть брати участь у конкурсі за результатами вступних іспитів. До однієї з таких категорій належать особи, які мають захворювання, що є перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Це діти, для яких Український центр оцінювання якості освіти не може створити технічні умови для складання тестів.  Наступна категорія – це учасники антитерористичної операції, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, демобілізувалися в цьому році і не встигли зареєструватися на зовнішнє незалежне оцінювання. Ще одна категорія – це діти-сироти.
За словами Інни Совсун, громадяни, які проживають на тимчасово окупованій території Криму мають право на здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету в межах квот, що визначатимуться Міністерством освіти і науки. Відповідний закон був розроблений за ініціативою Міністерства та прийнятий парламентом кілька місяців тому. Сьогодні також створюються додаткові можливості щодо вступу до вищих навчальних закладів осіб, які проживають на території проведення антитерористичної операції, до університетів Луганської та Донецької областей, де здійснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації, а також до евакуйованих університетів із зони АТО.
Перший заступник міністра повідомила, щосьогодні вже сформовано пропозиції щодо обсягів державного замовлення та надіслано на погодження Міністерству економіки. При формуванні пропозицій Міністерство освіти і науки враховало демографічну ситуацією, зокрема, зменшення чисельності випускників у порівнянні з минулим роком на 15%, а також пропозиції вищих навчальних закладів.
«За пропозиціями скорочення становить 10,8%. Особливо за тими спеціальностями, де є надлишок на ринку праці. В першу чергу – це спеціальності суспільно-гуманітарні», - зауважила Інна Совсун. За інженерно-технічними та природничо-математичними галузями знань обсяги державного замовлення збережено.
Перший заступник також нагадала, що учасники АТО та особи, які проживають на тимчасово окупованій та непідконтрольній українській владі територіях, зможуть взяти участь у додатковій сесії ЗНО. Для них термін реєстрації для участі у додатковій сесії триватиме до 20 травня.
Змінено: Ігор Опольський - 19.05.2016 11:30:35
 
Вступ 2016 року: вісім основних змін
На вступників та вищі навчальні заклади  в 2016 році чекає вісім базових змін, що відрізнятимуть цей вступний рік від попередніх. Про них під час регіональної наради-семінару з питань організації і проведення прийому на навчання вступників у 2016 році розказала перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.
      «Новий зміст» :  новий перелік галузей і спеціальностей
В цьому році буде здійснюватись набір за новим єдиним переліком галузей і спеціальностей, що був затверджений в 2015 році. «Раніше абітурієнт вступав на вужчу спеціальність, що обмежувало можливість змінити освітню траєкторію в майбутньому. Крім того, ця зміна відкриває нові можливості вишам для розробки власних освітніх програм», — підкреслила Інна Совсун.
      «Рівність прав громадян» :  вступ тільки за конкурсом
В цьому році повністю прибрали норму про позаконкурсний вступ, котра суперечила Конституції України, а також цільовий прийом. Таким чином,  усі учасники вступної кампанії проходитимуть конкурсний відбір.
Разом з тим, є категорії громадян, котрі з об’єктивних причин потребують підтримки держави. Ці абітурієнти вступатимуть за конкурсом, але на основі інших  видів вступних випробувань. Так, окремі категорії громадян мають право:
 • вступу за співбесідою;
 • вступу за квотами та вступними іспитами;
 • вступу за особливим порядком складання вступних іспитів та квотами для мешканців тимчасово окупованої території;
 • вступу за особливим порядком складання вступних іспитів для мешканців непідконтрольної території та населених пунктів, в яких немає умов для здійснення стабільного освітнього процесу.
Зокрема, під час регіональної наради-семінару директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров зазначив, що вступ за співбесідою здійснюватиметься лише для тих категорій громадян, перед якими держава в неоплатному боргу, а саме:
 • учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, що в наслідок катастрофи стали інвалідами, хворі внаслідок її на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічно навчальні заклади  з відзнакою або тільки з відмінними оцінками;
 • особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 11. 2013 року по 21.02. 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення за медичною допомогою у період з 21.11.2013 року по 30.04.2014 року;
 • визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (військовослужбовці, резервісти, військово-зобов'язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань та волонтери).
