Повернутись до звичного вигляду


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Educational Era

Педагогічна преса

Управління освіти та науки Рівненської ОДА

Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (РОІППО)

Освітній навігатор

Рівненська МАН

Stats

Загальний форум

Страницы: Пред. 1 2 3 4 5 6 7 След.
ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА. УРОКИ. Підготовка до ЗНО-2020, У цій темі будемо розміщувати актуальні питання, що стосуються даної теми
 
До уваги освітян РІвненщини!

      Міністерство освіти і науки України інформа\ує про те, що 30 квітня о 14:00 заступник Міністра освіти і науки Єгор Стадний у прямому ефірі наМіністерство освіти і науки України розповість про завершення навчального року та вступну кампанію в університети та коледжі цього року.

Зокрема, мова йтиме про дистанційне навчання, проведення сесій, захисти кваліфікаційних робіт, складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту та інші теми.
Єгор Стадний також відповість на найбільш поширені запитання, які можна надсилати за допомогою Google-форми за посиланням:https://forms.gle/nbhCNBbwgjvH71zJA

 
До уваги освітян Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінальног повідомлення.

       Повідомлення від Міністерство освіти і науки України.

Як там наші учні 1-11 класівР? Готові до навчання? Якщо поки ні - не зволікайте! Вмивайтеся, снідайте і вмощуйтеся хутчіш, адже ось-ось розпочнеться навчання у Всеукраїнській школі онлайн!
      о 9:00 - перший урок для 1-4 класів. Починаємо з руханки, а далі на вас чекають цікавезні українська мова, математика та мистецтво!
      о 10:00 - перший урок для 5-11 класів. Сьогодні заплановано багато класних тем, а руханки будуть футбольними!

Якщо запізнитесь - не біда! На YouTube МОН ви можете переглядати уроки та вчитися, коли вам зручно: www.youtube.com/c/MONUKRAINE
У прикріпленні ви знайдете оновлений розклад для початкової школи з актуальними каналами, які транслюватимуть уроки, а також теми, що вивчатимуться цього тижня.
Нагадуємо, що на YouTube МОН ви можете одразу перейти на потрібний вам список відтворення — всі уроки розсортовані за класами для вашої зручності:
1 клас — bit.ly/USO1class
2 клас — bit.ly/USO2class 
3 клас — bit.ly/USO3class 
4 клас — bit.ly/USO4class 
5 клас — bit.ly/USO5class 
6 клас — bit.ly/USO6class 
7 клас — bit.ly/USO7class 
8 клас — bit.ly/USO8class 
9 клас — bit.ly/USO9class 
10 клас — bit.ly/USO10class 
11 клас — bit.ly/USO11class
Більше тут: https://bit.ly/2XT6BlA
 
До уваги освітян РІвненщини!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.Провести оцінювання можна за результатами І семестру та з оцінок, отриманих до 12 березня

У МОН розповіли, як оцінити учнів з фізкультури та праці
Виставити учням підсумкові оцінки з фізкультури, трудового навчання та музики учителі можуть за результатами І семестру та з урахуванням оцінок, отриманих до 12 березня.
Про це повідомила в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій, відповідаючи на запитання вчителів.
За її словами, якщо учні під час карантину виконували завдання з таких предметів, то відповідні результати також слід враховувати.
Також учителям не варто вимагати запису виконання завдань із цих дисциплін, у разі відсутності в учнів технічних можливостей їх виконання.
 
До уваги освітян РІвненщини!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення.

                         Дивіться оновлений розклад телеуроків для 1-4 класів 

 
батькам, вчителям, директорам, дистанційна освіта, початкова освіта, учням

Міністерство освіти і науки оновило розклад Всеукраїнської школи онлайн для 1-4 класів.
Новий розклад опублікували на fb-сторінці міністерства.


Записи відеозанять доступні за цими посиланнями:

Переглянути новий розклад телеуроків для 5-11 класів можна тут.
Нагадаємо, 6 квітня стартував проєкт “Всеукраїнська школа онлайн”, в межах якого телеканали почали транслювати відеоуроки для 5-11 класів. 28 квітня почали транслювати уроки для 1-4 класів.
Дивіться також наші матеріали про дистанційне навчання
Ілюстрація: скріншот відеоуроку для 2 класу
0.jpg (46.24 КБ)
 
До уваги учасників освітнього процесу Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення.Навчальний рік у загальноосвітніх навчальних закладах по всій країні завершиться дистанційно

Дистанційне навчання у школах триватиме до 31 травня
У зв’язку із продовженням загальнонаціонального карантину до 22 травня, навчальний рік у школах по всій країні завершиться дистанційно. Про це повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки.
Календар навчання та завершення навчального року:
 • до 31 травня триватимуть заняття;
 • до 1 липня має бути завершений навчальний рік;
 • до 15 червня школи завершують оформлення: свідоцтв про здобуття базової середньої освіти; свідоцтв досягнень та табелів навчальних досягнень;
 • упродовж червня школи на педагогічних радах розглядають питання про переведення учнів до наступного класу.
Випускники 11-х класів отримають документ про здобуття освіти після складання ДПА у формі ЗНО. Якщо учні 1-8, 10 класів не планують навчатися в іншому закладі освіти, школи надсилатимуть копії документів учням електронною поштою, а оригінали документів будуть видані у вересні 2020/2021 навчального року.
Нагадаємо, що державна підсумкова атестація для учнів 4-х та 9-х класів скасована.
Для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 у 2019/2020 навчальному році МОН рекомендує утриматися від проведення масових заходів, зокрема – останніх дзвоників та випускних вечорів.
Нагадаємо, що учасники, які проживають в іншій області або на відстані понад 150 кілометрів від закладу освіти, зможуть змінити місце складання ЗНО.

 
До уваги учасників освітнього процесу Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення.Відповіді на найпоширеніші запитання щодо здобуття освіти в умовах карантину

Відповіді на ТОП-питання освіти в умовах карантину
      Відповіді на найпоширеніші запитання щодо навчання та закінчення навчального року в умовах карантину пов’язаного із недопущенням поширення COVID-19.

      Коли почнуть працювати дошкільні заклади?
ЗДО відновлять роботу відповідно до Урядової дорожньої карти виходу країни з карантину та з урахуванням епідеміологічної ситуації. 

      Як відбуватиметься зарахування до 1 класу?
Зарахування до 1 класу буде відбуватися без конкурсу на підставі сканованих копій документів, надісланих до закладу електронною поштою. Оригінали документів необхідно подати після завершення карантинних обмежень. Інформацію про терміни та способи подачі документів засновники мають оприлюднити на вебсайтах своїх закладів. Медичну довідку також можна оформити та подати до навчального закладу після завершення карантину. 
      Як оцінювати дітей у 1-4 класах?
Для учнів початкової школи застосовується формувальне, підсумкове оцінювання. У 1-2 класах бальних оцінок не ставимо, а заповнюємо свідоцтво досягнень. Підсумкове оцінювання здійснюється з урахуванням результатів оцінювання у І семестрі, січні-березні 2020 року та результатів навчання з використанням дистанційних технологій у період карантинних обмежень. 
      Як переводити учнів до наступного класу?
Переведення до наступного класу здійснюється на підставі результатів їх підсумкового (семестрового та річного) оцінювання згідно з рішенням педагогічної ради закладу.
      Як виставляти річне та підсумкове оцінювання дітям, які не мають засобів дистанційного навчання або не виходять на зв’язок?
Семестрове оцінювання для таких учнів має формуватися з урахуванням очного навчання до впровадження карантинних обмежень. Рекомендуємо вчителям зважено і неформально підходити до виставлення оцінок за семестр учням, які з вагомих причин не змогли навчатися дистанційно і пропустили більшість навчальних занять під час карантину.
      Як бути вчителю та школі, якщо батьки учня відмовляються від дистанційної форми освіти під час карантину (аргументують це тим, що вчитель має вчити учня у телефонному режимі)?
У сьогоднішніх умовах ми використовуємо різні технічні засоби для організації освітнього процесу. Якщо учень немає інших технологій, то і звичайний телефонний зв’язок може слугувати інструментом для взаємодії між учителем та учнем. 
      Як і коли слід заповнити шкільні журнали?
Шкільні журнали педагоги заповнюють після закінчення карантину (або послаблення карантинного режиму) згідно зі графіком, який має розробити дирекція закладу. Рекомендуємо зробити це на початку червня. Всі дані вносимо відповідно до календарно-тематичного планування та згідно з розкладом. Відео-поради - https://bit.ly/35fZpBx 
      Як виставляти підсумкові оцінки з фізкультури, трудового навчання, музики?
За результатами І семестру та з урахуванням оцінок отриманих до 12 березня. Якщо учні під час карантину виконували завдання з таких предметів, то відповідні результати також слід враховувати. Не варто вимагати запису виконання завдань із цих дисциплін, у разі відсутності в учнів технічних можливостей їх виконання. 
      Як закінчити навчання учнів на індивідуальній (педпатронаж) формі та виставити оцінювання?
Для учнів, які здобувають освіту за однією з індивідуальних форм (педагогічний патронаж, сімейна (домашня), екстернат) у 2019-2020 навчання завершується дистанційно. Підсумкове оцінювання здійснюється за процедурами семестрового та річного оцінювання. 
      Як закінчиться навчальний рік для шкіл у 2019/2020 році?
Освітній процес завершиться дистанційно. Навчальні заняття для учнів триватимуть до кінця травня. Як і всі попередні роки, навчальний рік у школах триватиме до 1 липня для всіх учнів, окрім одинадцятикласників. Свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти 11-класники отримають після складання ЗНО.
      Коли закінчиться навчальний рік у позашкіллі?
Діяльність закладу позашкільної освіти регламентується планом роботи закладу, який складається на один рік, освітній процес організовується в межах навчального року. У зв’язку із епідеміологічною ситуацією в Україні тривалість навчального року в позашкіллі продовжуватись не буде.
      Коли відбуватиметься коригуюче навчання?
Коригуюче навчання проводиться у вересні 2020-2021 н. р. Тривалість визначатиме школа безпосередньо для кожного класу, залежно від того, як учні опанували матеріал.
      Чи може вимагати директор школи звіт від вчителя про організацію дистанційного навчання?
Так, має право, бо за організацію освітнього процесу в закладі відповідає директор школи. Звітність про проведені заняття з учнями з використанням дистанційних технологій школа може організувати у прийнятній формі. Ми рекомендуємо школам мінімізувати звітність учителів про проведені заняття. 
      Чи мають право органи місцевого самоврядування вимагати від вчителя звіт про проведення дистанційного навчання?
Ні. Звіт від учителів може вимагати тільки директор школи. Місцеві органи влади не мають права вимагати звітування від педагогічних працівників про організацію освітнього процесу з використанням дистанційних технологій. 
      Як в умовах карантину директору провести річний звіт?
Річний звіт про роботу директора школи може бути оприлюднений на сайті закладу освіти. МОН перегляне накази № 55 від 28 січня 2005 року та № 178 від 23 березня 2005р., які регламентують порядок проведення звітування керівників закладів освіти та забезпечить внесення врахованих змін.
      Як бути з відпустками вчителів, які задіяні у видачі свідоцтв та у проведенні ЗНО?
Для вчителів, які долучені до проведення ЗНО, графік відпусток має бути відкоригований. Якщо педагоги не використають всі дні відпустки під час літніх канікул, вони можуть скористатися іншим канікулярним часом або наприкінці року отримати компенсацію за невикористані дні. Всі інші педагогічні працівники йдуть у відпустку за графіком. 
      Як і коли відбуватиметься ЗНО?
Основну сесію ЗНО заплановано провести з 25 червня до 17 липня. До цього часу буде проведено пробне ЗНО. Тестування відбуватиметься з дотриманням соціального дистанціювання та забезпеченням індивідуального захисту учасників. Якщо епідеміологічна ситуація не дозволить провести ЗНО у червні-липні, будуть прийняті відповідні управлінські рішення, про що буде повідомлено всіх випускників , батьків, освітян.
      Чи будуть проведені останні дзвоники та випускні? 
Постановою Уряду загальнонаціональний карантин продовжено до 11 травня. Ми рекомендуємо утриматися від проведення масових заходів, зокрема - останніх дзвоників та випускних вечорів. Здоров’я наших учнів - важливіше.
      Коли будуть видані документи про освіту?
До 15 червня 2020 року школи мають завершити оформлення: свідоцтв про здобуття базової середньої освіти; свідоцтв досягнень та табелів навчальних досягнень. Випускники 11-тих класів документ про здобуття освіти отримають після результатів ДПА. Якщо учні 1-8, 10 класів не планують навчатися в іншому закладі освіти, ми рекомендуємо школам надіслати копії документів учням електронною поштою, а оригінали документів видати у вересні 2020-2021 навчального року. 
      Коли розпочнеться вступна кампанія?
Вступна кампанія розпочнеться після завершення ЗНО.
      Чи будуть літні пришкільні табори?
Організація літніх шкільних таборів - це відповідальність органів місцевого самоврядування. Наразі відповіді на це запитання немає, адже невідомо, як розвиватиметься ситуація з COVID-19.
      Як організувати військово-польові збори?
Заклади освіти, які у 2016 році врахували методичні рекомендації МОН щодо викладання предмету «Захист Вітчизни» та передбачали проведення військово-польових зборів після 10 класу, цього року можуть організувати проведення восени 2020 року. 
Закладам, в яких було передбачено проведення зборів під час вивчення предмету в 11 класі, рекомендуємо у зв'язку з пандемічною ситуацією провести оцінювання військового навчання шляхом автоматичного виставлення оцінки за підсумками поточних оцінок впродовж року або провести онлайн-тестування за темами військово-польових навчань. 
      Чи будуть відбуватись виплати молодим вчителям?
З огляду на зміни до Держбюджету виплати молодим вчителям на 2020 рік призупинено.
      Чи має право адміністрація школи проводити анкетування дітей і батьків з приводу роботи вчителів при дистанційній формі навчання в умовах карантину з метою оцінювання педагогічної діяльності працівників?
МОН не проводить та не планує проводити жодного оцінювання педагогічної діяльності працівників під час карантину. Що стосується закладу освіти, то відповідно до Порядку проведення моніторингу, засновник може організувати локальний моніторинг педагогічної діяльності у своєму навчальному закладі. Це не заборонено.
      Чи зможуть вчителі пенсійного віку отримати оздоровчі виплати при переведенні на роботу за контрактом?
Переведення на строкові договори здійснюється зі збереженням усіх попередніх умов праці, які були до цього. 
      Доплата за престижність становить 5%, директор школи пояснює це браком коштів. Коли вчителям можна буде розраховувати на цю надбавку у розмірі 30%?
Відповідно до законодавства доплата за престижність встановлюється у розмірі від 5- 30%. Якщо педагогам виплачують лише 5%, то це пов’язано з неефективною шкільною мережею в межах даної території. Для підвищення обсягу доплати слід аналізувати та оптимізувати мережу.
Джерело: Facebook-сторінка в.о. міністра освіти і науки України Любомири Мандзій.

