Повернутись до звичного вигляду


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Educational Era

Педагогічна преса

Управління освіти та науки Рівненської ОДА

Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (РОІППО)

Освітній навігатор

Рівненська МАН

Stats

Загальний форум

Страницы: Пред. 1 ... 3 4 5 6 7 След.
ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА. УРОКИ. Підготовка до ЗНО-2020, У цій темі будемо розміщувати актуальні питання, що стосуються даної теми
 
До уваги освітян Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.У МОН повідомили про особливості семестрового оцінювання учнів, які не виходять на зв’язок

Як провести оцінювання учнів, з якими немає зв’язку
Якщо учень немає інших технологій для дистанційної освіти, то звичайний телефонний зв’язок може слугувати інструментом для взаємодії між учителем та учнем.
Про це повідомила в.о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій, відповідаючи на найпоширеніші запитання вчителів.
За її словами, у сьогоднішніх умовах можуть використовуватись різні технічні засоби для організації освітнього процесу.
«Якщо учень немає інших технологій, то і звичайний телефонний зв’язок може слугувати інструментом для взаємодії між учителем та учнем», - сказала в.о. міністра освіти і науки.
Також вона повідомила, що семестрове оцінювання учнів, які не виходять на зв’язок під час карантину, має формуватися з урахуванням очного навчання до впровадження карантинних обмежень.
«Рекомендуємо вчителям зважено і неформально підходити до виставлення оцінок за семестр учням, які з вагомих причин не змогли навчатися дистанційно і пропустили більшість навчальних занять під час карантину», - повідомила Любомира Мандзій.
 
Як учителю працювати дистанційно і зберегти психічне здоров’я – головні тези з Онлайн-EdCamp 2020


“Нова українська школа” публікує найцікавіше з виступів п’ятьох спікерів цьогорічного онлайн-EdCamp: про увагу і пам’ять, як оцінювати дітей дистанційно, до яких висновків щодо онлайн-освіти дійшли в Литві й що робити, щоб повернути собі спокій.Марина Пристінська, нейропедагогиня, психологиня, нейрокінезіологиня, керівниця початкової ланки у Новопечерській школі, розповідає, як працюють пам’ять та увага в дітей, як в її школі оцінюють молодших школярів і які вправи їм рекомендують робити вдома.
 • Щоб у дитини ввімкнулися увага і пам’ять – мають бути задоволені базові потреби (з піраміди Маслоу). Це залежить від того, як удома все організують батьки. А від того, як учитель підготує матеріал і врахує особливості учнів – буде залежати успіх навчання.
 • Дітям потрібно багато рухатися. Це можна робити в перервах під ритмічні звуки, які активують мозок.
 • У дитини має бути час на себе, щоб помріяти і нічого не робити. Це потрібно, щоб систематизувалолся вивчене.
 • Діти можуть зосереджувати увагу стільки хвилин, скільки їм років. Потім треба змінювати вид діяльності, робити рухливу перерву.
 • Для виконання завдання дітям потрібна чітка і зрозуміла інструкція. Ми можемо тримати в полі зору до чотирьох об’єктів. Тому найкраща інструкція складається не більше ніж із чотирьох пунктів, а кожен пункт – з не більше чотирьох слів. Тоді діти можуть максимально ефективно виконати завдання.
 • Коли ми слухаємо – то запам’ятовуємо 5% інформації. Коли читаємо –  10%. Коли читаємо і слухаємо – 20%. Ефективніше використання знань на практиці – так ми запам’ятовуємо 75%. Найефективніше – навчання інших, 90%. На це варто зважати під час дистанційного навчання.
 • Існує крива забування Еббінгауза. На ній видно, що вже за добу ми забуваємо 70% вивченого. Тому важливо повторювати. Можна використовувати будильник – щоб дитина повторювала вивчене через годину, 9 і 24 години. Так зміцнюватиметься пам’ять.
 • Дітям від 6-ти до 10-ти років рекомендовано 1-1,5 години перед екраном на день. (За один раз не більше 40 хвилин). Перерва має дорівнювати часу, проведеному за екраном.
 • Молодші школярі люблять ігри-змагання. Тому такі сервіси як Kahoot! і ClassDojo подобаються дітям і піднімають рівень активації уваги. Але щодня використовувати їх не треба.
 • Діти люблять поговорити. Можна організувати їм ранкове коло онлайн.
 • Дітям треба давати час на самостійну діяльність і спонукати до неї.
 • Під час дистанційного навчання в початковій школі ми скоротили перелік обов’язкових предметів (тепер це мова та читання, математика, англійська і друга іноземна для 3-4 класів). 1-2 класи оцінюють вербально: педагоги коментують роботи дітей. У 3-4 оцінюють обов’язкові предмети. До всіх інших є тільки коментарі. Немає контрольних і тематичних оцінок. Немає обов’язкових домашніх завдань.
Ми рекомендуємо учням:
 • Вправу “Читаю разом із батьками/другом”. Читати можна за порядком, уявляти, обговорювати, переказувати, пояснювати слова, читати в особах.
 • Вправу “Читаю для себе” – це можливість обирати книжку чи журнал, що дитині подобається. Можна читати і уявляти, міркувати, виписувати ключові слова, записувати два запитання до автора, героя, себе, вчителя.
 • Вправу “Слухаю і читаю”. Розвиває не тільки навичку слухання, а й пам’ять. Потрібно вибрати один текст на тиждень (тривалість 2-3 хвилини):
1-й день – слухати;2-й день – слухати і слідкувати очима;3-5-й дні – слухати, слідкувати очима і проговорювати за диктором;6-й день – начитувати на диктофон, слухати і слідкувати очима;7-й день – наговорити на диктофон з опорою на текст.
 • Вправу “Пишу для себе”. Можна робити будь-де і будь-як. Головне – писати (думки, ідеї, враження, смішні історії, описувати події, писати листи).
Наталія Кідалова, вчителька англійської, української мови і літератури Мелітопольської школи № 23, переможниця Global Teacher Prize Ukraine 2019, розповідає, як оцінювати дітей на дистанційному навчанні.
 • Визначаємо стратегію:
  1. що ми оцінюємо: знання, уміння навички, цінності, ставлення?
  2. хто оцінює: учень, однолітки, педагог, в яких комбінаціях?
  3. чи будуть стратегії оцінювання самі собою досвідом навчання?
  4. яка мета дистанційного оцінювання?