Вибирати між конкурсним відбором за результатами ЗНО та вступними іспитами, а також розраховувати на вступ за квотами на основі базової загальної середньої освіти (БЗСО) та повної загальної середньої освіти (ПЗСО) можуть такі вступники:
 • особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;
 • діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
 • особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року;
 • особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у тому числі ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Обсяг квот визначатимуть університети на власний розсуд, Міністерство освіти і науки встановило лише максимальний поріг, а саме, ВНЗ на території Донецької та Луганської областей можуть відвести під квоти до 30% від державного держзамовлення, усі інші ВНЗ – 10%.
Перелік документів для вступників, які мають право на зарахування за співбесідою, на зарахування в межах встановлених квот та на першочергове зарахування можна знайти запосиланням.
«Адресність держзамовлення» :  місце йде за вступником
Завдяки цьому нововведенню місця у ВНЗ приноситимуть вступники, які їх вибороли.
«В минулому році ми випробовували подібну модель, коли обсяг місць держзамовлення в університеті коригувався відносно популярності у студентів з вищими балами ЗНО. Тоді відбулося укрупнення потоків за державним замовленням, тобто сильніші університети отримали б більше місць, менш популярні – менше, що, в принципі, було закладено в основузакону про вищу освіту», - зазначила Інна Совсун.
У 2016 році ця модель реалізовуватиметься тільки на денній формі навчання (набір на перший курс) за всіма освітніми рівнями, крім набору на молодшого спеціаліста.
Для вступників з Криму та Донбасу :  спрощена система
МОН розробило повноцінну стратегію підтримки вступників з Криму та Донбасу. Особливі умови для вступу, наприклад, для абітурієнтів з Донбасу дозволять їм вступати за іспитами в університети, що були евакуйовані з території антитерористичної операції.
Також, у зв’язку з тим, що в минулому році у вступників з Криму та Донбасу були проблеми зі збором потрібних документів, МОН розробило правила, за якими вони зможуть вступати до українських  вишів навіть якщо, наприклад, не можуть надати додаток до документу про  базову загальну середню освіту тощо.
21 червня відбулася прес-конференція, на якій представник МОН, а також громадські організації розказали про нові можливості здобути вищу освіту школярам з Криму. Ознайомитися з цією інформацією можна за посиланням.
«Усунення черг» :  електронна подача документів
В цьому році прийом документів на  вступ за результатами ЗНО здійснюватиметься виключно в електронній формі. Кожен абітурієнт зможе завантажити свої документи сидячи вдома, або у будь якому іншому місці, де є комп’ютер та доступ до Інтернету.
Студенти, які з певних причин  не матимуть можливості подати власні документи в електронному вигляді самостійно, зможуть це зробити у визначеному ними вищому навчальному закладі, де спеціалісти завантажать документи разом з абітурієнтом.
Це допоможе не лише спростити життя вступникам, а й зменшити черги, які кожного року були біля прийомних комісій, та зняти непотрібне навантаження з вищих навчальних закладів.
«Профорієнтація» : 15  заяв на  5  спеціальностей
Під час попередніх вступних кампаній абітурієнти мали можливість подавати 15 пакетів документів у п’ять університетів. Таким чином, замість того, щоб обирати улюблений напрям, вступник був змушений розподіляти  свої заяви між різними спеціальностями  в рамках одного університету.
В цьому році акцент буде змінено на профорієнтацію майбутнього студента.
В 2016 році абітурієнт зможе подати 15 заяв на 5 різних спеціальностей за держзамовленням на денну форму навчання у будь-які університети за власним бажанням.
«Якщо  майбутній студент хоче стати лікарем й давно визначився зі своїм призначенням, навіщо йому подавати документи на інші напрямки? Логічніше, якщо він подасть усі п’ятнадцять заяв на вибрану спеціальність у різні університети, чим збільшить свої шанси на вступ. Саме це ми й зробили в цьому році», - пояснила Інна Совсун.
«ЗНО для вступу в магістратуру» :  експеримент для спеціальності  081
В цьому році – це просто експеримент. Експерти, міжнародні організації та дев’ять університетів, що зголосились взяти участь у цьому пілотному проекті, практично весь рік розробляли тест для спеціальності 081 Право. До навчальних закладів, що брали участь в розробці,  вступ в магістратуру на “Право” здійснюватиметься за результатами зовнішнього тесту.