 
До уваги освітян Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення.У Міністерстві освіти розповіли, як школи мають організувати військово-польові збори

Військово-польові збори у школах рекомендовано перенести
Заклади освіти, які у 2016 році врахували методичні рекомендації МОН щодо викладання предмета «Захист Вітчизни» та передбачали проведення військово-польових зборів після 10 класу, цього року можуть організувати їх проведення восени 2020 року.
Про це повідомила в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій, відповідаючи на запитання вчителів.
Закладам, в яких було передбачено проведення зборів під час вивчення предмета в 11 класі, рекомендовано у зв'язку з пандемічною ситуацією провести оцінювання військового навчання шляхом автоматичного виставлення оцінки за підсумками поточних оцінок впродовж року або провести онлайн-тестування за темами військово-польових навчань.
 
До уваги освітян Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення.Огляд основних інструментів для організації дистанційного навчання, рекомендації щодо того, як скласти розклад, налаштувати режим роботи вчителя/вчительки та зворотній зв’язок з учнями, а також про особливості оцінювання та контролю під час карантину. Про це та інші рекомендації, корисні для організації дистанційного навчання у молодшій, основній та старшій школі, ви можете прочитати у посібнику, підготовленому ГО “Смарт освіта” й Міністерством освіти і науки та оприлюдненому сьогодні, 6 травня 2020 року.
“Цей посібник – відповідь на пандемію коронавірусу і вимушений карантин в українських школах. Наші діти вже майже 2 місяці не мають змоги відвідувати школи, а вчителі та вчительки прискорено опановують технології та підходи дистанційного навчання. Цей період став викликом, але й хорошим досвідом для наших освітян. У посібнику ми узагальнили найкращі практики, які можуть стати корисними для педагогів. Ми впевнені, що рекомендації наших методисток, а також досвід багатьох учителів/учительок-практиків не лише будуть корисними для дистанційного закінчення 2019/2020 навчального року, а й стануть джерелом цікавих ідей для очного навчання”, – зазначає співзасновниця ГО “Смарт освіта” Іванна Коберник.
Наразі Міністерство освіти і науки України працює над оновленням Положення про дистанційне навчання. Досвід карантину, спричиненого епідемією коронавірусної інфекції (COVID-19), має лягти в основу нового документа.
Посібник складається з двох частин:
 • Загальних принципів та інструментів дистанційного навчання,
 • Методичних рекомендацій з дистанційного навчання для школярів різного віку – початкової, основної та старшої школи.
У першій частині вчителі знайдуть докладний огляд основних принципів дистанційного навчання, поширених вебресурсів, таких як Moodlе,  Google Classroom, Zoom тощо. Також у посібнику є докладний опис інструментів для організації дистанційного навчання – використання відеоресурсів, онлайн-дошок, тестів та інструментів оцінювання.
У другій частині посібника йдеться про налаштування різних режимів організації дистанційного навчання, розміщено поради щодо того, як сформувати розклад та графік роботи вчителя, а також організувати навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Посібник було підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.
 
До уваги учасників освітнього процесу!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення на сторінку у ФБ Українська мова та література.

              
 
До уваги учасників освітнього процесу РІвненщини!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Міністерство освіти і науки України

Друзі, раді знову вас бачити 
Розпочинаємо новий тиждень навчання у Всеукраїнській школі онлайн. Сьогодні на уроки ми чекаємо всіх учнів з 1 до 11 класу. Відео для вас вже заплановано на YouTube МОН: www.youtube.com/c/MONUKRAINE

X о 9:00 - розпочинаємо уроки для 1-4 класів. Після наполегливої праці на вас чекає винагорода - захопливі мультики про Україну та світ довкола. Щоб було зручніше, одразу переходьте на потрібний вам список відтворення, де всі уроки згруповані по днях та класах:
1 клас — bit.ly/USO1class
2 клас — bit.ly/USO2class
3 клас — bit.ly/USO3class
4 клас — bit.ly/USO4class
Y о 10:00 - стартують уроки для 5-11 класів. Нагадуємо, що ви можете завчасно відкрити потрібне вам відео, а воно автоматично почнеться за розкладом. Ось посилання на списки відтворення для класів базової та старшої школи:
5 клас — bit.ly/USO5class
6 клас — bit.ly/USO6class
7 клас — bit.ly/USO7class
8 клас — bit.ly/USO8class
9 клас — bit.ly/USO9class
10 клас — bit.ly/USO10class
11 клас — bit.ly/USO11class
Традиційно у прикріпленні розклад на наступний тиждень з темами до кожного уроку.
Зичимо всім продуктивного навчання!
   
        
Змінено: Ігор Опольський - 14.05.2020 07:58:59
 
До уваги учасників освітнього процесу Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Як поєднати дистанційне навчання з інклюзивним

Теми статті: вчителям, дистанційна освіта, інклюзія
11 Травня 2020

Нова українська школа

Публікуємо конспект трансляції на сторінці “Нової української школи” з кандидаткою педагогічних наук, керівницею інклюзивних проєктів ГО “Бачити серцем”, однієї з ТОП-50 учителів світу Global Teacher prize – 2020, експерткою з інклюзії ГС “Освіторія” Наталею Гладких.
<span data-mce-type="bookmark" st yle="display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;" class="mce_SELRES_start"></span>

ТЕРМІНОЛОГІЯ І ПРИНЦИПИ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ

Це – фундамент навчального процесу в інклюзивного навчання, адже фундамент термінології – сприйняття самої дитини, її можливостей, її сильних сторін для будування навчання. Мені хочеться, щоби кожен учитель, кожен спікер, директор у своїх виступах, розробляючи уроки, користувався коректною термінологією.
Некоректна термінологія Коректна термінологія Неповносправні/інваліди Люди з інвалідністю Страждає від… Хворіє на… Має порушення зору/слуху/опорно-рухового апарату Прикутий до інвалідного візка, візочник Користувач крісла колісного; дитина, яка користується кріслом колісним Розумово відсталий, з розумовими відхиленнями, загальмований, ненормальний, дебіл, імбіцил Людина з порушеннями інтелектуального розвитку Глухонімий Людина з порушеннями слуху, нечуючий, спілкується жестовою мовою Сліпий Незрячий, особа з порушеннями зору Епілептик, діабетик, депресивний Особа з епілепсією/діабетом/депресією Карлик, гном, ліліпут Людина низького зросту Аутик, аутист Людина/дитина з аутизмом Особлива дитина, з особливими потребами, “особятко” Дитина з особливими освітніми потребами Інклюзивні діти, інклюзятко Дитина з особливими освітніми потребами, діти з різними здібностями
Акцентом термінології є насамперед людина, а потім особливості розвитку, її порушення, інвалідність тощо. Коли ми будемо спиратися на коректні визначення, бачити насамперед дитину, то будемо ефективніше будувати навчальний процес.
Розробляючи уроки, пам’ятайте, що кожна дитина, незалежно, чи вона має інвалідність, хоче, щоб у неї було повноцінне дитинство. У дитинства немає інвалідності. Кожна дитина хоче спілкуватися з іншими однолітками, гратися, відвідувати школу. Коли ми під час підготовки уроків будемо спиратися на те, що є дитина, а не є її особливі потреби, ми зможемо краще сприймати саму дитину й ефективніше будувати навчання.
Кожній дитині потрібен наставник, так і є. Для того, щоби дитина краще вчилася, щоби застосовувала і формувала вміння й навички для подальшого самостійного життя, їй потрібна в певний період допомога й підтримка. Цими наставниками часто стають вчителі, тому що краще розуміють потреби дитини, і вони можуть разом із нею створити неможливе. Пам’ятайте, будь ласка, про це і з цього починайте будувати ваші уроки.

ЩО ЗМІНИВ КАРАНТИН

Карантин вніс дуже багато змін у життя дітей з ООП, а саме:
 • Зміни в режимі дня

Дітям тяжко сприймати їх, тому що вони звикли й були адаптовані до певного режиму дня. Постійний і сталий режим дня – для них це є безпека.
 • Перехід до нової форми навчання

Змінилася форма навчання. Для багатьох дітей з ООП ця форма навчання є новою й незнайомою, незрозумілою. Вони не розуміють, що потрібно на онлайн-уроках сидіти і слухати вчителя або дивитися в екран монітора.
 • Неможливість виходу на вулицю/ігровий майданчик

Через те, що не можна виходити на вулицю, пограти на ігровому майданчику, відвідувати басейн – а часто це було заспокоєнням для дитини з ООП – у неї змінюється й поведінка.
 • Родина перебуває в одному просторі 24/7

Інколи дитина не може бачитися з близькими і значущими людьми. Це все теж змінює її поведінку.
 • Перебування в емоційно-напруженій ситуації

Інколи дитина перебуває в емоційно-напруженій ситуації навіть удома, тому що дорослі хвилюються, бояться і змін у житті дитини, і карантину, бояться, щоби їхня дитина не заразилася. А діти з ООП дуже чітко відслідковують емоції й почуття від дорослих. Звісно, діти теж будуть тривожитися, будуть боятися, панікувати й емоційно вибухати.
 • Буденність та однаковість днів
 • Нерозуміння причин залишатися вдома

Здебільшого діти з ООП не розуміють причин залишатися вдома, чому не можна йти в школу, чому не можна зустрітися з друзями, побачити однолітків.
ПРИНЦИПИ І ОСОБЛИВОСТІ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Дистанційне навчання можна застосовувати для дітей з ООП, спираючись на чотири головні принципи дистанційного навчання, а саме:
 • Принцип інтерактивності. Усі діти мають навчатися разом, але з допомогою комп’ютерно-інформаційного середовища. Тобто дитина з ООП має продовжити контактувати з друзями, однокласниками, учителем, асистентом вчителя.
 • Принцип диференціації. Дистанційне навчання передбачає навчання за можливостями кожного з учасників навчального процесу, тут застосовуються технології різнорівневого навчання.
 • Принцип індивідуального підходу. Обов’язково треба враховувати форму порушення дитини з ООП і можливості її комунікації для того, щоби вона ефективніше продовжила навчання.
 • Принцип пластичності. Навчання має відбуватися в необхідному темпі учня. Якщо один учень з ООП швидко адаптувався до онлайн-уроків, може висидіти їх, то іншому учню буде складно адаптуватися, і він може не зрозуміти, що відбувається подальше навчання, і що на моніторі – це все живі люди, які його раніше бачили, яких він добре знає. Тож треба враховувати темп учня.

Особливості дистанційного навчання:
 • Перехід із прямої моделі навчання на тренерську. Адже вчитель уже не стоїть і навчає в класі, а став тренером-консультантом. Він переважно консультує батьків дитини з ООП, як правильно її розвивати, як правильно заспокоїти, як впоратися з агресією чи істерикою. Учитель безпосередньо не має контакту з учнем з ООП, але через батьків може продовжити навчання.
 • Синхронне й асинхронне навчання. Синхронне навчання – коли відбувається онлайн-урок. Асинхронне – коли вчитель записує відеоуроки або записує, наприклад, мотиваційне відео для учнів з ООП і передає його батькам для самостійного опрацювання учнем; або якщо учень не може самостійно опрацьовувати, то для того, щоби батьки разом із дитиною опрацювали наданий матеріал.
 • Наочний матеріал – це всі речі, які є вдома. Часто наочний матеріал залишається в школі. У цьому випадку наочним матеріалом стають усі предмети, які можна знайти вдома.
 • Сталість навчання. Уроки мають відбуватися зранку онлайн або офлайн, а домашні завдання мають бути ввечері. Тобто має залишитися звичний для дитини з ООП режим.
 • Насамперед безпека та здоров’я дитини з ООП. Діти з порушеннями зору, не можуть довго сидіти за онлайн-уроками й навчатися за комп’ютером. На це потрібно звертати увагу. Якщо дитина тривожиться, емоційно вибухає або агресує й не може впоратися із собою, не може проконтролювати свої емоції й почуття, то ми не можемо її змусити продовжити навчання. Ми будемо підбирати інші способи, як будемо її навчати.
ОКРЕМІ ЧИ СПІЛЬНІ УРОКИ

Інклюзивне навчання – це навчання для всіх дітей, про це потрібно пам’ятати. А також про те, що онлайн-уроки забезпечують дітям з ООП контакти і спілкування з іншими дітьми. Тобто онлайн-уроки є тою соціалізацією, яка була закладена в інклюзивне навчання.
У дистанційному навчанні батьки мають стати нашими партнерами. Тобто перша робота має відбутися саме з ними, а вже далі з їхніми дітьми з ООП. Адже інколи батьки стають каналом комунікації між учителем і учнем з ООП.
Також не забуваймо, що для дітей з інвалідність часто був “вічний карантин”, коли вони сиділи вдома й не навчалися в школах (або навчалися за індивідуальною формою навчання). Тому зараз, коли настав справжній карантин, ми можемо говорити, що все ж таки діти з ООП мають навчатися разом з усіма. Їхнє право на освіту має забезпечуватись.
Здебільшого заняття проводять разом в одному інформаційному просторі, тому що кожній людині потрібна людина.