 • Якщо мета – сформувати позитивну оцінку дитини, мотивувати, надихати, визначити зони зростання, виміряти емоційну атмосферу класу/дитини, оцінити поступ дитини/класу – тоді це формувальне оцінювання. Якщо мета – перевірити, що вивчено, якість засвоєння матеріалу, виміряти результати навчання в кінці процесу, виставити оцінку за семестр чи рік – тоді потрібне підсумкове оцінювання.
 • Зараз важливе формувальне оцінювання. Це оцінювання для навчання, інструмент підтримки і розвитку дитини, а не контролю знань.
 • Для формувального оцінюванні потрібно фокусуватися на тому, що вдається, підкреслювати сильні сторони, але звертати увагу на можливі покращення, щоб стимулювати бажання вчитися. Найкраще це робити через зворотний зв’язок.
 • Надавайте персональний зворотний зв’язок учням. Зверніть увагу на форму: вона може бути письмовою, але краще сприймаються короткі відео. Починати потрібно з хорошого – це заспокоює дитину, і вона сприймає інформацію. Дайте корисні поради: “Наступного разу треба звернути увагу на…”. Важливо, щоб це звучало позитивно. Якщо ви не даєте поради – дитина не буде бачити, куди їй далі розвиватися. Наступним кроком – мотивуйте до подальших дій і розвитку. Усі компоненти мають бути приблизно однакові за обсягом.
 • Не узагальнюйте і не говоріть про абстрактні речі. Наводьте конкретні приклади.
 • Домовтеся про час, коли надаєте зворотний зв’язок. Інколи кожен вид діяльності вимагає зворотного зв’язку, інколи можна об’єднати кілька.
 • Формуйте критерії оцінювання на дистанційному навчанні до кожного виду діяльності спільно з учнями. Це не означає, що домовленості будуть діяти до кінця карантину, але домовляйтеся, будьте гнучкими.
 • Залучайте учнів до різних видів діяльності, пов’язаних з оцінками. Це складно, але самооцінювання і взаємне оцінювання важливі. Учні можуть слухати відео чи аудіо однокласників і визначати два позитивні моменти і один, який можна покращити.
 • Спілкуйтеся і взаємодійте. Батьків можна залучати до оцінювання як однодумців.
Сімонас Шабановас, Литва, вчитель географії, автор шкільних підручників, завуч із питань освіти в ліцеї Нордік, радить, на що варто звернути увагу під час дистанційного навчання. (У ліцеї Сімонаса воно змішане: синхронне (навчання в реальному часі: відео- і аудіоконференції) і асинхронне (персоналізоване, онлайн, у темпі конкретного учня).
 • Не треба робити мікси онлайн-програм і пробувати все: для учнів надто складно перемикатися між різним програмами. Школа має вирішити, яке буде загальне рішення.
 • Щоб усі працювали успішно, потрібен хороший розклад.
 • Щоб дистанційна освіта була хорошою, треба дати учням цифрові підручники і завдання, методичні рекомендації, інструменти для самооцінювання, електронний журнал, можливість спілкуватися між собою, а також місце, де зберігатимуться цифрові учнівські роботи.
 • Треба відстежувати прогрес учнів. Тому в кожного має бути портфоліо з усіма роботами.
 • Щоб вдосконалити систему дистанційної освіти, треба працювати над:
  1. простотою;
  2. якістю;
  3. комплексністю.