В майбутньому це дасть можливість забезпечити більш рівні умови для вступників на цю спеціальність, зробити прозорішим вступ до магістратури.
«Мене часто питають, чи можливо буде запустити подібний набір й на інші спеціальності. Особисто я вважаю, що при наборі на магістратуру на більшість спеціальностей запровадити подібну систему неможливо. Одна з ключових ідей реформи у сфері вищої освіти – розширення автономії вищих навчальних закладів, що, в першу чергу, стосується розробки освітніх програм. Уніфікований іспит на магістратуру може повністю знівелювати цю автономію. Але є спеціальності, за якими ступінь уніфікації є й має бути високим, наприклад, так звані регульовані спеціальності: медицина, військові спеціальності  тощо. Тобто є перелік спеціальностей, для яких така форма іспиту виправдана й є сенс продовжувати роботу у вибраному напрямку далі», - зазначила Інна Совсун.
«Вільні траєкторії» :  студент управляє своєю освітою
В цьому році третій предмет для вступу за результатами ЗНО абітурієнт вибиратиме з “лінійки” предметів, запропонованих вищим навчальним закладом. Тобто 2 предмети фіксовано визначає ВНЗ, а третій, серед запропонованих варіантів, – вступник. «Лінійку» на власний розсуд визначатимуть вищі навчальні заклади.
Це нововведення доповнить новації попередніх років, коли запроваджувався “перехресний вступ”, за якого абітурієнт має можливість вступати до магістратури або на молодшого спеціаліста за спеціальністю, відмінною від отриманої під час навчання на бакалавраті. Загалом, усі ці зміни покликані зробити навчання студента більш вільним у виборі напрямків свого подальшого розвитку.
Це лише загальний перелік нововведень, які чекають на вищі навчальні заклади та вступників у цьому році. Більше можна дізнатися передивившись регіональну нараду-семінар з питань організації і проведення прийому на навчання вступників у 2016 році до вищих навчальних закладів усіх форм власності та підпорядкування.
Також на сайті МОН розміщенні відповіді на типові питання, що задавали представники вищих навчальних закладів під час регіональної наради-семінару.
Як повідомили у Міністерстві освіти, протягом двох днів буде підготовлено більш детальний матеріал, що ширше розкриватиме усі особливості вступу в 2016 році як для вищих навчальних закладів, так й для вступників.
 
Інформація наводиться за матеріалами сайту Рівненської ОДА.

На Рівненщині стартує вступна кампанія

      Розпочнеться вона 11 липня та триватиме 20 днів
      Про основні відмінності цьогорічної кампанії обговорили під час засідання штабу «Вступна кампанія-2016» під керівництвом заступника голови ОДА Світлани Богатирчук-Кривко.

«В освітянській галузі розпочинаються жнива. Завершилися всі сесії ЗНО і стартує вступна кампанія. Тож ми повинні забезпечити рівний доступ абітурієнтів до здобуття якісної освіти, відкритість приймальних комісій, контроль за прийомом абітурієнтів із числа обдарованої молоді», - звернулася Світлана Богатирчук-Кривко до учасників засідання.   

Прийом паперових заяв закінчується 20 липня, її електронну форму можна подати до 27 липня. Зарахування вступників за держзамовленням відбудеться не пізніше 6 серпня, а за приватні кошти – до 12 серпня.
Серед основних відмінностей цьогорічної вступної кампанії – відміна позаконкурсного вступу, пільговиків зараховуватимуть за квотами; вступ за новим переліком спеціальностей, що дає можливість більш ширшої освітньої програми бакалавра; перехресний вступ за іншими спеціальностями, пріоритетності (рейтингування) поданих заяв.

      Під час вступної кампанії діятимуть «гарячі телефонні лінії» - (0362) 26 16 33, (0362) 62 34 62.
Цьогоріч на Рівненщині випустилося майже 8,5 осіб, які отримали повну загальну середню освіту. 12 651 випускник отримав базову загальну середню освіту. Мережа вищих навчальних закладів Рівненської області складається із 33 закладів, серед яких 6 вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.

 
За матеріалами сайту ГМ ОПОРА

07 липня 2016
Особливості вступу 2016 року: що нового очікує на вступника?