ЯК ВИЗНАЧИТИ НАВАНТАЖЕННЯ

Пропоную починати дистанційне навчання з того, що батьки спостерігають за своєю дитиною з ООП, аналізують ці спостереження разом з учителем та асистентом вчителя й командою визначають рекомендоване навантаження. Спостерігають батьки цілий тиждень за дитиною з ООП і записують собі в блокнот те, що бачать. Наприклад:
 • Адаптація до нового режиму дня/ тижня/ місяця. Чи швидко дитина адаптувалася до нового режиму дня? Чи вона повільно адаптується, чи вона кожного ранку одягається й показує мамі, що треба йти в школу, тому що вона звикла ходити в школу?
 • Рівень тривожності та емоційних спалахів. Чи тривожиться дитина, чи стала більш або менш тривожною? Який у неї рівень тривожності: високий чи низький? Чи бувають спалахи в дитини?
 • Який емоційний стан за тиждень переважає: чи дитина спокійна, чи сонлива, агресивна, чи особливо обережна?
 • Чи бере участь у дистанційному навчанні
 • Поведінка дитини.
 • Улюблена діяльність удома.

Якщо командою, батьки разом з учителем і асистентом вчителя, проаналізували все це, можна визначити рекомендоване навчання:
 • Як вчити дитину (дистанційно, відправляти завдання та консультувати батьків, телефонувати батькам дітей з ООП). Чи будемо вчити дитину дистанційно, якщо є інтернет, ґаджети, якщо дитина може навчатися і вона не тривожиться. Якщо інтернету або ґаджетів немає, ми домовляємось командою про те, що будемо відправляти певні завдання батькам, обов’язково консультувати їх, як потрібно виконувати завдання, і залишатися з ними на зв’язку для того, щоби розуміти, чи виконують батьки наші рекомендації і як саме виконують. Можливо, інколи ми будемо телефонувати самій дитині якщо вона може з нами поспілкуватися. Або телефонувати батькам, щоби підтримувати їх, казати, що їм усе вдасться.
 • Обов’язково потрібно визначити навантаження для дитини й розробити новий режим дня на тиждень. Цей режим дня потрібно разом із батьками візуалізувати із дитиною, тому що дитині легше сприймати саме візуальну інформацію. Так вона буде розуміти, що буде в понеділок, які будуть уроки у вівторок.
 • Програма та теми, за якими мають працювати діти. Відправити індивідуальну програму розвитку й переглянуті теми, які будуть опрацьовані. Визначити ті теми, які будуть засвоюватися дітьми в період карантину.
 • Консультації з батьками дитини з ООП. Треба визначити розклад консультацій, прописати його на тиждень.
 • Як задавати домашнє завдання. Чи будемо його задавати? Усе це вирішує команда, адже діти різні й індивідуальний підхід до дітей теж різний.

Напишіть труднощі, з якими стикається дитина, чого вона не може зробити, а також сильні сторони – що вона може зробити. Наприклад, у нас є учень, який не може сидіти біля комп’ютера, але може стоячи займатися 15 хвилин і ми йому дозволяємо стояти. Ви такожу своїй роботі спирайтеся на сильні сторони.
Навантаження дитини з ООП визначається індивідуально, з огляду на можливості кожної дитини, і підбирається командою. Навантаження можна скласти на тиждень і після провести аналіз, що все вдалося зробити, від чого дитина сильно втомлювалося, що потрібно змінити.
Приблизне навантаження для дітей з ООП:
1–2 класи – 1–2 онлайн-уроки на день;
3–4 класи – 2–3 онлайн-уроки на день;
5–9 класи – 4–5 уроків на день;
+ відеозаняття та домашні завдання з батьками.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЮ
 • Зібрати всіх дітей на онлайн-заняття та залучити до спільної діяльності.
 • Розробити уроки, з огляду на індивідуальні можливості кожної дитини.
 • Створити презентацію для візуальної підтримки в засвоєнні матеріалу.
 • Підібрати онлайн-інструменти для закріплення навчального матеріалу.
 • Створити наочний матеріал для показу в онлайн-форматі.
 • Запис відеозаняття для всіх дітей. Або відеозаняття для окремої дитини, якій треба пояснити простіше чи дати певну інструкцію або алгоритм.
 • Домашні завдання.
 • Найголовніше – турбуйтеся про себе. Від вас залежить, як будуть сприймати дистанційне навчання батьки, як вони будуть вірити у свою дитину, як вони будуть виконувати з нею всі домашні завдання, підтримувати її, сидіти поруч на онлайн-уроках.
 • Пам’ятайте, що кожен ваш урок має відповісти на питання: “Чим я сьогодні зможу здивувати дитину або учнів у своєму класі?”.
 • Пам’ятайте, що вчитель – це наставник не тільки для учня, у період карантину вчитель є наставником для всієї сім’ї.
РОБОТА З БАТЬКАМИ

Рекомендації батькам дітей з ООП:
 • Спокійний емоційний стан. Часто батьки свій тривожний стан віддають дітям з ООП, тому ми, як учителі, маємо підтримати батьків, щоби вони натомість підтримали дітей з ООП.
 • Допомога та підтримка дитини з ООП.
 • Допомога з онлайн- та офлайн-заняттями. Є діти з ООП, які будуть сидіти самостійно і виконувати завдання, але здебільшого самостійно не можуть, їм потрібна допомога дорослого. Тож потрібно знайти момент, коли батьки можуть сісти поруч із дитиною й допомогти виконати завдання.
 • Підготовка матеріалів та наочності на уроки. Вчителі попередньо погоджують матеріали й наочність, які необхідні на онлайн-уроці, і батьки все це готують.
 • Батьки є каналом комунікації між учителем і дитиною з ООП та між дитиною з ООП і іншими дітьми в класі. Важливо, щоби батьки стали нашими партнерами в навчанні. Вчителям потрібно витратити більше часу, щоби налагодити співпрацю з батьками. Але це потрібно зробити, адже безпосередньо батьки вдома поруч із дитиною й можуть їй допомогти.

Як налагодити співпрацю з батьками:
 • Підтримуйте батьків.
 • Мотивуйте до спільного навчання з дітьми.
 • Пояснюйте важливість навчання дитини в онлайн-форматі. Багато батьків не розуміють, що дитина зможе вчитися на онлайн-уроках, вони навіть у це не вірять – потрібно їм дати цю віру.
 • Зробіть опитувальник для батьків щодо труднощів, з якими вони стикнулися під час карантину, та командно опрацюйте його.
 • Спілкуйтеся з батьками телефоном, вони є каналом комунікації між вами та дитиною.
 • Записуйте свій монолог для дитини та відправляйте батькам. Батьки, наприклад, не можуть мотивувати дитину сісти за навчання. Якщо ж батьки матимуть відео, на якому вчитель говорить, що “тобі все вдасться, “сядь, будь ласка, за комп’ютером, ми зараз будемо починати з тобою займатися”, “тобі потрібно буде мене слухати, відповідати на запитання”, – дитина зрозуміє, що не тільки батьки вимагають від дитини навчатися, але є й інші дорослі, які її спонукають і мотивують до навчання.
 • Не змушуйте батьків і не говоріть про те, що вони мусять навчати дитину. Батьки не вчилися в педагогічних університетах, вони не розуміють, як потрібно вчити дитину, тому спонукайте їх до спільного навчання, пояснюйте важливість.
 • Будуйте стосунки з батьками, нехай вони будуть доброзичливими.

Пам’ятайте, що кожен із батьків перебуває на певній стадії горювання. Коли батьки народили дитину з інвалідністю, то вони отримали психологічну травму. Тож часто в батьків опускаються руки, вони не вірять у силу дитини, вони в депресивному стані, заперечують онлайн-навчання. З карантином усі ці стани загострилися і, звісно, батькам потрібна ваші підтримка, віра, впевненість у тому, що нам вдасться, якщо ми будемо працювати командою.
ЩО РОБИТИ ПСИХОЛОГУ

Батьків можуть підтримувати шкільні психологи. Було б чудово, якщо б психолог узяв на себе індивідуальні консультації з батьками. Психолог може продовжувати індивідуальні онлайн-заняття з дітьми, може спілкуватися з дітьми телефоном, а також проводити консультації для вчителів.
Ми, учителі, теж можемо тривожитися, панікувати, і нам теж інколи потрібна теж порада психолога. Тому звертайтеся до психолога про індивідуальні онлайн-консультації або робіть, наприклад, наприкінці кожного тижня супервізійні онлайн-зустрічі, коли ви будете зустрічатись і обговорювати всі ті емоції, почуття, які у вас виникли.

РЕКОМЕНДАЦІЇ АСИСТЕНТАМ УЧИТЕЛЯ І ДИТИНИ
 • Допомога та підтримка батькам дитини з ООП: попередні консультації, допомога під час виконання домашнього завдання й онлайн-занять.
 • Командна робота з учителем під час підготовки до занять.
 • Запис офлайн-занять (відеозанять) для всіх дітей.
 • Спостереження за роботою дітей та подальший аналіз їхньої роботи.
 • Модератор онлайн-занять. Наприклад, у ZOOM-конференції необхідна людина, яка буде підключати всіх до відеоконференції, вимикати мікрофони, коли говорить учитель, або вмикати мікрофон тільки тій дитині, яка буде зараз відповідати. Модератором може бути і вчитель, вони можуть мінятися, але працювати, знову ж таки, у команді.
 • Консультації батьків щодо методів та прийомів роботи. Батьки якихось прийомів можуть не знати, потрібно допомогти їм дізнатися.
 • Ведення документації: індивідуальної картки на дитину, індивідуальної програми розвитку.
 • Адаптація завдань для дитини з ООП разом з учителем. Тому що командою працювати краще.

Інколи в класах є тьютор, який сидить поруч із дитиною. Рекомендації тьютору дитини:
 • Бере участь в онлайн-уроках, допомагає регулювати навчальний процес та підтримує батьків.
 • Мотивує дитину жетонами чи картками, дає візуальні підказки.
 • Слідкує за годинами та виставляє візуальну підказку з хвилинами, які залишилися на занятті.
 • Спілкується з батьками, спостерігає, аналізує діяльність.
 • Комунікує з учителем та іншими членами мультидисциплінарної команди.
ПОЯСНЮЄМО, ЩО ТАКЕ КОРОНАВІРУС І ПАНДЕМІЯ

Я вже говорила, що дітям з ООП складно пристосуватися до нового режиму дня, місяця, тижня, і їм не зрозумілі такі абстрактні поняття, як “коронавірус”, “епідемія”, “надзвичайна ситуація”. Тому важливо, щоби ви, як учителі, проводили заняття, які будуть пояснювати дітям, що зараз карантин, що відбувається в країні. Ці пояснення й уроки мають стати систематичними. Тобто, це не може бути один раз на початку карантину і все.
 • Урок-флешмоб “Це важливо”. Там є багато відеоматеріалів, мультфільмів, книг, щоб учителі могли пояснити, що таке карантин і коронавірус. В уроці є навіть алгоритм із заспокоєнням дитини.
 • Постійне включення в заняття елементів інтерактивних завдань, пов’язаних із тривогою, страхом зараження, правилами захисту, особистою гігієною та вивченням нових понять: “епідемія”, “коронавірус”, “медична маска”, “надзвичайна ситуація”.
 • Техніки для заспокоєння дітей. Вчіть цього дітей, щоби вони могли самі заспокоюватися.