 • Карантин – чудова можливість перейняти переваги дистанційного навчання для подальшого. Наприклад, можна буде надсилати домашні завдання на перевірку онлайн, шукати цифровий матеріал для підготовки до уроків.
 • Освіта – це не тільки знання. Це емоції. Тому всі учні, батьки і вчителі мають триматися позитиву.
Психологиня Катерина Гольцберг дає поради, як учителям і батькам максимально комфортно пережити карантин.
П’ять кроків до більш спокійного життя:
 1. На час карантину обмежте інформаційний простір кількома сайтами, яким довіряєте. Не намагайтеся весь час моніторити новини.
 2. Не концентруйтеся на тому, скільки людей померли – концентруйтеся на тому, скільки одужали.
 3. Якщо маєте вільний час – читайте книжки, а не новини. Книжки дають можливість зануритися в інший світ.
 4. Спілкуйтеся з тими, після спілкування з ким не відчуваєте пригнічення. Паніка легко передається.
 5. Ставтеся до інформації критично. Перевіряйте її.
Як організувати особистий простір:
 1. Визначте місце, де ви працюєте, а де відпочиваєте. Повідомте про це близьким.
 2. Виходячи на роботу (вдома), намагайтеся переодягнутися, причепуритися, робити звичні процедури. Робіть усе, що б робили, йдучи на роботу.
 3. Зробіть зручний для себе розклад дня.
 4. Домовтеся з рідними, що саме зараз ви працюєте і виходите на зв’язок з учнями чи колегами, тому вас не можна турбувати. Можете вішати на двері табличку.
 5. Виділіть час на себе. Має бути час, який кожен член сім’ї проводить наодинці з собою.
П’ять кроків до організації дистанційного навчання:
 1. Поспілкуйтеся з батьками учнів про те, як вони бачать дистанційне навчання. Можливо, батьки можуть допомогти з технічним забезпеченням.
 2. Пам’ятайте, що тільки ви вирішуєте, яку платформу обрати. Це має бути зручно для вас. Підлаштуватися під усіх неможливо.
 3. Усе відбувається швидко. Нема часу на налаштування. Тому перфекціонізм залиште на післякарантинний період. У помилках немає нічого страшного.
 4. Моніторте присутність дітей. Цікавтеся, що вони роблять. Можна робити зустрічі для дітей, щоб вони поспілкувалися і посперечалися, і не робили цього під час уроків.
 5. Не сваріться. Усім зараз важко. Встановіть абсолютний мінімум виконаних завдань.
Це може бути:
 • Трохи щоденного читання (самому, з батьками, аудіокнижки).
 • Трохи писемної творчості (щоденник, складання коміксів, вигадування історій із батьками).
 • Практична математика (логічні вправи, кулінарія, настільні ігри).
 • Фізичні вправи, руханка.
 • Творчі вправи (добре щодня співати – це психологічне розвантаження, займатися музикою або малюванням раз на тиждень).
П’ять фраз, які важливо сказати дитині:
 1. Я подбаю про тебе, а ти подбай про особисту безпеку і гігієну.
 2. Небезпека не тільки від вірусу, а й від людей, які є в мережі.
 3. Ти можеш понудитися, поки не знайдеш щось цікаве. Вимога одна – це має бути безпечним.