Майже за тиждень у цьогорічних випускників розпочнеться не менш трепетний, ніж складання ЗНО, період — вступ до вищих навчальних закладів. Місяць тому до Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2016 році були внесені доповнення, які відображають зміни, внесені законами та іншими нормативними документами від листопада 2015 року, коли були затверджені Умови прийому до вищих навчальних закладів у 2016 році (далі — Умови прийому).
Громадянська мережа ОПОРА пропонує абітурієнтам та всім зацікавленим роз’яснення щодо особливостей вступної кампанії та акцентує увагу на тому, чого варто очікувати під час цьогорічного вступу, а чого і ні.
Більшість абітурієнтів подаватимуть документи лише у електронній формі
Цьогоріч всі абітурієнти, які вступатимуть до вищих навчальних закладів України на основі результатів  ЗНО,  подаватимуть документи лише в електронній формі шляхом заповнення у режимі он-лайн заяви на інтернет-сайтіhttp://ez.osvitavsim.org.ua.
Подавати документи лише в паперовій формі зможуть тільки особи, які мають право:
Подання електронних заяв відбуватиметься шляхом заповнення даних на інтернет-сайті  http://ez.osvitavsim.org.ua (сайт працюватиме лише під час подачі документів, тобто з 11 липня). Спершу абітурієнт має зареєструватися на відповідному сайті, де повинен вказати адресу своєї електронної пошти; серію та номер документа про освіту, на основі якого здійснюється вступ; номер, пін-код сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання; серію та номер документа, що посвідчує особу. Для абітурієнта важливо пам’ятати що: прізвище, ім'я, по батькові вступника у документі про освіту повинні збігатись з прізвищем, іменем, по батькові вступника в документі, що посвідчує особу та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання.
Подані вступником вищезазначені дані перевіряються у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (далі — ЄДЕБПО) і після цього вступник отримує логін та пароль доступу до особистого електронного кабінету. Після авторизації у своєму електронному кабінеті абітурієнт повинен зазначити середній бал додатка про повну загальну середню освіту (за 12-бальною шкалою). Середній бал атестата автоматично переводиться у 200-бальну шкалу за Таблицею відповідності. Опісля вступник може обирати вищий навчальний заклад та спеціальність та формувати свої заяви. Варто відзначити, що результати ЗНО підтягуються до особистого кабінету вступника автоматично.
Електронна заява після її реєстрації в ЄДЕБПО має бути розглянута приймальною комісією вищого навчального закладу не пізніше закінчення наступного робочого дня, а та, яка зареєстрована 20 липня, —  до 12.00 години поточного робочого дня.
Для детального ознайомлення з процедурою подачі заяв в електронній формі пропонуємо ознайомитися із Порядком подання та розгляду заяв у електронній формі на участь у конкурсному відборі до ВНЗ України у 2016 році.
Кількість заяв — незмінна, однак формула подання — інша
Абітурієнти, як і в попередні роки, можуть подати не більше п’ятнадцяти заяв для участі у конкурсі на навчання за кошти державного бюджету. Проте ці заяви мають бути подані не більше ніж на п’ять спеціальностей (спеціалізацій). Тож фактично абітурієнт може навіть обрати лише одну спеціальність і подати заяви на участь у конкурсі за цією спеціальністю в 15 різних вишів. Нагадаємо, що минулоріч абітурієнти могли подавати документи лише до 5 ВНЗ та по три заяви в кожному з них.
Під час подачі заяв важливо пам’ятати, що:
 • кількість заяв на спеціальності, на яких не передбачається прийому за кошти державного бюджету (лише контрактна форма навчання), так як і заяв на інші форми навчання, не обмежується. Тобто обмеження в 15 заяв стосується лише конкурсу на державну форму навчання;
 • у заяві вступник вказує не тільки спеціальність, а і спеціалізацію, освітню програму,  нозологію, мову (якщо навчальний заклад пропонує такий поділ одразу). Кожна заява у такому випадку вважається окремою. Наприклад, заяви, подані на спеціальність філологія (зі спеціалізацією англійська мова) та філологія (німецька мова) будуть вважатися двома заявами.