Дуже важливим є алгоритм навчання одягання медичної маски. До нас звернулася мама про те, вони з дитиною з важкою формою аутизму не можуть вийти на вулицю, тому що та не вдягає медичну маску. Ми розробили алгоритм і десь за два тижні дитина вийшла в масці і пробула в ній 10 хвилин. Для нас це була велика перемога. Що потрібно робити:
1. Розповідь про медичні маски та їхні різновиди, показ масок.
2. Розглядання фотографій людей у масках, відео та мультфільмів.
3. Ігри з масками, малювання масок, носіння масок.
4. Запис у режим дня “одягання медичної маски”.
5. Одягання масок на уроках, вправи з масками. Одягаємо маски та виконуємо певні дії: рахуємо, співаємо, малюємо, танцюємо. Одягаємо маску й рахуємо до 10-ти. Коли дитина бачить, що вчителі й діти одягають маски, у неї почалася імітація і вона теж почала її одягати.
6. Виготовляємо маски власними руками та малюємо коранавірус, потрібно візуализувати його, бо це абстрактне поняття для дітей з особливими потребами.
ВИДИ ПІДТРИМКИ ДИТИНИ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Підтримати й допомогти можуть ті дорослі, які поруч із дитиною, тобто батьки. Потрібно визначити вчителю або асистенту вчителя:
1. Які завдання дитина може зробити самостійно і виписати ці завдання.
2. Що дитина може зробити з підтримкою дорослого, разом із дорослим.
3. З чим дитина не може впоратися навіть із підтримкою.
Коли ви сформуєте три списки, ви будете знати, які завдання вам треба давати на онлайн-уроках, а які не потрібно давати в жодному разі, тому що дитина з ними впоратися не зможе.
Підтримка дитини може бути різною:
 • Фізична підтримка – повна чи часткова. Наприклад, якщо дитина може самостійно малювати, то підтримка від дорослого не потрібна. Якщо в дитини порушення опорно-рухового апарату і взяти ручку або фломастер вона сама не може, їй потрібна допомога, – це буде часткова допомога, бо малювати вона може. Повна підтримка – якщо дитина з порушенням опорно-рухового апарату не рухає руками, то батьки мають сідати поруч, брати фломастер у її руку й починати малювати разом із нею.
 • Вербальна підтримка – повна чи часткова. Може бути похвала від батьків, інших дорослих. Або, можливо, батьки сидітимуть на онлайн-уроці разом із дитиною: вчитель задає завдання, батьки його повністю дублюють дитині й та його може виконати. Або батьки ставлять додаткові запитання, щоби дитина зрозуміла.
 • Підказки – жести, рухи тіла, вказівки, використання міміки, які були сформовані ще до карантину.
 • Візуальний стимул – картинки, фотографії, піктограми, символи, письмові слова.
 • Моделювання – демонстрація виконання завдання. Те, що вербально озвучує дорослий, його треба моделювати візуально – або намалювати, або представити у вигляді схеми.
 • Маніпуляція символами – розташування об’єктів у визначеному порядку. Можна маніпулювати розташовуючи в порядку, що буде зараз, що буде потім, а що буде після.

Приклади маніпуляції символами:

 • Мені дуже подобається п’ятирівнева шкала про завдання: наприклад, зелена одиничка – “я легко справляюся з цим завданням”, а червона п’ятірка – “це завдання для мене дуже складне”.
 • “Рівень моєї тривожності” – це дуже важливо на онлайн-уроках.
 • Картки можна просто намалювати, і на початку уроку вчитель обов’язково проговорює, що потрібно зараз показати, який у вас емоційний стан: і діти показують, чи вони зараз спокійні й можуть навчатися далі, чи вони сердяться. Тоді вчителю потрібно застосувати техніку для заспокоєння, підвести всіх учнів у спокійний стан.
 • Треба формувати розуміння “голосових рівнів” у дітей: 0 – мовчу, 1 – шепчу, 2 – говорю тихо й так далі. Для дітей, які дуже тихо говорять, а на онлайн-уроці можуть бути ще й технічні збої, батьки можуть показати їй на картку, або сказати, щоби та говорила зараз голосовим рівнем – 4, тобто так гучно, як вона говорить на вулиці.
 • “Перерва” – обов’язково має бути така візуальна картка, тому що часто діти з ООП швидко виснажуються, а за комп’ютером удвічі швидше, тому коли дитина покаже цю картку, батьки будуть розуміти, що потрібно кілька хвилин відпочити.
 • Розклад, який показує, що з початку буде математика, потім робота в групі, а після цього буде свято. Така підтримка ефективно впливає на те, щоби дитина змогла засвоїти навчальний матеріал, який дає вчитель.
КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИТКОВІ ЗАНЯТТЯ
 • Проводяться в онлайн-форматі (індивідуально або колективно).
 • Проводяться консультації з батьками щодо проведення занять. Якщо немає інтернету та ґаджетів, дефектолог чи логопед консультує батьків, що вони можуть зробити на цьому рівні.
 • Заняття спрямовуються на розвиток життєвих компетентностей та соціально-побутового орієнтування в умовах домашнього середовища. Тобто навчитися мити посуд, приготувати сніданок, прибрати на столі, застелити ліжко тощо.
ПРОГРАМИ ДЛЯ НАВЧАННЯ

Є багато є освітніх програм, де вже є корекційні завдання, різні заняття, відеоуроки. Ми беремо не весь відеоурок, а потрібну тему й обрізаємо саме те завдання у відеоуроці, яке вважаємо доцільним для дитини з ООП.
МЕТОДИ ЗАСПОКОЄННЯ УЧНІВ І ЗНЯТТЯ НАПРУЖЕННЯ
 • Обов’язково додавайте їх прямо у свої уроки і пропонуйте батькам дітей з ООП користуватися різним обладнанням, навіть на онлайн-уроках розминати кольорове тісто – так заспокоювати себе і слухати навчальний матеріал.
 • Або малювати чи писати.
 • Батькам, які не мають можливості купити обтяжувальні жилети, рекомендую насипати квасолю чи рис у кишені й зашити їх. Такий жилет буде заспокоювати учня, а також він краще відчуватиме своє тіло.
 • Малювання пінкою для гоління. Його можна використати після онлайн-уроку.
 • Є діти, які ховаються під стіл чи під стілець на заняттях. Можна взяти ковдру або кілька, закутати учня й посадити його біля екрану, щоби він хоча б почав слухати те, що відбувається.
 • Обійми та глибоке дихання.
 • Першу емоційну допомогу вчіть із дітьми, щоби вони могли впоратися зі своїми емоціями.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ОНЛАЙН-УРОКІВ

Кожен урок ми починаємо з того, що проговорюємо ці правила, або показуємо візуальні картки, де записане кожне правило. Адже правила дають безпеку для дитини з ООП, і якщо, наприклад, їм хочеться перепочити, то дитина має знати, що їй потрібно показати картку й кілька хвилин вона може перепочити. Або якщо в дитини є запитання, то вона може просто підняти картку, на якій намальовано питання – і вчитель вимкне мікрофон учневі й дасть відповідь на це питання.
Правила поведінки під час онлайн-уроків:
 • Я навчаюся за розкладом.
 • Я дивлюся в монітор та слухаю вчителя.
 • Я відповідаю картками.
 • Мені допомагають батьки.
 • Якщо я хочу перепочити, то показую картку “пауза”.
 • Я спілкуюся з друзями на перервах.
 • Якщо я хочу запитати, то підіймаю картку “запитання”.
КОМУНІКАТИВНІ КАРТКИ

Ми для себе розробили багато комунікативних карток, особливо для дітей, які не розмовляють. Також є діти з порушеннями інтелекту, яким важливо мати якусь підтримку й допомогу та швидко дати відповідь. Цей інструмент дуже ефективний, тому що економить час.
Обов’язково потрібні такі комунікативні картки:
 • Картки “так/ні”. Вчитель ставить закрите запитання, й учень дає відповідь, піднімаючи певну картку. Для дітей із порушення зору батьки виготовляють тактильні картки, де написано “так” (є, наприклад, тактильний зелений кружечок) або “ні” (тактильний червоний трикутник або квадрат).
 • Картки з певними словами-відповідями.
 • Піктограми.
 • Картки-картинки. Дітям із порушенням орорно-рухового апарату, які не можуть утримати картку, краще утримувати об’ємний предмет, можна взяти два кубики зеленого й червоного кольорів.
 • Кубики, браслети (червоний-зелений). Червоний браслет на одній руці, зелений – на іншій. Дитина просто підіймає руку.
 • Картка зі знаком питання.
 • Картки візуальної підтримки навчання.
 • Картки з літерами та цифрами. Наприклад, вербальний диктант, коли вчитель задає приклад, учні його розв’язують і цифрами показують на картці відповідь.
 • Сигнальні картки з емоціями, стікерами. В умовах карантину вчителю необхідно просто говорити про емоції, емоційний стан кожної дитини і знати, що дитина відчуває в цей момент.ІНШІ КОРИСНІ НАВЧАЛЬНІ ІНСТРУМЕНТИ
 • Таймери

Наприклад, батьки можуть завантажити в телефон Play Timer і виставити час: коли заняття завершується, звучить сигнал і дитина точно знає, що заняття закінчено. Можна скористатися кухонним таймером або намалювати годинник зі стрілочками й показувати дитині, скільки часу залишилося.
 
 • Годинник, розроблений для дітей з аутизмом (у правому верхньому куті)

Якщо виставляється 40 хвилин заняття, червоне коло поступово зменшується, коли закінчується час лунає звук. Діти з аутизмом деколи самостійно починають виставляти таймер на цьому годиннику, тому що їм так легше зорієнтуватися в часі і просторі.

 • Візуальні дошки з розкладом

Вони мають бути в кожної дитини з ООП. Коли ви командою опрацюєте навантаження й розклад, який має бути, обов’язково візуалізуйте його. Може бути цей розклад у діях. Наприклад, є урок, на якому буде використано 10 завдань. Ці 10 завдань формуються в цифри, біля кожної виставляється певна картинка. Коли перше завдання виконано, дитина знімає одиничку та картинку й так далі. Особливо це добре працює для дітей із порушеннями інтелекту і для дітей з аутизмом.
Є індивідуальні візуальні дошки розкладу для дітей з аутизмом, дитина сама вже зможе зробити цей розклад, щоби не хвилюватися і знати, що буде далі. Можна скласти тижневий розклад або на день – що буде зранку, що вдень, що ввечері й за що можна похвалити.
 • “Термометр класу”.

Він використовується наприкінці тижня: учитель дає опитувальник батькам і дітям. Якщо дитина може заповнити самостійно, вона заповнює, якщо ні – то разом із батьками. У ньому виставляється оцінка, де 0 – ніколи, 1 – рідко, 2 – часто, 3 – дуже часто. Потрібно відповісти на запитання, наприклад:
 1. Я активно беру участь у дистанційному навчанні.
 2. Я відчуваю себе безпечно в умовах карантину.
 3. У мене є друзі, і я спілкуюсь із ними дистанційно.
 4. Мені потрібна допомога й підтримка батьків.
 5. Я розумію, що уроки відбуваються онлайн (за комп’ютером).
 6. Вдома в мене є всі умови, щоби вчитися і відпочивати.
 7. Мені подобається вчитися на відстані.
 8. Я знаю, за що мені ставлять оцінку.
 9. Я слухаю вчителя.
 10. Я знаю, що відбувається в країні.

Коли такий “термометр” заповнить кожен учень, то вчитель буде розуміти, на що треба звернути увагу, щоби побудувати наступне заняття.
 • Зворотний зв’язок:
 1. Електронні журнали та щоденники з допомогою інструментів Google. Вчителі пишуть у щоденниках рекомендації, вони доступні одразу й педагогам, і батькам, і вчителям.
 2. Опитувальник про дистанційне навчання. Батьки заповнюють, чи сподобалося заняття, на що потрібно звернути увагу.
 3. Телефонні дзвінки, особливо тим, у кого немає інтернету. Це телефонні дзвінки, щоби розуміти ситуацію в сім’ї.
 4. Виконання тестових завдань. Дітям з ООП теж потрібно давати такі тестові завдання. І, звісно, спиратися на батьків і бути впевненими, що вони є партнерами кожної дитини й не виконують тести замість дитини. Якщо таке відбулося – проходимо ще одну роботу, щоби батьки дали можливість дитині самостійно подумати й відповісти.
ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

Їх складає команда, і вони мають бути:
 • Зменшені за обсягом. Вони мають бути зменшені для когось, а для якоїсь дитини навпаки, домашні завдання стануть елементом систематичного режиму дня, коли вона буде знати, що їй робити, куди себе діти.
 • Індивідуальні для кожної дитини. Ми не можемо однакові завдання задавати дітям без інвалідності й дітям з інвалідністю. Ми маємо спиратися на сильні сторони дитини.
 • Прості у виконанні. Відштовхуючись від сильних сторін дітей давати такі завдання, які будуть простими у виконанні, які можуть пояснити навіть батьки.
 • Пов’язані з домашнім середовищем. Наприклад, рахувати можна дитячі іграшки, ложки, виделки, перекладати їх – тобто все, що є в дитини під рукою.
 • З інструкцією для батьків. Як потрібно зробити домашнє завдання (навіть алгоритм виконання), як пояснити дитині.
 • З унаочненням, різними електронними матеріалами та ресурсами. Тобто приклад, як виконується завдання, і тоді за аналогією батьки можуть виконати виконати завдання зі своїми дітьми.
 • Партнерство з батьками учнів = перевірка домашнього завдання. Якщо ми будемо впевнені на 100%, що батьки роблять не замість дітей, а разом із ними, тоді домашнє завдання буде ефективно виконаним. Тому обов’язково спирайтеся на батьків і партнерство з ними.
ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ

– Чи обов’язково вчительці бути в кадрі, чи достатньо голосу за кадром?
Комусь з учнів потрібно побачити знайоме обличчя і знайомі окуляри, як у мене, а комусь потрібно почутитільки голос. Пробуйте, дивіться, як дитина активніше реагує – коли голос за кадром, чи ще є і ваша картинка.
Якщо дитина з ООП навчається за індивідуальним навчальним планом із деяких предметів, і контент завдань дуже відрізняється від контенту загальноосвітніх програм, чи доречно асистенту проводити окремі онлайн-заняття з учнем?
Усе індивідуально, але я б радила не виключати дитину з ООП на індивідуальні онлайн-заняття разом з асистентом вчителя, а давати їй ті завдання, які вона може осилити разом із дітьми без інвалідності. Тобто, коли вчитель разом з асистентом вчителя готуються до онлайн-уроку, вони знають, що є дитина з ООП, яка не зможе якесь із завдань зробити, їй потрібно заздалегідь через батьків передати ті завдання, які вона зможе осилити. І вчителю обов’язково озвучувати це на онлайн-уроці.
– У якій формі проводити корекційно-розвиткові заняття з дитиною з ООП, якщо вона не сприймає онлайн-заняття чи офлайн-заняття, і чи поводити їх взагалі? У дитини аутизм, інтелектуальні порушення й порушення мовлення.
Я за те, щоби проводити корекційно-розвиткові заняття з дитиною з ООП, навіть яка має комплексні порушення розвитку. Є діти, які не розуміють, що відбувається, але монітор ввімкнний і онлайн-урок продовжується, а дитина може перші заняття просто ходити поруч, заглядати в монітор, закривати монітор, може виходити в іншу кімнату, потім повертатись. Батьки, особливо дітей із комплексними порушеннями, підтримують і допомагають. У нас однією з умов до батьків для дистанційного навчання є те, що батьки мають бути поруч із дитиною.
Заняття я пропоную починати з того, що подобається дитині. Наприклад, їй подобається малювати, то спробуйте спочатку встановити з нею комунікацію через онлайн. Дитині справді потрібен час, щоб адаптуватися до онлайн-уроків, до того, що з нею буде говорити вчитель, який є фотографією на екрані. Але для того, щоби не втрачати час, давайте знання батькам, нехай батьки виконують корекційно-розвиткові заняття з дитиною для того, щоби вона не втрачала інтересу до занять і не втрачала знань, які в неї вже були.
– Тривалість дистанційного уроку має залишатися сталою чи скороченою до 20 хвилин?
Ми проводимо по 30–40 хвилин. Але все залежить від того, чи втомилася дитина, чи їй потрібно перепочити. Деякі діти в нас відключаються раніше, якщо не можуть перебувати цілий урок. Деякі діти можуть і 30–40 хвилин пробути. Але пам’ятайте про безпеку дитини, про її здоров’я: найперше завдання – не нашкодити здоров’ю дитини.
Дивіться презентацію Наталі Гладких

Завантажити презентацію
“Нова українська школа”
Титульне фото: автор – Wavebreakmedia, Depositphotos
Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не збігатися з думкою автора.
 