 4. Давай я навчу тебе готувати/грати/малювати.
 5. Давай поспілкуємося, школа почекає.
Психологиня Світлана Ройз розповідає, що робити, щоб повернути собі відчуття спокою і краще концентруватися під час карантину (і не тільки).
 • Сядьте зручно, погляньте на двері з кімнати і скажіть собі: “Вихід є”. Цією вправою можна впливати на панічні атаки.
 • Щоб відчути контроль над ситуацією, можна малювати лабіринти і спіралі, проводити по них рукою. Це теж дає розуміння, що вихід є з будь-якої ситуації.
 • Заплющіть очі й відчуйте, що ви виростаєте розміром від землі до сонця. Стаєте великими й неймовірно широкими. За вами – сили вашого роду, всі ваші знання, сертифікати, дипломи про вищу освіту. Проговоріть про себе слова: “Я доросла/-ий, я впораюсь”. Тоді, коли до вас звернеться дитина чи дорослий, який перебуває в більш вразливій позиції – ви зможете допомогти.
 • Уявіть, що ви у великій сфері, що сяє. Відчуйте, наскільки це комфортно. Це відображення дитячого “я в будиночку”. Уявіть, що за межі сфери ви виводите все, що не стосується вашої території: чужі труднощі, інформацію про чужі долі, страхи. Ця вправа допомагає повернути відчуття кордонів.
 • Поставте ноги на підлогу. У кожного на стопах є опори: дев’ять точок – п’ять пальців, три подушечки і п’ятка. Коли ви відчуваєте опору стоп – ваша увага стає більш стійкою. Але є люди-винятки, яким щоб сконцентруватися, потрібно розхитуватись.
 • Зробіть вдих і довгий видих. Будь-яка вправа, де видих довший за вдих, заспокоює.
 • Робіть щоденну практику “5 хороших новин”. На кожен палець згадуйте, що сьогодні було позитивного. Коли ви загинаєте пальці – цей позитив стає вашим.
 • На карантині через відсутність руху може бути важко концентруватися. Щоб цього не відбувалося – достатньо хоча б десять хвилин вправ чи танців.
 • Покладіть руку на голову і скажіть: “Привіт, моя голова, я рада твоєму поверненню”. Далі – “Привіт, щоки, рада вашому поверненню”. І так далі: плечі, груди, живіт… Після практики ви зможете відчути тепло і межі тіла. Це означає, що ви зможете відрізняти, де ваші емоції, а де чужі.
 • Поставте будильник, щоб він дзвонив кожні півтори години. Під час дзвінків ставте собі три запитання: “Що я зараз відчуваю? Що я зараз хочу? Про що я зараз думаю?”. Наше тіло завжди з нами говорить і намагається дати нам сигнал. Якщо ми в контакті з тілом, воно завжди підкаже, що веде нас до більшого благополуччя.
 • Складіть долоні метеликом і прикладіть до грудної клітини. Починайте постукувати з інтервалом удар на секунду. Це вправа для повернення спокою.
 • Коли йдете – на кожен крок вимовляйте слово. Слово має означати стан, якого ви хочете досягти. Наприклад, “щастя”.
 • Якщо у вас спалах паніки – можете трохи натиснути на очні яблука. Ви відчуєте, як зменшується частота серцебиття.
Переглянути відеоматеріали можна на сайті НУШ за посиланням:

https://nus.org.ua/articles/yak-uchytelyu-pratsyuvaty-dystantsijno-i-zberegty-psyhichne-zdorov-ya-golovni-tezy-z-onlajn-edcamp-2020/?fbclid=IwAR0IdSDxOnVVtpVZWP9blBxS8bXpX4z8wEquhvKazK_WsqkelrJHHKlBv_w
 
До уваги учасників ЗНО!

10 порад для навчання: як вдало підготуватися до екзамену / тестування / контрольноїНіщо так не допоможе прекрасно скласти ЗНО, як впевнене особисте рішення: готуватися серйозно і готуватися правильно. Ось наші поради для навчання для твоєї ефективної підготовки до важливих іспитів.
 1. Виконуй шкільну програму і вчися регулярно
Щоденне відвідування уроків (навіть якщо вони відбуваються онлайн) і регулярне виконання всіх завдань – найважливіше для здобуття інформації, яка тобі необхідна для складання екзамену. Виконуй свою роботу і твої шанси на успіх – злітають. Гарантовано.
 2. Створюй мнемонічні фрази
Це такі вирази, що допомагають запам’ятати формулиключові поняття, визначення тощо. Наприклад, «МаВПа БуФ» – після цих приголосних пишемо апостроф.


Як запам’ятати правила з української: мнемонічні фрази
 3. Веди конспект

Це має бути окремий зошит для твоїх особистих записів інформації, що може бути на екзамені. Наприклад, для ЗНО з української мови – це правила, визначення, тренувальні вправи – у порядку програми підготовки до ЗНО, для літератури – конспекти статей з підручника, перекази творів, літературознавчий словничок, для творчого завдання – зошит із теорією написання творів, цитатами, готовими прикладами з літератури, історії і життя, твої пробні творчі завдання.
 4. Роби «флеш-картки»
«Флеш-картки» (англ. flash card – картка з текстом і картинкою, призначена для навчання). Виготовлення таких карток займає трохи часу, проте відволікає тебе від рутинного читання і писання. «Флеш-картки» – ідеальні для вивчення нових слів з іноземної мови, формул з математики і фізики, термінів з біології і хімії, дат і людей з історії.
Для української мови і літератури картки можуть знадобитися для вивчення цитат і прикладів для творчих завдань, фразеологізмів, правил, літературних творів (твір – автор – жанр – стиль), літературознавчих понять тощо.

Цитата


Ви можете робити паперові картки або використовувати спеціальні програмки, як-от Anki чи Memrise.
 5. Перевіряй себе
Щоб переконатися, що матеріал уклався тобі в голові добре, проводь «самоекзамен». Під час навчання роби список ключових слів і запитань, залишаючи біля кожного трохи місця. Згодом, влаштуй собі екзамен, відповідай на власні питання і навіть став собі оцінки (або купляй цукеркиsmile:))
 6. Розберися, як побудований іспит
Він складається лише з тестових завдань чи також з завдань з розгорнутою відповіддю? Якого типу ці завдання? Запитай у свого вчителя більше про типи питань. Навіть знання про те, як побудований екзамен, дуже допоможе у підготовці.
 Структура ЗНО з української мови: як робити різні типи завдань
 7. Дізнайся, як оцінюють екзамен
Чи всі завдання оцінюють однаково, чи деякі з них – більш важливі і складні? Чи є «штрафні бали» за неправильні відповіді чи списування? Коли ти зрозумієш, як оцінюють твій екзамен, будеш знати, над чим варто попрацювати найбільше.
 8. Спи достатньо

Той з вас, хто мирно спить усю ніч (замість нічного навчання чи зависання в Інтернеті), 100% буде більш уважним і зосередженим, вчитиметься набагато легше і швидше, ніж той, хто недосипає. Особливо це стосується останнього тижня перед іспитом: дуже чітко дотримуйся режиму в ці дні, тоді в день екзамену почуватимете себе чудово, хоча би фізично.
 9. Не забувай робити перерви
Необхідно робити короткі перерви, щоб мозок зміг обробити і утримати інформацію. Роби перерви, а коли починаєш навчатися знову, повтори попередній матеріал, а тоді переходь до чогось нового.
 10. Не навчайся лише самостійно
Навчання з іншими людьми – чудовий спосіб покращити якість навчання і настрійsmile:)
 Як вчитись ефективніше і веселіше? – Навчайтесь разом!


Хочеш більше корисних матеріалів для підготовки до ЗНО? Підписуйся на наш канал на Youtube! Там багатеЗНО цікавого smile:)

За матеріалами сайту На всі двісті: https://navsi200.com/tsikave/10-porad-dlya-pidhotovky-do-ekzamenutestuvannyakontrolnoji/?fbclid=IwAR23efRyyUbRxfOmToRCywGEWGlLo1mELqqTuzbueuJmH_AbuqZohbCeYyI
Змінено: Олена Холод - 25.05.2020 09:03:22
 
До уваги учасників ЗНО!
Карантинна підготовка до ЗНО: 5 корисних ресурсів
Доки одні учні активно готуються по книжках, інші відкладають підготовку на останню полицю. Але альтернатива є для обох категорій. Все більше ресурсів випробовують нові форми подачі.
Ми підготували добірку сайтів для підготовки без нудотних масивів тексту, таблиць і графіків.