Профільних спеціальностей у вищих  навчальних закладах не буде
За першою редакцією Умови прийому (від 15 жовтня 2015 року) Міністерство освіти і науки України до 1 червня мало затвердити перелік профільних спеціальностей вищих навчальних закладів за якими може здійснюватись набір за державним замовленням. Таким чином мав бути здійснений поступ для фінансування з держбюджету навчання студентів у тих вишах, які спеціалізуються на підготовці певних спеціалістів. Тобто, за кошти державного бюджету підготовку студентів за спеціальністю “право” могли здійснювати юридичні ВНЗ, класичні та заклади економіки, фінансів, управління та підприємництва. Натомість транспортні, технічні, заклади культури, мистецтва та дизайну — ні. Однак після оприлюднення проекту наказу Міністерства освіти і науки України “Про затвердження Переліку профільних спеціальностей вищих навчальних закладів” Міністром освіти і науки, Лілею Гриневич цей проект був відкликаний.
Отже цього року у вищих навчальних закладах не буде поділу на профільні і непрофільні спеціальності. Абітурієнт самостійно має визначати, наскільки професійно викладатимуться дисципліни тієї чи іншої спеціальності у обраному ним навчальному закладі. Для цього рекомендуємо абітурієнтам ознайомлюватися з програмами дисциплін, дізнаватися про наявність спільних із закордонними університетами проектів, про можливості подальшого працевлаштування випускників.
Адресність державного замовлення
Фіксований обсяг державного замовлення у 2016-му буде лише на окремі спеціальності педагогічного та медичного профілю, а також спеціальності, прийом на які здійснюється з врахування рівня творчих та/або фізичних здібностей. Для інших спеціальностей точна кількість місць державного замовлення у кожному виші не буде відомою абітурієнтам  ні до, ні під час подачі заяв для вступу до ВНЗ. Одночасно з рейтингуванням своїх заяв на вступ, абітурієнти формуватимуть обсяг державного замовлення на кожну із спеціальностей. При цьому впливатимуть такі фактори як 1) рейтинговий бал вступника, 2) пріоритет поданої заяви, 3) максимальний обсяг державного замовлення на кожну із спеціальностей навчального закладу. На практиці державне замовлення конкретного ВНЗ залежатиме від того, наскільки високими є бали вступників, які обрали цей виш.
До 15 червня 2016 року приймальна комісія кожного вишу мала прийняти рішення стосовно максимального обсягу державного замовлення за кожною спеціальністю. Такий обсяг не мав перевищувати обсяг державного замовлення попереднього року більше ніж на 25 % (з урахуванням державного замовлення реорганізованих навчальних закладів). Рішення щодо максимально обсягу повинно бути оприлюднене на сайтах навчальних закладів.
Для розуміння алгоритму розподілу державного замовлення, пропонуємо ознайомитися з відповідним роз’ясненням.
Конкурсний відбір-2016 відбуватиметься за новим Переліком галузей знань і спеціальностей
Новий Перелік було затверджено у 2015 році. Тоді ж було затверджено Таблицю відповідності Переліку напрямів, за якими здійснювалася підготовка фахівців у вищих навчальних закладах на бакалавраті. Однак у квітні 2016 року цей документ був викладений в новій редакції. Тож звертаємо увагу вступників, що деяких спеціальностей вони можуть вже не побачити у Правилах прийому до вишів, адже вони були об’єднані або ж навпаки – розділені на декілька спеціальностей. Наприклад, замість трьох напрямів підготовки "журналістика", "реклама і зв'язки з громадськістю" та "видавнича справа та редагування" вступники побачать у додатках до Правил прийому лише одну спеціальність — "журналістика".
Конкурсний бал матиме змінену формулу обрахунку
Як і в попередні роки, основним критерієм відбору до вищих навчальних закладів залишаються результати ЗНО. Для участі в конкурсному відборі абітурієнт має подати результати ЗНО з трьох предметів, обов'язковим серед яких є українська мова та література. Інші два визначаються навчальним закладом, або обираються вступником з переліку, запропонованого ВНЗ. Абітурієнти зможуть подавати сертифікати ЗНО лише 2016 року. Крім того, варто пам’ятати, що навчальний заклад може визначити мінімальні бали, з якими вступник допускається до участі у конкурсі. Так, деякі виші визначили такі бали на рівні 140.