Матеріал читаємо нижче та переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

ПРАВОПИС ЗАЙМЕННИКІВ: ЗАПЕРЕЧНІ та НЕОЗНАЧЕНІ
Завантаження плеєра

 
 
Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Мовні цікавинки: історичне значення відомих висловів, фразеологізмівНаш сайт Mamabook представляє підбірку коротких оповідок, які в цікавій формі роз’яснюють діткам походження та значення відомих висловів, фразеологімзів українською мовою.

ЗОЗУЛИНІ СЛЬОЗИ
Давно це було, принаймні, до того, як народилися ми. Зозуля робила свою справу – підкидала синичкам, плискам, сорокопудам та іншій дрібноті лісовій яйця, а ті виховували підкидьків. “Ти ось все співаєш, – казали вони вітродуйці, – і на старість за лишишся одна, як пень без пагонів”. “Ха-ха-ха! – сміялась та. – Ви усе життя із колисками та пелюшками протеленькаєтесь, а я своїх однак, як буде треба, знайду. І примушу годувати себе. Закон є закон!”.
Але доля зле жартує з тими, хто сподівається на дурняк вік прожити. Усі діточки відмовились визнати строкату матір’ю, стати їй підпорою, коли прийшов час. І застогнала, заплакала зозуля. Перші на її віку сльози покотилися з очей. А на галявині, куди вони впали, розкрили свої білі вінчики квіти, які так і назвали в народі: зозулин сльози, а ботаніки іменують їх зозулинець плямистий.
Між іншим, вам доводилося спостерігати, щоб зозуля плакала? І ніхто не бачив. Тому про безтурботну, самовпевнену людину, яка попавши і скруту, починає бідкатися, кажуть, що вона ллє зозулині сльози.
      ГОЛОВА САДОВА
      Різницю між садом і городом знає кожний. Але якщо до вас потрапить старовинна книга про рослини, те попервах може заплутати, бо в ній огірки, помідори, салат, кріп і таке інше “ростиме” в саду. А справа в тому, що в далекі часи садом на Русі називали… город. Ось цікава давня загадка (слово “сад” у ній вживане теж у значенні “город”): “Стоїть сад, в ньому 12 гряд, на грядці по 4 борозни, на борозні по 7 голів качанів”. Відгадка – рік. А головою іменували тоді капусту.
      Отож вираз “голова садова” не що інше, як капуста з городу. З плином літ афоризм прибрав значення: “роззява, ґава, некмітлива людина”.
НЕ ЛІЗЬ НА РОЖЕН
Так називається самолов, який в давнину використовували мисливці на рись, росомаху і ведмедя. Верхню частину спиляного дерева розколювали на три частини, розпирали клинцями, а всередину встромлювали гостру ломаку. На неї чіпляли наживу – рибу, шмат м’яса, смаленого птаха.
Відчувши запах наїдку, хижак ліз стовбуром вгору і потрапляв лапою в розщіп, де її й затискувало. Намагаючись звільнитися, звір і енергійно висмикував лапу, але ще надійніше застрявав. З тих пір людям необачним, які нехтують небезпекою, наосліп кидаються в сумнівну справу тощо, і кажуть: не лізь на рожен.
      ПІДКОВА НА ЩАСТЯ
      Звідки цей вислів? Чому знайдена підкова мусить принести щастя? А тому, що підковувати коней почали ще до нової ери, і робили це спочатку заради краси: були підкови тоді із золота або срібла. Під час бігу тварина легко губила дорогу “взуванку”, і знайти підкову, дійсно, було для когось щастям, комусь дуже таланило. Тим більше, що аристократи вважали принизливим піднімати підкову з шляху.
      Розповідають, що англійський дипломат XVII століття лорд Кастлей, вихваляючись своєю заможністю, наказав спеціально прикріпляти до копит власних коней підкови із срібла “на живу нитку”, аби вони швидше відпадали. Коваль, що перебував серед почту лорда, терміново підбивав нову, щоб невдовзі кінь загубив і її…
      ОСЬ ДЕ СОБАКА ЗАРИТИЙ
Цей вислів знайомий багатьом, та лише одиниці знають, де саме оте місце.
У Тюрінгії, у лісі біля підніжжя гори Інзельсберг, неподалік від курорту Табарці, розташоване невеличке село Вінтерштейн. На одному з поворотів місцевої вулиці стоїть дороговказ: “До могили собаки”. Тут, біля руїн однойменного старовинного замку, і знаходиться останній притулок легендарної Штутцель. У середині XVII століття, під час міжусобної війни, вона успішно виконувала роль зв’язківця у володарів згаданого, та нині забутого замку; непомітно перетинаючи “лінію фронту”, діставалася з важливими відомостями до оточеної ворогами сусідньої фортеці і поверталася назад.
На цій небезпечній службі чотириногий воїн і загинув, за що сподобився пам’ятника. На важкій чотирикутній кам’яній брилі вибито віршований напис, що починається отими самими знаменитими словами: “Ось де заритий собака…”. Саме звідси й почалася мандрівка афоризму білим світом. Нині застосовуємо його в значенні: саме в цьому суть справи; ось де причина. Це і є найголовніше.
КРОКОДИЛЯЧІ СЛЬОЗИ
Цей вислів веде родовід ще від стародавніх єгиптян: вони вірили, що тварина, з’ївши жертву, оплакує її. Подібний факт дійсно має місце. Зубаті рептилії час від часу “плачуть”, і по їхніх “обличчях” скочуються справжні сльози. Але, як з’ясували через сотні віків вчені, відбувається це зовсім не через жалісливість снідаючого. У організмі грози водойм накопичуються зайві солі. А біля очей у хижака е особливі залози, що й виділяють рідину із надлишком цієї мінеральної речовини, аби вивести її назовні.
Тому нині афоризм став крилатим і вживається для позначення лицемірства особи, яка коїть лихо, а виправдовує йото благими намірами.
СКІЛЬКИ ЛІТ, СКІЛЬКИ ЗИМ!
Основною одиницею виміру часу ми вважаємо годину. Але так було не завжди, бо саме поняття година – не говорячи вже про хвилину чи секунду – порівняно нещодавнє досягнення цивілізації. А до того одними з головних мірил були світло й пітьма. Їх протистояння проходить через усю міфологію й будні пращурів, йому підлягають І такі стародавні розподіли, як пори року і частини доби. У свідомості праслов’ян ці дві різні часові осі були урівноважені за принципом “перегуку”, суворого паралелізму: весна як носій світла і тепла протиставлялася зимі як носієві темряви й холоду, а світлий день – відповідно темній ночі.
До речі, у багатьох народів сезони року спочатку поділялися не на звичні нам чотири відрізки, а на три. Весна й літо з’єднувалися в один період за принципом співвідносності із світловою його частиною. Не випадково тому слово “літо” зберегло і старе значення – “рік”. Воно з’явилося в ряду слов’янської сезонної “четвірки” у такому значенні пізніше весни (або яра), осені й зими. Разом з тим сумісництво у цьому слові і загальнорічного, і літнього позначень – прямий наслідок активного протиборства світла й тьми.
Тому вислів “Скільки літ, скільки зим!” вживається як вітання при зустрічі людей, що давно не бачилися. Він яскраво відтінює це подвійне часове навантаження слова “літо”. Оживлення “сезонної” семантики ніби подовжує час, протягом якого вони не стикувалися. Треба наголосити, що рахунок по “літах”, а не по “зимах” відомий не лише слов’янським, а й німецькій, англійській та деяким іншим мовам.
 
Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Як покращити навчання учнів, якщо знову доведеться повертатися до дистанційки

Теми статті: батькам, вчителям, директорам, дистанційна освіта                                                                                           
Ольга Головіна 

Публікуємо тези зі статті KQED
Коли в березні країни масово закривалися на карантин, школи за одну ніч мали перейти на дистанційне навчання. Такі зміни зазвичай потребують не одного року для ефективного впровадження.
Зараз керівники шкіл мають зважувати, як відкривати школи за тиждень-два, або ж восени, як бути готовими до можливого закриття, коли може повторитися спалах COVID-19.
Американська вчителька з багаторічним стажем роботи, викладачка Академії наукового лідерства, засновниця шкіл допитливості (Inquiry Schools) Діана Лауфенберг під час карантину викладала дистанційно історію для учнів 7–12 класів.
Каже, для неї технології не є проблемою. “Але дистанційне навчання – це надзвичайно важко”.
Школи відіграють фундаментальну роль у суспільстві. Вони надають освіту, медичну допомогу, консультаційні послуги, технологічну підтримку, транспорт, забезпечують фізичну активність, харчування та є просто місцем для дітей. Без відвідування шкіл діти втрачають час для розвитку. Без шкіл батьки не можуть працювати; не може функціонувати бізнес.
Закриття шкіл посилює нерівність серед найвразливіших верств населення. Саме вони найбільше відчувають тягар фінансової, фізичної та психічної шкоди, спричиненої пандемією. Багато хто не мають доступу до інтернету, чимало змушені піклуватися про молодших братів-сестер, поки батьки працюють.
Перед керівниками шкіл і вчителями тепер стоїть нелегка робота: як краще задовольнити потреби всіх учнів. Лауфенберг радить зробити паузу та дати відповідь на запитання:
– Що ми робили?
– Що працювало? Чому це спрацювало?
– Що не вийшло? Чому це не вийшло?
Відповіді будуть різними для кожної громади. Діана Лауфенберг пропонує кроки, які мають реалізувати очільники навчальних закладів, щоби покращити навчання учнів, якщо знову доведеться повертатися до дистанційного навчання.
1. Переконайтесь, що учні мають необхідні пристрої та підключення до інтернету.
Педагоги або IT-фахівці громади можуть допомагати сім’ям зареєструватися в інтернеті в домашніх умовах. Інтернет-провайдери мають забезпечити належний зв’язок. Компанії могли б пропонувати безплатний інтернет або знижені ціни для сімей учнів із низьким рівнем доходу. Деякі шкільні округи в США пропонують відправляти учнів зі своїми пристроями на автостоянки, щоби вони мали доступ до інтернету.
2. Знати, коли потрібно зробити паузу.
У багатьох школах вчителі перейшли на інтернет-ресурси з неймовірною швидкістю, щоби зберегти відчуття докарантинного розпорядку. Але доцільно мати деякий час для передишки, щоб здобути кращі результати в довгостроковій перспективі. Пауза в кілька днів потрібна для переосмислення – просто щоб увійти в цей простір із трохи меншою шаленістю.
3. Дізнайтесь, які навички були б корисними для учнів, яким було найважче.
Для одних учнів перехід на дистанційне навчання дався легко, для інших – це стало викликом. Важливо, щоби діти опанували навички, які дадуть змогу їм бути самостійнішими. Наприклад, коли шкільний розклад дитини планується до хвилини, їй може бути складно вчитися вдома в ситуації, яка вимагає більшої самомотивації та саморегуляції, вміння управляти часом. Деякі учні легко можуть пошукати допомогу й інтернеті, а для інших це складно. Діти можуть бути не впевнені в собі. і отримати особистий зворотний зв’язок дистанційно практично неможливо.
4. Намагайтеся зрозуміти, як люди самомотивуються.
Вчителі й учні переживають зараз багато емоцій. Люди сумують за тим, як було раніше. Важливо розібратися, як залишатися продуктивними, але водночас зменшувати очікування від викладачів та учнів. Чимало вчителів починають ганьбити себе, що їм не вдається бути достатньо ефективними. Варто визнати, що дистанційне навчання ніколи не буде таким же ефективним, як шкільне. Треба змиритися з цим фактом і робити свою роботу настільки добре, наскільки це можливо за тих обставин, що склалися.
5. Намагайтеся зрозуміти, що екстрене дистанційне навчання має строк придатності.
Багато шкіл намагаються спланувати, як компенсувати втрачене навчання і прагнуть продовжити поточний навчальний рік до середини літа або розпочати наступний навчальний рік уже в липні. Шкільний округ, де навчає Діана Лауфенберг, зробив навпаки. Учні середньої та старшої шкіл закінчать навчання на три тижні раніше. Викладачі зрозуміли, що той різновид дистанційного навчання, який вони запровадили, не варто продовжувати. Вчителям надто складно досягти балансу в тому, щоби задовольнити потреби всіх учнів.
6. Починати навчальний рік із тестування не допоможе.
У школах, які оцінюватимуть рівень знань на початку навчального року, щоби зрозуміти “прогалини” в навчанні, будуть відчуватися несправедливість і нерівність. Діана Лакфенберг застерігає освітян, які наполягатимуть на тестах: це може зачекати, поки учні не повернуться до школи – у безпечне середовище, яке надасть їм підтримку. Важливо, щоби діти знову могли навчатися, а не втягувати їх у гонитву за балами.
7. Пройдіть повз “відставання”.
Зрив, спричинений COVID-19, змушує багатьох намагатися повернутися до того ж ритму, що був до пандемії. Учні, особливо старших класів, і багато батьків занепокоєні через вступ до університетів – чи достатньо знань і старань вони доклали, якими будуть оцінки в атестаті. Діана Лауфенберг стурбована можливим тиском адміністраторів шкіл, який вони чинять на вчителів, щоби вирівняти рівень учнів. Натомість зараз хороший час для висновків – як наступного разу робити краще й задовольнити потреби учнів. Криза створила можливість довести, як швидко школи можуть впроваджувати зміни.
Ольга Головіна, журналістка “Нової української школи”
Титульне фото: автор – AllaSerebrina, Depositphotos
 