Робити одночасно декілька справ – можна. Завдяки відеоурокам YouTube-канал МОН України існує варіант комбінування навчання та дозвілля. Прослуховувати матеріал можливо під час малювання, прогулянки, прибирання чи майстер-класів із кулінарії. Відео також транслюються телеканалом Рада і розміщуються на офіційному каналі. Зазвичай, у ролику міститься інформація із декількох предметів. Переважно це математика, історія, біологія та англійська мова. А з історії України існує багато подкастів у вільному доступі і на інших Youtube-каналах.


Іншим видом підходу до підготовки є вивчення матеріалу завдяки ілюстрованим матеріалам. Цю стратегію використала сторінка в Instagram під назвою TurnJourn. Вона була створена працівниками прес-служби Інституту журналістики в цьому році для підготовки до ЗНО з української мови, історії України та англійської мови. Ідея ресурсу полягає в тому, що в нашій пам’яті легко фіксуються саме картинки, а потім уже по них мозок відтворює потрібну інформацію. Тому автори вибрали форму легкої, веселої подачі ілюстрацій і тез для швидкого запам’ятовування.

[JUSTIFY]Окрім того, на сторінці в Stories викладаються інтерактивні тести з відповідями та поясненнями, які допомагають випробувати власні сили та перевірити вивчений матеріал.
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]
[/JUSTIFY]

Тут все просто. Кожен може обирати безкоштовний курс та пройти його по програмі. Серед предметів українська мова та література, історія України, математика, англійська. Інформація подається як в текстовому форматі, так і завдяки відеолекціям.


Ресурс буде корисний для тих, хто вчить мову. Окрім правил, тут можна також виконати вправи та написати диктант після реєстрації. Усі матеріали подаються в легкій розважальній формі за допомогою дотепних ілюстрацій.


А от інформацію про особливості проведення та оцінювання ЗНО можна прочитати на Ostiva.UA. Сайт розміщує статті про структуру проведення ЗНО, про особливість тестових завдань, нарахування балів та написання власного висловлювання. Бажаючі можуть випробувати свої сили в тестових завданнях минулих років.

За матеріалами порталу "Освіта нова": https://osvitanova.com.ua/posts/3849-karantynna-pidhotovka-do-zno-5-korysnykh-resursiv


[JUSTIFY]
[/JUSTIFY]

 
До уваги учасників ЗНО!

Онлайн-тести зовнішнього незалежного оцінювання
На сайті «ЗНО онлайн» розміщені всі тести, що складали абітурієнти під час ЗНО 2009-2019 років

Майбутні учасники зовнішнього оцінювання 2020 року, які продовжують підготовку до тестування, мають можливість скористатись сервісом ЗНО-ОНЛАЙН, розробленим Освіта.ua.На сайті «ЗНО-ОНЛАЙН» розміщено більше 300 тестів, що складали абітурієнти під час проходження основних та додаткових сесій зовнішнього незалежного оцінювання, а також сесій пробного зовнішнього незалежного оцінювання 2009-2019 років.Спосіб виконання всіх тестових завдань у запропонованих на сайті тестах максимально наближений до реальних тестів, а форма надання відповіді відповідає виду, що пропонується абітурієнтам у бланку відповідей під час проходження реальних тестів ЗНО.Після виконання тестових завдань кожного тесту надаються правильні відповіді на всі завдання та розраховується результат у тестових та рейтингових балах, також визначається час витрачений на виконання тесту.Для кожного предмету можна також відкрити повний список всіх тестових завдань зовнішнього незалежного оцінювання. У цьому варіанті проходження ЗНО-онлайн можна отримати правильну відповідь на кожне завдання відразу після його виконання.Використання сервісу допоможе учасникам ЗНО зрозуміти структуру тесту з кожного навчального предмета, ознайомитись із формами завдань та визначити час, необхідний для розв'язання завдань тесту.До більшої частини завдань з української мови та літератури, математики, історії України, біології та англійської мови додані коментарі провідних фахівців з питань підготовки до ЗНО.

За матеріалами сайту osvita.ua: http://osvita.ua/test/advice/64054/

 
До уваги освітян Рівненщини!