Як і в 2015 році, вага кожного з предметів ЗНО має становити не менш як 20%конкурсного бала. При вступі на деякі спеціальності замість одного з предметів ЗНО зараховуватимуться результати творчих конкурсів та фізичних випробувань, які проходитимуть безпосередньо у ВНЗ. Їхня вага має становити не більше ніж 25% конкурсного бала, за винятком галузей знань "Культура і мистецтво" та "Архітектура та будівництво", де вона може дорівнювати 50% конкурсного бала.
Враховуватиметься при вступі також і атестат про повну загальну середню освіту. Його вага може становити від 0 до 10 % конкурсного балу.
Перемога на всеукраїнських олімпіадах та у конкурсі-захисті наукових робітМАН, а також успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ на природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностях може становити від 0 до 5 % конкурсного балу. Однак на відміну від 2015-го, конкурсний бал матиме дещо змінену формулу обрахунку. А саме: вага балів за перемогу у всеукраїнській олімпіаді, конкурсі-захисті наукових робіт МАН та підготовчі курси стане складовою загального вагового коефіцієнту, що дорівнює одиниці. На практиці це означатиме, що максимальний конкурсний бал абітурієнта може бути 200, а не 210, як минулого року.
Середній бал документа про повну загальну середню освіту переводитиметься у 200-бальну шкалу по-новому
Оскільки у 2016 році була змінена таблиця переведення середнього балу документа про повну загальну середню освіту, обрахованого за 12-бальною шкалою у 200-бальну шкалу абітурієнтам пропонуємо абітурієнтам ознайомитися з нею.
Таблиця відповідності середнього бала документа про повну загальну середню освіту, обрахованого за 12-бальною шкалою, за значенням 200-бальної шкали

Скорочено терміни вступної кампанії
Прийом документів на денну форму навчання на основі повної загальної середньої освіти триватиме лише два з половиною тижні - з 11 липня до 18 години 27 липня. Якщо абітурієнт вступає на спеціальність, де обов’язковим є проведення творчих/фізичних випробувань, а також якщо має право на складання іспитів чи співбесіди, то останнім днем подачі документів є 20 липня (18.00), а проведення конкурсів повинно відбутися протягом 21-27 липня.
Рейтинговий список вступників формуватиметься на основі конкурсного бала за кожною спеціальністю (В тому числі за спеціалізацією спеціальностей 014 "Середня освіта" (за предметними спеціалізаціями), 015 "Професійна освіта" (за спеціалізаціями), 035 "Філологія", 275 "Транспортні технології" (за видами)) відповідно до виставлених вступником пріоритетів та має бути  оприлюдненим не пізніше 12.00 години 01 серпня. У цьому списку зазначатиметься про отримання чи неотримання вступником права здобувати вищу освіту за державним замовленням.
Вступники, які отримали рекомендації на місця державного замовлення повинні до 18.00 5 серпнянадати до відповідного університету оригінали своїх документів.
Відсутні “позаконкурсники” та “цільовики”
Під час вступних кампаній минулих років були окремі категорії осіб, які мали право вступати для навчання за кошти державного бюджету за окремим конкурсами.
Перша з них -  позкаконкурсники, до яких належали певні категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, діти шахтарів та військовослужбовців. Такі абітурієнти вступали також за результатами ЗНО, однак формували свій окремий рейтинговий список, де конкурс на одне місце був незначний, або ж в деяких випадках відсутній взагалі. Ця категоріявступників могла претендувати на  не більш ніж 25% місць державного замовлення.
Крім того, була окрема категорія вступників з цільовими направленнями - осіб, які отримували у відповідних структурах чи органах державної влади направлення на навчання на конкретну спеціальність у конкретному ВНЗ. Квота для цієї категорії могла становити до 75% держзамовлення на кожну спеціальність у сільськогосподарських ВНЗ, до 50% у педагогічних вишах та вишах залізничного транспорту, митної служби, ну і до 25 % у всіх інших ВНЗ. Така категорія вступників мала зазвичай низькі рейтингові бали, однак зважаючи на відсутність конкурсу (адже отримати такі направлення вдавалося лише “обраним”), отримували можливість навчання за кошти державного бюджету.
У 2016 окремих конкурсів для вищезазначених осіб не буде.
Право вступу за співбесідою залишилось
Як і в попередні роки, за результатами лише співбесіди можуть бути зараховані до ВНЗ особи:
2) які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року;
3) визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (пов’язані з участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення).