До уваги освітян Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Міністерство освіти і науки України інформує 

Привіт, стартуємо 7 тиждень Всеукраїнської школи онлайн


Вмощуйтеся зручніше, на YouTube МОН вже заплановано уроки на сьогодні: www.youtube.com/c/MONUKRAINE о 10.00 - традиційно старт занять для 5-11 класів) При цьому, коли б ви не почали навчання, уроки чекатимуть на вас і ви зможете навчатись у потрібний вам час. Просто оберіть клас та переходьте за посиланням:

5 клас — bit.ly/USO5class
6 клас — bit.ly/USO6class
7 клас — bit.ly/USO7class
8 клас — bit.ly/USO8class
9 клас — bit.ly/USO9class
10 клас — bit.ly/USO10class
11 клас — bit.ly/USO11class
До посту додано розклад з темами, щоб вам було легше зорієнтуватися та спланувати свій час. #ВчимосьВдома

 
 
 
 
 
 

 
До уваги учасників освітнього процесу!

Топ-10 YouTube каналів для підготовки до ЗНО-2020


ZNOUA. Розміщені на каналі відеоуроки поділяються на рубрики, найбільші з яких стосуються історії Українианглійської мовиукраїнської мови та літератури. Також є відео лекції з інших предметів.
EdEra. Освітня платформа EdEra пропонує безкоштовні курси з підготовки до ЗНО. Також платформа має свій власний YouTube канал, де в окремій рубриці «Готуйся до ЗНО з EdEra» викладені відеоуроки з української мови та літератури, англійської мови, історії, математики та біології.
На всі двісті. Викладач Анна Огойко розмістила на каналі відеоуроки для підготовки до ЗНО з української мови. Лекції охоплюють кілька рубрик, серед них: «Типові помилки у творах ЗНО»«Найтиповіші завдання ЗНО»«Проблемні питання української мови»«5 найпроблемніших завдань ЗНО (і як їх робити!)».
Вне школы. На каналі розміщені відеоуроки з різних предметів, а також відео уроки, у яких розглядаються завдання за попередні роки. Основні рубрики каналу: уроки підготовки до ЗНОлайфхак_англійська мовалайфхак_історія Україниекспрес-підготовка до ЗНО з географіїлайфхак_математикалайфхак_українська мова та література.
Канал Сергія Ткаченка. На каналі розміщені відеоуроки з математики. Автором уроків є викладач Сергій Ткаченко, який оригінально на прикладах та з гумором допомагає зрозуміти і вирішити найскладніші задачі та рівняння.
Be Smart / Будь розумним. Онлайн-проект Be Smart пропонує курси для підготовки до ЗНО, а також викладає свої відео уроки на власному YouTube каналі. Усі відео уроки розділені на рубрики за предметами: українська мова та літератураісторія Україниматематикабіологіяанглійська мова. Окремою рубрикою виокремлено вебінари, на яких розглядаються завдання та надаються рекомендації щодо пробного ЗНО.
На Урок: онлайн-школа. На каналі розміщені відеоуроки, записи вебінарів та лайфхаки ЗНО-2020 щодо різних предметів, а також розгляд завдань ЗНО за попередній рік.
Підготовка до ЗНОКанал містить відеоуроки з різних навчальних дисциплін. Основні рубрики каналу: «Аудіювання та завдання. Англійська мова ЗНО 2020»«Конспекти українська література ЗНО»«Конспекти історія України ЗНО 2020».
EnglishwhoenglishКанал з відеоуроками, подкастами та порадами щодо складання ЗНО з англійської мови.
YouTube канали РОЗУМСКУЛ. РОЗУМСКУЛ - це ціла серія YouTube каналів, яка буде корисною для підготовки до ЗНО. Кожен з каналів присвячений окремому предмету: математиціісторiїгеографіїбіологіїанглійській та українській мовам.

За посиланням osvita.ua: http://osvita.ua/test/73619/?fbclid=IwAR1WTkKc59obozlJS6BhWNThh8fHoEczKxo0q-9-u1Iak_z4vJoQoDCSXqA
Змінено: Олена Холод - 19.05.2020 09:19:06
 
До уваги учасників освітнього процесу початкової школи!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпосиланням на сайт оригінального повідомлення.


19 Травня 2020                         Дивіться розклад телеуроків для початкової школи (19-21 травня) 
батькам, вчителям, директорам, дистанційна освіта, НУШ, початкова освіта, учням

З’явився розклад відеозанять для початкової школи від Всеукраїнської школи онлайн.
Розклад опублікували на fb-сторінці МОН.Записи відеозанять доступні за цими посиланнями:
Дивіться також свіжий розклад телеуроків для 5-11 класів.
Нагадаємо, 6 квітня стартував проєкт “Всеукраїнська школа онлайн”, в межах якого телеканали почали транслювати відеоуроки для 5-11 класів. 28 квітня почали транслювати уроки для 1-4 класів.
Дивіться також наші матеріали про дистанційне навчання
Ілюстрація: скріншот відеоуроку для 4-го класу
 
До уваги учасників освітнього процесу!

Матеріал читаємо нижче або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Дистанційне навчання учнів з ООП: відповіді на запитання 

19 Травня 2020 Нова українська школа

      Карантин показав, що для учнів з ООП продовжувати навчання вкрай важливо. “Нова українська школа” запитала спеціалістів про поради для дистанційного навчання, які, впевнені, стануть у пригоді під час наступних карантинів (які, хоч і не такі масштабні, але трапляються в Україні щороку). Насамперед, ідеться про ментальні порушення, але поради будуть корисними і для спеціалістів, які працюють з дітьми з інтелектуальними порушеннями.
      На запитання відповідають:
      Світлана Мігульова, поведінковий фахівець, голова громадської організації допомогии дітям з аутизмом “Особливе дитинство” (м. Дніпро) і мама хлопця з ООП, який навчається на інклюзивній формі вже 7 років.
      Лілія Ликова, поведінковий аналітик, соціальний педагог, асистент вчителя і практичний психолог.
      – Чи обов’язково проводити навчання дітей з ООП під час карантинів?
Зараз, коли дистанційна освіта – єдиний можливий шлях навчання, це дуже важливо для дітей на інклюзивному навчанні.
Справа в тому, що діти без системної роботи швидко втрачають усі навички, які в них сформовані. Зокрема й навчальну навичку, яку важкою працею формують вчителі та асистенти вчителя в школі. Він легко губиться за ті два-три місяці, які ми перебуваємо на літніх канікулах і ба більше на карантині.
Тому важливо не переривати навчання.
      – Дистанційне навчання – це тільки навчання через відеозв’язок?
Дистанційне навчання передбачає наявність сучасних засобів зв’язку – інтернету, планшета, смартфона, комп’ютера або хоча б телефона. Тобто обов’язкова наявність відеодзвінка між учителем і учнем. Якщо вчитель дає завдання додому на аркушах або диктує батькам телефоном – то це все-таки самостійна робота, а не дистанційне навчання. Дистанційне навчання – це комунікація між учителем і учнем.
      – Як організувати роботу в команді за дистанційного формату навчання?
Не дивлячись на формат навчання, з дитиною продовжує працювати команда: учитель, асистент вчителя, батьки і, якщо можливо, корекційні фахівці. Тому вам потрібно провести зустріч – дистанційно обговорити: що, хто буде робити. Можливо, навіть змінити якусь частину ІПР, враховуючи сьогоднішню ситуацію – наприклад, трохи полегшити її або внести нові поведінкові цілі – такі як навчання дитини концентруватися на тому, що відбувається на екрані й взаємодіяти з людиною, яка на екрані комп’ютера або телефона.
Кожен член команди, має чітко розуміти свої завдання. Тобто вчитель має розуміти, що він повинен підібрати завдання для дитини. Асистент – що, можливо, йому доведеться ці завдання адаптувати індивідуально, відпрацювати в дистанційному форматі. Батьки мають розуміти, що вони повинні забезпечити навчальний процес і навчальну обстановку вдома. Тобто підготувати матеріал, мотиваційні жетони (про це далі, – ред.), розклад, комп’ютер, якісь щоденники, зошити – все, що необхідно, щоб виконати завдання, відповісти на запитання вчителя або вузького спеціаліста, виконати якусь дію.
Це потрібно, щоб дитина не впадала в тривожність, усе було під рукою і вона могла вчасно цим скористатися і тим самим забезпечити ефективну дистанційну взаємодію.
      – Потрібно проводити уроки зі всім класом чи індивідуальні?
Деякі діти можуть включатися в загальні уроки, їм можна адаптувати завдання, які даються всьому класу. А деяким дітям потрібно розробити абсолютно свої завдання. Усе індивідуально.
Тобто, учитель повинен дати асистентові свій навчальний план.
Коли дитина підключена до загального уроку, у неї повинен бути матеріал, схожий на матеріал класу. Наприклад, сьогодні ми будемо проходити систему рівнянь. Асистент знає свого учня з ООП і те, що він не вирішить систему рівнянь. Але він вирішить рівняння з одним невідомим – 5 + х = 10. Тому він готуєте йому такі рівняння. Завдання мами – роздрукувати цей матеріал. Діти на уроці вирішують систему рівнянь, а учень з ООП – те, що йому підготували на роздрукованому листочку.
Проблема в тому, що зараз часто діти на онлайн-уроках нічого не вирішують. Тобто вони не витрачають на це час. Учитель не говорить: “А зараз вирішуємо ось таке завдання”. Він просто пояснює, як вирішувати. Але учень з ООП може не хотіти сидіти й слухати. Тож він може сидіти в цей час і вирішувати рівняння.
Або він може виписувати визначення з підручника, якщо не встигає за тим, що говорить учитель, і конспектувати.
Або всі пишуть диктант, а дитина з ООП може робити списування тексту з пропущеними буквами і вставляти їх. Тоді попередньо мама і асистент готують цей матеріал. Тобто, повинна бути попередня підготовка до уроку – спочатку для дорослих, потім – для учня.
      – Яка роль батьків у дистанційному навчанні?
Без мотивації батьків педагогам нічого не вдасться на дистанційному навчанні. Тому що батьки є провідниками між дитиною і вчителем, організовують цю роботу, працюють з адаптаційними матеріалами, які висилає попередньо асистент вчителя. І, звісно, проводить поведінкову роботу для того, щоб дитина сиділа перед комп’ютером, щоб у неї була жетонна система підкріплення, щоб дитина знала свій візуальний розклад на сьогодні (про ці інструменти далі, – ред.).
      – Як мотивувати учня навчатись?
Перше питання, яке виникає на дистанційному навчанні, – це поведінкова мета, яка нерозривно пов’язана з усіма цілями. Чи вміє дитина сидіти, слухати, концентруватися, сприймати вербальну інформацію? Від цього буде залежати успіх будь-якого навчання і ба більше – дистанційного. Якщо дитина не вміє сидіти, слухати, концентруватися, сприймати вербальну інформацію з екрану, то, очевидно, цю мету потрібно поставити першою. І лише після її здійснення можна переходити до інших цілей.
      Два способи, як вплинути на мотивацію учня:
      1. Візуальний розклад
Батьки мають бути навчені такої технології, як візуальний розклад. Чому це архіважливо для дітей з ООП? Тому що діти переважно не вміють себе нічим зайняти, і їх вільне проведення часу зазвичай закінчується небажаною поведінкою з метою звернути на себе увагу батьків.
Тому батькам треба володіти такою технологією, як візуальна підтримка, і корекційні педагоги повинні зробити попередній тренінг для батьків.
Ми, батьки, це не сильно ресурсозатратно, створюємо планшетку, яка буде підказувати дітям, що зараз потрібно їм зробити.
Можна починати з маленького візуального розкладу, який охоплюватиме пів години занять із мамою: 6 завдань, серед яких і улюблені для дитини заняття (наприклад, ліплення з пластиліну, малювання фломастерами або олівцями, подивитися якісь книжечки, повирізати що-небудь). І потім вже – підручник з учителем або якийсь урок.
Такі маленькі візуальні розклади повинні бути в дитини протягом усієї її вільної діяльності. Вона може встати і за візуальним розкладом зробити всю ранкову рутину: застелити ліжко, почистити зуби, переодягнутися і прийти до столу. У мами ж буде вільний час, щоб зайнятися підготовкою сніданку. А дитина буде готова до прийому їжі, коли самостійно прийде на кухню.
Так само візуальний розклад може бути і для навчальної діяльності та занять із педагогом – щоби дитина знала, скільки буде тривати урок, щоб у неї не виникало небажаної поведінки.
Тобто, підготовка батьків, у цей складний карантинний час полягає в тому, щоб усе більше структурувати своїх дітей і надавати їм нові навички.
      2. Жетонна система заохочень
Ви можете просто взяти планшетку з магнітами або з липучками.
      Жетони будуть видаватися дитині як відстрочене заохочення за якусь її правильну реакцію. Тобто, сам жетон не є заохоченням. Але з часом дитина розуміє, що збирання жетонів наближає її до якоїсь мети. Мета може бути – отримати що-небудь значиме. Наприклад мультик, прогулянку або щось смачне.
Якщо ж у дитини низька мотивація, жетони можуть працювати як таймер, який наближає її до закінчення уроку: дитина бачить, що ще одне маленьке зусилля – і цей урок закінчиться.
Ми не ставимо жетони, коли дитина демонструє небажану поведінку, а ставимо, коли вона, наприклад, красиво сидить, зосереджена, уважно виконує інструкції. Ми говоримо: “Молодець, красиво зробила, красиво сидиш” і так далі й прикріплюємо жетон до планшетки.
Але якщо дитина раптом, демонструє небажану поведінку, жетони не знімаємо. Ми просто чекаємо, коли небажана поведінку припинитися, і продовжуємо далі ставити жетони в процесі навчання. Коли всі жетони зібрані, ми радісно про це повідомляємо і даємо вибрати одне з заохочень або видаємо вже заплановане. Або говоримо: “Всі жетони зібрані, урок закінчено – ти вільний”, що теж є заохоченням.
      – Як проводити оцінювання дитини з ООП на дистанційному навчанні?
Оцінювання дитини з ООП на дистанційному навчанні нічим не відрізняється від очного. Дитина оцінюється строго за своєю індивідуальною програмою розвитку і строго за своїми завданнями, порівнюється та оцінюється тільки сама з собою. Ми не оцінюємо дитину за матеріалом 7 або 4 класу, а оцінюємо за завданням, яке ми їй дали індивідуально.
Якщо дитина погано виконує це завдання – це не провина дитини. Значить, ми погано підготували її до виконання цього завдання. Значить, ми завищили рівень. Значить, ми погано адаптували завдання. Тому оцінювання дитини залишається заохочувальним.
      – Я асистент вчителя, завдання пересилаються через Viber. Чи потрібно психолога долучати в цю групу, щоб вона дивилась завдання, якщо в неї лише години корекції поведінки?
Якщо у вас перегукуються в чомусь завдання, то можете створити групу з психологом. Можете це вирішити в будь-якому зручному для вас режимі. Тобто, якщо психолог хоче підключитися і знати, чим займається дитина дистанційно, то чому їй не дати таку можливість? Можливо, вонадасть якісь підказки – щодо навантаження, подачі матеріалу, поведінки. Можливо, асистенту вчителя і дитині з цими порадами буде легше. Можливо, психолог володіє знаннями з поведінкових методів і підкаже асистентові вчителя і батькам, як прищепити дитині навичку вчитися через відеозв’язок.
Адаптовувати матеріали психолог не буде, але допомогти поставити поведінкові цілі й підказати батькам – це якраз і є робота психолога під час дистанційного навчання.
Найчастіше питання стоїть навпаки – що я не хочу і це не моя робота. А коли людина хоче підключитися – так простіше працювати, так створюється команда.
      – Як працюють корекційні педагоги?
На карантині можуть також працювати q корекційні педагоги – у тому ж форматі відеозв’язку, який підтримують вдома батьки. Обов’язково, щоб був присутній той педагог, якого дитина вже знає і на якого реагує. Проведення корекційного заняття через скайп – навичка, яка тренується за 2-3 заняття, але припиняти роботу не варто.
Чому дитина не може реагувати на інших викладачів, які зараз на телеекрані або на записи онлайн-уроків Тому що дитина з ООП може реагувати на вчителя, якого він вже добре знає. Формат роботи з викладачами, яких дитина з ментальними порушеннями не сприймає, не розуміє зверненої до нього мови, – буде набагато складнішим.
      “Нова українська школа”
      Титульне фото: автор – vadimphoto1@gmail.com, Depositphotos
      Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Позиція Міжнародного фонду “Відродження” може не збігатися з думкою автора.