Для вчителів створили підручник з дистанційного навчання
Для вчителів створили посібник з організації дистанційного навчання в школі.Посібник містить огляд основних інструментів для організації дистанційного навчання, рекомендації щодо того, як скласти розклад, налаштувати режим роботи вчителя/вчительки та зворотній зв’язок з учнями, а також про особливості оцінювання та контролю під час карантину.Автори посібника зазначають, що вимушене дистанційне навчання стало викликом для всіх учасників освітнього процесу: вчителів, учнів та батьків.«Організувати якісне навчання з використанням цифрових технологій, надихати й мотивувати учнів, давати раду технічним проблемам виявилось зовсім не просто. Але Україна не виняток — жодна держава, жодна освітня система у світі не була готова до цього», - наголошують автори.Дистанційна форма навчання передбачає доступ до інтернету, технічне забезпечення (комп’ютер, планшет, смартфон тощо) в усіх учасників освітнього процесу, а також те, що вчителі володіють технологіями дистанційного навчання.Методичні рекомендації складаються з двох частин.У першій вчителі можуть ознайомитись із загальними принципами впорядкування дистанційної освіти, довідкову інформацію про інструменти та платформи, на яких можна навчати учнів дистанційно.Друга частина присвячена конкретним методикам дистанційного навчання для початкової, основної та старшої школи.


Змінено: Олена Холод - 26.05.2020 10:30:42
 
До уваги освітян Рівненщини!

Як завершити навчальний рік ефективно та безболісно: поради від Classtime

Тисячі вчителів вже підкорили щоденне дистанційне навчання, однак наближається кінець року, який теж відбудеться дистанційно. Ми раді допомогти Вам завершити його ефективно та безболісно – дізнайтесь про конкретні поради з нашої статті! А також ознайомтесь з нашою спеціальною пропозицією для Вас в цій ситуації в кінці сторінки. Як організувати роботу наприкінці року?


1. Організуйте контрольні з Classtime: повністю або частково. Наприклад,  Ви можете скомбінувати швидкий зріз на нашій платформі разом з усними відповідями або іншими завданнями. Або ж використати всі типи питань на Classtime та отримати результати лише звідси. Завдання на Classtime можна знайти через пошук у Публічній Бібліотеці, Бібліотеці ЗНО, за посиланням колеги, або створити свої.


2. Створити нову сесіюотримати унікальний код та обрати налаштування, оптимальні для контрольних. Ми радимо перемішати питання та варіанти відповідей, використати часткове оцінювання, дозволити авторизацію лише з Google, дозволити одну спробу на питання та використати обмеження в часі. Можна використати планувальник сесії та провести контрольну лише на 45 хвилин, наприклад, або на триваліший термін. Щоб учні одразу розуміли результат, скористайтесь налаштуваннями “показувати відповіді одразу”.
3. Поширити сесію з учнями для виконання: поширити пряме посилання через електронний щоденник/групу учнів у месенджері; написати публікацію на іншому ресурсі​


4. Відстежувати прогрес у режимі реального часу, як зазвичай


5. Коли всі результати отримані, можна зайнятись аналітикою, прокоментувавши найбільш поширені помилки текстом у листі або PDF-експортом, або також поширити індивідуальні результати через експорт робіт учнів. Також можна обговорити типові помилки та висновки сесії завдяки розмові через Skype, Google Hangouts, ZOOM або інший ресурс.Підготовка до ЗНО

Cамостійна робота та забезпечення розуміння матеріалу для навчання вдома

1) Оберіть потрібні матеріали або створіть свої. Доступна опція використання всіх сесій ЗНО за попередні роки – перегляньте їх в Бібліотеці ЗНО. Можливо комбінувати завдання за темами (обирати потрібні завдання та додавати їх до окремих сесій) або давати їх таким чином повністю.Поділіться своїми матеріалами (посилання на статті, PDF-документи, завдання на Classtime, онлайн-презентації Google Slides, YouTube відео) з учнями через Ваш електронний щоденник/Google Drive/Microsoft Teams/групу учнів у месенджері; написати публікацію на іншому ресурсі


2) Завдання Classtime можуть бути використані для самостійного тренування з посиланням “Попередній перегляд“. Учням навіть не треба вводити ім’я, і вони можуть проходити та повторюватии Ваші завдання так часто, скільки захочуть. Просто оберіть потрібну групу питань, натисніть “Попередній перегляд” та поширте посилання з учнями:​Міні-оцінювання для підтримки розуміння та зворотного зв’язку

Створіть сесію з питаннями не для отримання балів, а для отримання зворотного зв’язку.