ВНЗ надає рекомендації до зарахування таким вступникам до 12.00 25 липня і вони мають час до 27 липня, щоб виконати вимоги до зарахування.
Вступ за результатами вступних іспитів (без ЗНО)
Після відміни права для вищезазначених категорій вступників вступати за окремим конкурсом було створено нові винятки. Цього разу йдеться про категорії осіб, які мають право вступати до вишу не за результатами стандартизованого тестування, а складати вступні екзамени. Минулоріч таке право мали 1) особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою до проходження ЗНО та 2) особи,  звільнені з військової служби в рік вступу до вищого навчального закладу.
Окрім категорій, які мали право вступати за результатами вступних іспитів і в попередні роки, у 2016 році таким правом можуть також скористатися:
1) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;
2) особи,  яких визнано учасниками бойових дій та які захищали територіальну цілісність України, брали участь у АТО, чи забезпечували її проведення
Право складати іспити у ВНЗ також мають особи, місцем проживання яких є територія проведення АТО та які отримали документ про загальну середню освіту. Цим правом вони можуть скористатися у ВНЗ, розташованих на території Луганської та Донецької областей (де здійснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації), та тих, які є евакуйованими з території проведення АТО.
В Умовам прийому до ВНЗ у 2016 році визначена квота для вступу вищезазначених категорії осіб — вона становить 10% обсягу державного замовленні у всіх ВНЗ, окрім ВНЗ у Донецькій та Луганській областях, де такий відсоток піднятий до 30.
Вступ дітей з окупованих території (АРК)
Зважаючи на суспільно-політичну ситуацію, право вступу до ВНЗ без ЗНО (за вступними екзаменами), також мають громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території (АРК та м.Севастополь) або ж переселилися з неї після 01 січня 2016 року. Зарахування таких осіб на державне замовлення відбуватиметься в межах установлених квот за окремим Порядком прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України відповідно до конкурсного балу.
Ця категорія вступників матиме право вступати лише до уповноваженихВНЗ (Наказ МОН від 14.06.2016 № 667 “Про затвердження Переліку уповноважених вищих навчальних закладів”):
 1. Придніпровська державна академія будівництва та архітектури;
 2. Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет;
 3. Запорізький національний університет;
 4. Чорноморський державний університет імені Петра Могили;
 5. Львівський навчально-науковий інститут ДВНЗ «Університет банківської справи»;
 6. Національний університет «Львівська політехніка»;
 7. Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка;
 8. Херсонський державний університет;
 9. Херсонський національний технічний університет;
 10. Херсонська державна морська академія;
 11. Таврійський національна університет імені В. І. Вернадського (м. Київ);
 12. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
Квота для таких осіб встановлюватиметься Конкурсною комісією МОН України для цих вишів у межах 20 % від максимального обсягу державного замовлення для вступу на основі повної загальної середньої освіти для здобуття освітнього ступеня бакалавра та для вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації в їх структурі у межах 20 % від доведеного обсягу державного замовлення для вступу на основі базової або повної загальної середньої освіти для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста. Такі квоти мають бути оприлюднені одночасно з оголошенням обсягу державного замовлення.
Радимо додатково прочитати про те, як випускникам шкіл, які знаходяться на окупованій території можуть отримати український атестат та здобути освіту в Україні.
Апробація вступу на магістратуру за методами ЗНО на спеціальність “Право”
Цьогоріч такий експеримент буде відбуватися лише у дев’яти вищих навчальних закладів України, які виявили зацікавленість у такому форматі прийому абітурієнтів за результатами ЗНО. А саме: Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний університет «Одеська юридична академія», Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Одеський національний морський університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Абітурієнти, які планують вступати у ці навчальні заклади на спеціальність “Право” повинні подати документи у один із визначених вишів. Вступні випробування для усіх абітурієнтів, які подали документи у ці виші на право відбудуться 23 липня 2016 року. Вступний іспит складатиметься з двох блоків запитань — право та англійська мова. Детальніше про вступні випробування можна ознайомитися на сайті Міністерства освіти і науки України у відповідному розділі.

Довідково: 098 844 29 65
Страницы: 1 2 След.
Читають тему