 
До уваги освітян Рівненщини, зокрема вчителів української мови і літератури!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Як створити ефективний контент уроків української для формувального оцінювання – лайфхаки від вчительки 

Теми статті: вчителям, директорам, дистанційна освіта, література, українська мова 19 Травня 2020 Нова українська школа


Учителька української мови та літератури, зарубіжної літератури в Новопечерській школі Ольга Питюр поділилась під час нашої трансляції досвідом створення ефективного контенту уроків для того, щоб провести формувальне оцінювання. Також пані Ольга тренерка ГС “Освіторія” та проєкту “БомбеЗНО”, співавторка інструктивно-методологічних матеріалів “Усе буде БомбеЗНО”.

ПРИНЦИПИ СТВОРЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО КОНТЕНТУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ
 • Насамперед дослухаймося до почуттів. Що я відчуваю сьогодні? Що ви відчуваєте? Я відчуваю страх, невпевненість, радість? Це все може бути передумовою того, про що ми будемо говорити на наступних уроках української мови та літератури.
 • Пропоную запитання: “Коли завершиться карантин?”, “Чи повернуся я до школи цього навчального року?”. Адже в цьому процесі можна поставити нові проблемні запитання: “Що першим ви зробите, коли завершиться карантин? Виконаймо проблемне завдання щодо цього”. “Коли я повернуся до школи цього навчального року, то що найперше будемо разом робити?” Або найактуальніше зараз запитання: “Як провести літні канікули?”. Так, кордони закриті, але це, я вважаю, прекрасна можливість подивитися навколо – у нас прекрасна велика країна.
 • Якщо ви поставили проблемне запитання, то можете вибрати форму роботи на уроці.
 • Даємо детальну інструкцію.
 • Здійснюємо оцінювання, це може бути і словесне оцінювання, й оцінка у вигляді бала.
 • Вимога сьогоднішніх реалій – зворотний зв’язок, який дає не тільки вчитель, а й учень. Саме з огляду на почуття й потреби учня, можливо, варто зупинитися, опрацювати тему ще раз на другому уроці. Приділіть цьому трохи більше часу й не бійтеся чогось не встигнути.

Рекомендації:
Хочу звернутися до досвіду Оксани Пасічник, яка проводила першу трансляцію, і підтримати її тезу, що якщо ми даємо менше на уроці і ставимо менше завдань, то ми набудемо насправді більше. Двох завдань на урок і одного як домашнє завдання – достатньо, щоби діти мали змогу його опрацювати якісно.
ДЕ БРАТИ НАТХНЕННЯ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ТВОРЧИХ ЗАВДАНЬ

Цей ресурс безплатний. Він пропонує добірку цікавих завдань для будь-якої ланки. Ви можете обрати предмет, який вас цікавить.
Для тих, кому цікава етимологія слів, TED-ED зробив рубрику “Mysteries of vernacular”. Наприклад, ми з дітьми вже опрацювали, звідки походить слово “карантин”.
Як працювати на платформі TED-ED lessons
Перший варіант: використовувати готові навчальні відео (із субтитрами українською) для опрацювання безпосередньо на уроці або як основу для домашнього завдання.
Другий варіант: адаптувати готовий урок TED-ED lessons відповідно до своїх навчальних потреб. Для цього вам потрібно натиснути клавішу Customize і створити власний урок.
Головна сторінка TED-ED lessons не має україномовного перекладу, але вона зроблена так, що інтуїтивно можемо зрозуміти, що робимо. У пошуці вводимо те, що ми хочемо знайти – наприклад, “карантин”. Ви побачите уроки, які пропонує вам система. Біля відео видно, скільки воно триває.
Коли ви натискаєте обраний урок, він пропонує вкладку, де можна створити запитання, організувати дискусію і створити власний урок. Натискаєте останнє й можете змінити тему: прибираємо ту, що є, і пишемо свою або використовуємо автопереклад. Далі ви можете скористатися запитаннями, які вже є в уроці – ви їх можете перекласти або змінити самі запитання чи послідовність. Для цього ви пишете запитання, натиснувши “Edit question”. Після того як ви опрацювали відповіді, натисніть “Save”. Якщо ви хочете створити запитання чи тестове завдання, то натисніть “Add”.
Після завершення роботи натисніть “Publication”, тобто опублікувати роботу на своїй сторінці. Тоді потрібно дати покликання вашим дітям. Я бачу, скільки учнів відпрацювали, узяли участь у дискусії, можу переглянути роботи учнів, подивитися звіт, можу відправити цей звіт за потреби.
Рекомендації:
 • Тривалість відео не повинна бути понад 6 хвилин – це час, упродовж якого учні можуть утримувати увагу. Зважаючи на перевантаження візуальними ресурсами, я зараз намагаюсь підбирати відео на 2–3 хвилини.
 • На жаль, переклад українською є не до всіх відео. Тому коли ви будете даєте відео, перевірте, чи є субтитрування українською мовою.
 • Потрібно перевіряти, чи відповідають запитання рівню дітей у класі.
 • Закликаю не боятися відкритих запитань, тому що вони зараз найбільш цінні. Тести не розкривають творчого потенціалу в дітях. Учні зараз хочуть говорити, бути почутими, висловитися – дайте їм таку можливість.
Вийшов уже п’ятий сезон цієї роботи. Це хороші відео по 2–3 хвилини.
У 6 класі я давала таке завдання:
 1. Перегляньте навчальне відео за покликанням (я завжди вказую тривалість відео, щоб учень міг оцінити, скільки часу варто витратити на виконання того чи іншого завдання).
 2. Перекажіть письмово зміст серії, використовуючи шість порядкових числівників (з тестами ми попрацювали на уроці, але практичне застосування дуже важливе: на що вони звернуть увагу, як будуть переказувати, де шукатимуть порядкові числівники).
 3. Після кожного порядкового числівника запишіть рід та відмінок, у якому він вживається.
 4. Надішліть виконане завдання на адресу.

Рекомендації:
Ми детально пишемо інструкцію: крок 1, крок 2 і так далі. Коли ми перебували в класі, то чули багато запитань, треба було щось повторити. Зараз – унікальний час навчитися користуватися інструкцією.
Також, коли мені буде потрібно оцінювати домашнє завдання, я проговорю: я поставила таку оцінку, тому що ти переказав зміст серії, але не використав числівники, використав кількісні замість порядкових, або не вказав рід. Після чітких інструкцій ви зможете набагато якісніше надати зворотний зв’язок і поставити оцінку.
Це інтерактивна виставка, яка відбувалася в Києві і яку закрили раніше через карантин. Тож організатори створили інтерактивний сайт.
Як я це змогла трансформувати у свій урок? Зараз не маємо можливості кудись поїхати, але можемо бути в різних місцях із допомогою інтернету. Наприклад, перед святом Перемоги ми говорили про Батьківщину-мати.
Тут є текст – короткий і насичений числівниками. Я деформувала цей текст – навмисно зробила помилки – і дала учням як домашнє завдання: виправте помилки, записавши в робочому зошиті правильні варіанти, складіть із виписаними словами історію.
На уроці попередньо ми проговорили, що таке орфографічна помилка, і я відразу сказала не шукати пунктуаційні помилки, щоби на це не витрачати час (хоча деякі могли з’ясувати для себе, чому стоїть той чи інший розділовий знак).
Учні часто складають фантастичні історії. Був такий досвід, коли ми говорили про 10 числівників: говорячи про перший числівник, треба скласти речення, наступний учень бере інший числівник і складає з ним речення, але так, щоби воно продовжувало зміст попереднього й так далі. Я можу записувати ці речення, і вони бачать, що відбувається на моєму екрані у Word-документі.
      Рекомендації:
У мене не було мети, щоб учні пів години мучилися, шукали помилки. Зараз важливо максимально якісно ставити завдання, не бійтеся його зробити обмеженим і коротким.
Це мандрівки всією Україною. Навіть якщо у вас урок про опис чогось або роздум, то почніть його з відео. На YouTube в цього ресурсу є історії з експедицій, вони тривають 12 хвилин. Ви можете брати ці відео й опрацьовувати, наприклад, у Edpuzzle (про це далі, – ред.). Також є розділ “Місця. Короткі відео”. Можу порадити відео про об’єднані територіальні громади, яке говорить про те, як люди можуть спільною працею зрушити гори.
Є відеоблоги з “відео 360”, коли учні з допомогою мишки можуть осягнути все, що відбувається навколо.
      Незавершене речення на уроках літератури
 • Я вважаю, що в поезії “Садок вишневий коло хати…”

Можна кожному давати свою відповідь, немає неправильної. За погонею оцінити й поставити бал ми забуваємо про варіативність. Я можу поставити негативну оцінку тільки в тому випадку, якщо учень нічого не напише й навіть не відкриє завдання.
 • Якби мені довелося робити дизайн поштової листівки українського міста, я б…

Тут був шквал різних варіантів. Ми зразу бачимо, хто захоплений, хто де бував. Для когось взагалі стали відкриттям деякі міста після перегляду відео.
 • Я вважаю, що Леся Українка…

Дайте можливість відкрити біографію. Хтось зверне увагу на один момент, хтось – на інший. Ми можемо разом подивитися, у якому образі постане цей автор далі.
 • Вислів (слово) “верховина” означає…

Поясніть по-своєму. Можете зіграти в гру, актуалізувавши словникову роботу на уроці. Не бійтеся давати учням відкриті запитання. Спонукайте їх до такої творчої роботи.
      Відгук на прочитаний тест
 • Коли я прочитав поезію Лесі Українки (назва), то уявив чи уявила такі образи…

Так, підручник говорить про те, який образ і символічний зміст несе певна поезія. Але це нам подає книга. А який образ виник у дітей? Тоді ви можете оцінити найвищий рівень – коли учень пропустив це все через себе.
 • Мені пригадався епізод із життя/фільму/книги…, тому що…

У процесі роботи поезія, проза, драма, знайшли певний відгук в учня.
 • Поезія спричинила в мене відчуття…, тому що…

Не бійтеся ставити ці запитання учням. Так я зможу зрозуміти, чи відбувся в них процес прочитання. Адже щоби відповісти, треба якісно прочитати. Вони мають говорити те, що відчувають, аргументувати свою думку.
ПРИКЛАД: 6 КЛАС. ЧИСЛІВНИК. УРОК №1. ПОЯСНЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ

      Проблемне запитання: який зв’язок між словом “карантин”, числівником “сорок” та Володимиром Хавкіним?
      Форма роботи: робота із презентацією: пояснення нового матеріалу.
      Рекомендації для створення інструкції:
Ми говоримо, що сьогодні працюємо з темою “Дієслово”, або “Прислівник”, інструктуємо дітей і говоримо їм, який вигляд має фінальний варіант: ментальна карта, 3–4 речення, фінальне завдання.
Не бійтеся розкрити карти. Якщо нам актуально поставити семестрові й річні оцінки, то розкажіть їм одразу, який вигляд матиме їхній фінальний продукт. Наприклад, “вам треба буде подивитися навчальне відео, виписати з нього прислівники, утворити ступені порівняння, розібрати за членами речення”. У роботі над наступним уроком вони будуть бачити, до чого їм далі йти, будуть розуміти, що відео, яке вони опрацьовують, треба буде якісно переказати. Тож інструкція зараз – для якісного оцінювання.
      Приклад інструкції:
 1. Приєднатися до уроку за покликанням…
 2. Опрацювати самостійно або разом з учителем слайди 1, 2 , 3…
 3. Приєднатися до програми Classtime за покликанням…
 4. Виконати доступні завдання.
 5. Отримати зворотний зв’язок усно або в чаті й виправити помилку.
 6. Приєднатися до гри Quizizz і практикувати самостійно.

Це максимум, який я можу опрацювати з ними за 45 хвилин онлайн. Я думаю, що вже кожен відчув, що 45 хвилин онлайн – це не 45 хвилин офлайн.
Чотири кроки цілком достатньо, щоби робота була виконана в повному обсязі.
ОЦІНКИ У ЗВОРОТНОМУ ЗВ’ЯЗКУ

Ми часто користуємося кількісною оцінкою, ігноруючи якісну. Вона ставиться для опису більш складних процесів, є дуже важливою в контексті формувального оцінювання. Для вираження такої оцінки ми користуємося словами-маркерами.
Який зворотний зв’язок я пропоную давати:
 • Ми даємо загальне заключення з використанням маркерів якісної оцінки. Тобто оцінки ставлять відповідно до очікуваного рівня навичок або навчального плану, ми користуємося нашою програмою.
 • Наводимо конкретні приклади, що підтверджують це заключення. Учитель наводить приклади, керуючись власними спостереженнями, досвідом спілкування з учнем, а також результатами навчання.
 • Описуємо наступні кроки для батьків та учнів. Наприклад, що нам треба ще попрацювати над тим, щоби зрозуміло доносити свою думку, або добирати аргументи, або правильно відмінювати. Досягти 5–6 очікувань – це дуже багато. Зараз на цьому треба 1–2. Ви відпрацювали тему – будь ласка, попрацюйте над 1–2 цілями. Чим менше їх буде – тим більше ви здобудете в майбутньому.

Маркери якісної оцінки:
 • Відмінно: легко адаптується, кмітливий, самостійний, ясно, бере зобов’язання, повністю, проникливий, легко, ефективно, широко, на прикладах, бездоганно, гнучкий, вражає, майстерно, впевнено та ін.
 • Добре: завершений, компетентно, впевнено, конструктивно, заслуговує довіри, розвинений, часто, загалом, справляється, більше, регулярно, успішно, добре підготовлений, зазвичай та ін.
 • Задовільно: прийнятно, час від часу, достатньо, перемінливо, нестабільно, обмежено, вибірково, періодично, деякий та ін.
 • Потребує покращення: уникає, потребує роз’яснення, не залучений, мало, ледь, байдужий, нелогічно, неодноразові спроби, неохоче, рідко, спрощено, насилу, невпевнено та ін.

Рекомендації:
Якщо ми говоримо про формувальне оцінювання, то якісна оцінка йде першою, а завершуємо кількісною.
ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО СТВОРЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО КОМЕНТАРЯ ДЛЯ ЗВОРОТНОГО ЗВ’ЯЗКУ

На прикладі: Ініціативність – “Потребує покращення”.
 1. Дайте загальне заключення з використанням маркерів якісної оцінки.

“Джон не проявляє ініціативу в освоєні навчального матеріалу. Виконує лише необхідні типові завдання (наприклад, самостійне читання). Джону необхідно долучатися до більш широкого кола навчальних активностей, наприклад, брати участь у читанні в парах”.
Тобто це зворотний зв’язок, який ви надаєте учню й батькам, щоби бачити, куди рухатися далі.
 1. Наведіть конкретні приклади, що підтверджують це заключення.
 2. Опишіть наступні кроки для батьків та учнів.

Особливості формувального оцінювання:
 1. Досягнення поставлених цілей з допомогою короткої і вичерпної інструкції. В інструкції не повинно бути 10–15 кроків, лише 5–7 послідовних кроків, які дитина може виконати самостійно.
 2. Визначення рубрик для подальшого оцінювання. Нариклад, рубрика 1 – потрібно вжити таку-то кількість граматичного матеріалу. Рубрика 2 – підкреслити щось. Ви можете сказати, скільки балів має та чи інша рубрика. Якщо в учнів або батьків виникнуть запитання, ви зможете запитати: “До якої частини інструкції у вас є запитання?”.
 3. Можливість виправити помилки. Коли ми працюємо з дітьми над засвоєнням навчального матеріалу, то я відразу коментую й даю можливість виправляти помилки онлайн.
 4. Якісний зворотний зв’язок із допомогою інструментарію онлайн-програм або особистих усних чи письмових повідомлень.
ЯК РОБИТИ ЯКІСНИЙ ЗВОРОТНИЙ ЗВ’ЯЗОК

(зараз безплатна преміумверсія)
Переваги:
 • Є віконечка з повідомленнями. Учень пише мені повідомлення, а я йому даю відповідь (або я можу написати якесь зауваження).
 • Можна через пошук за ключовими словами знайти вже готові запитання – проглянути їх і додати до своєї бібліотеки та працювати з ними.
 • Є можливість відкрити не всі запитання.
 • Можна перемішати варіанти відповідей – якщо вам потрібно, щоби діти самостійно їх виконували.
 • Можна увімкнути або вимкнути оцінювання.
 • Не ігноруйте авторизацію лише через Google, так учні зможуть зайти під своїми акаунтами й не писати придумані імена.
 • Учитель може коментувати завдання.
 • Учень може оцінити завдання. Ви можете на наступному уроці запитати, з чим пов’язаний дискомфорт, можливо, треба ще раз про це поговорити.
 • Є варіант “Показати відповіді одразу” або ні – тоді учні мають можливість самі виправити помилку. Якщо формувальне оцінювання – краще давати можливість самостійно виправляти.
 • “Обмеження в часі” – якщо у вас контрольна робота.
 • Можна спланувати свою сесію – вказати, щоби завдання відкрилися для учнів у певний день о певній годині й так само закрились.

Рекомендації:
 • Коли я працюю з учнями онлайн – відкриваю запитання поступово: відкрила завдання №1, учні опрацювали, я подивилася відповіді; тоді відкриваю запитання №2, перевірила, одразу дала зворотний зв’язок, відкрили наступне й так далі.
 • Якщо це контрольна робота – не вганяйте учнів у суцільні тести. Давайте їм відкриті запитання, вони дадуть змогу якісніше їх оцінити.

Переваги:
 • Коли мені треба перевірити, чи виконане домашнє завдання, я заводжу кілька тестів із посібника (не всі) в цю програму й ми граємо на початку уроку.
 • Після того, як учні відповіли, їм не ставлять оцінки, вони бачать свій прогрес у вигляді балів. Хтось набрав 7000 балів, хтось набрав 8000 балів. Є конкуренція, але немає 12, 11 чи 10.
 • Показуються відсотки – наприклад, 80% правильних відповідей і 20% неправильних.
 • Є можливість додати електронну пошту батьків і написати їм повідомлення: “Добрий день, сьогодні ми використовували тему дієслово та його форми. Будь ласка, подивіться прогрес вашої дитини, клікнувши сюди”. Або щоби батьки звернули увагу на щось і, можливо, допомогли.
 • Ви можете знайти Quizizz, який вам потрібен, через пошук за ключовими словами. Пошук дає завдання для різних класів. Ігри можна брати собі або переформувати так, як вам потрібно.
 • Завдання можна давати учням через покликання. Це дає можливість їм самостійно практикуватися, ви не будете бачити результати. Наприклад, він запізнився на урок, а ви вже граєте в гру. Ви можете дати йому покликання, щоби він перейшов і пройшов цю гру в темпі, у якому він працює. Адже в погоні за швидкістю ми забуваємо, що кожен працює у своєму режимі, а перед екраном він тим паче змінюється.
 • Інший варіант – play live (тобто грати онлайн), генерується код, який треба дати учням. Або скористатися іншим варіантом – це надати їм покликання на ваш урок. Наприклад, я хочу, щоби мої учні пройшли до 20 травня, натискаю “Поширити”, вказую покликання й потім буду бачити, як вони виконали завдання, й дам якісну оцінку.

Переваги:
 • Дає можливість писати коментарі до оцінки.
 • Добре для 11 класу в підготовці до ЗНО.
 • Ви можете подивитися на теми, які хтось уже опрацював, створив завдання й поділився.
 • Коли я хочу впевнитись, що учні подивились онлайн-курс і повторили, наприклад, дієслово, то беру навчальне відео і створюю за ним ту кількість запитань, яка мені потрібна.
 • Ви берете відео з YouTube, вставляєте його в програму й можете його обрізати так, як вам потрібно. І тоді додати до нього необмежену кількість запитань.
 • Можна налаштувати так, щоб учні не могли перемотати відео вперед. Тобто, вони не знають, на якій хвилині зупиниться відео і з’явиться ваше запитання.

Власне висловлення з допомогою TED-ED lessons
Я відійшла від того, що просто даю тему висловлення. Я зараз шукаю на TED-ED lessons відео, яке мене цікавить, наприклад, роблю урок за цим відео й потім пишу проблемне запитання для теми власного висловлення. Тоді учні не хапаються за голову, кажучи, що не знають, про що писати.
Переваги:
 • Добре, якщо треба перевірити, як діти розуміють, наприклад, словничок за текстом або фразеологізми.
 • Можете об’єднати дітей у групи, а можете дати індивідуальне змагання. Але це складно зараз, бо коли ви будете давати таке завдання на відстані, то, наприклад, правильну відповідь дасть один учень з чотирьох. Тож, можливо, вони почнуть сваритися, що треба швидше й тому подібне.

Переваги:
 • Це теж гра, чого нам зараз не вистачає.
 • Можна грати в командах.

“Нова українська школа”
Титульне фото: автор – AllaSerebrina, Depositphotos
Публікація підготовлена за підтримки Представництва “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи та гідності людини в усіх сферах суспільства. Детальніше за посиланням. 
До уваги освітян Рівненщини!
Запрошуємо на педраду 21 травня 2020 року з 15:00 до 16:15 з теми: «Дистанційне завершення навчального року та онлайн-інструменти для візуалізації навчального матеріалу» в межах Всеукраїнської віртуальної школи «Ранок».


Навчальний рік добігає кінця, перед усіма стоїть виклик: закінчити навчання дистанційно та засвоїти онлайн-інструменти для візуалізації навчального матеріалу.

Дивитися педраду: https://youtu.be/ij9caCqk-5A

Розклад: https://docs.google.com/…/1SIkvCbP5uWniPFWDzGkzMUS9XV…/edit…

Зареєструватися: https://cutt.ly/kyaEfLy

Кожен зареєстрований учасник протягом наступних 4 днів отримає на пошту посилання на відео виступу спікерів і тести, які необхідно успішно пройти для отримання сертифіката з зазначеною кількістю прослуханих годин.Долучайтеся до спільноти проактивних освітян та батьків, які вже сьогодні формують майбутнє нації!

За матеріалами FB.
Змінено: Олена Холод - 21.05.2020 09:55:17
Страницы: Пред. 1 2 3 4 5 6 7 След.
Читають тему