Яка тема за рік була найскладніша? Найцікавіша? Які відчуття мали учні протягом року? Як можна покращити їхній навчальний процес? За що вони особливо Вам вдячні? Що вони хочуть спробувати в новому році?

Влаштуйте (не)контрольоване обговорення результатів дослідження через відеозв’язок або дозвольте учням скооперуватись самостійно.


Перевірте рівень розуміння через міні-завдання в сесії Classtime.


Фінальні уроки онлайн у формі гейміфікації

Використовуйте улюблений інструмент для відеоконференцій (Google HangoutsSkypeZoom) , щоб поділитися з учнями презентацією, доповненою завданнями Classtime. Командні ігри дозволять дітям скооперуватись та досягти спільної мети, що чудово для узагальнень в кінці року. (детальніше про них за посиланням) Ви можете поділитись своїм екраном та показати інформаційну панель сесії, посиланням попереднього перегляду своєї групи питань, щоб обговорити питання, або навіть запустити командну гру, за допомогою якої ваші учні зможуть працювати разом (дізнайтеся більше)! Це потужний спосіб пом’якшити одну з найбільших проблем закриття шкіл на карантин: самотність учнів та відсутність структури роботи!

Спілкуйтесь з кожним під час проходження сесії

Щоб допомогти учням розібратись в питаннях чи завданнях, або надіслати фінальні результати, використовуйте функцію чату для спілкування під час сесії з Преміумом.

1) Надсилайте та отримуйте повідомлення в режимі реального часу, доступні лише для Вас та учня, з яким спілкуєтесь

2) Обмінюватись можна також файлами з Ваших пристроєв (PDF-звіти про роботу, картинки, аудіо) і т.д.Функцію чату можна включити або відключити за потреби. Доступ до повідомлень у вчителя зберігається завжди, у учня – під час проходження сесії.

Преміум план в порівнянні з безкоштовним

У Преміум плані Вам будуть доступні всі налаштування сесії. Це дасть Вам можливість не тільки зробити процес навчання для учнів цікавим а й значно підвищити якість процесу навчання. Також, Ви не обмеженні в кількості учнів і зможете використовувати автоматичне оцінювання робіт. Ну і звичайно ж Вам буде доступний зручний експорт результатів сесій. Нижче Ви знайдете порівняння Преміум плану з безкоштовним.


Фінальні поради для застосування

1) Будьте доступні для комунікації та надайте чіткі інструкції: наприклад, введення іншого імені анулює роботу, а також строки виконання через налаштування сесії.

2) Більш функціональний матеріал: доповніть завдання відеоматеріалами, зображеннями, посиланнями на статті. Формулюйте питання таким чином, щоб менше фокусуватись на перевірці фактів, а розвивати мислення та здатність знаходити зв’язки та формулювати висновки. Особливо корисне питання типу “Текст” – подивіться відеоінструкцію про роботу з ним.


3) У розробці: Класи та Спільні бібліотеки. Розподіліть навантаження і швидше отримуйте результати. З нашими майбутніми спільними бібліотеками команди вчителів зможуть віддалено працювати над групами питань, роблячи дистанційне навчання ще ефективнішим.


Більш детально можна ознайомитися з інформацією за таким посиланням: https://www.classtime.com/blog/як-завершити-навчальний-рік-ефективн/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=uk-traffic-pagefeed-endofyear-30discount&fbclid=IwAR3wb1dnrfa9rPa7hK1zbk0bhXSs11JglRwjgAI8IN-4mNWEss28vK9Rb2w
Змінено: Олена Холод - 27.05.2020 10:42:51
 
ЗНО з української мови та літератури: підготовка, онлайн ресурси, лайфхаки від експертівЗовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури не омине жодного школяра, який планує далі навчатися у виші. Тож підготовка до цієї дисципліни повинна бути  ґ рунтовною.
Кваліфіковані поради по темі  від: 
 • Ірини Кевлюк, засновниці репетиторського центру "Акцент+";
 • Дмитра Волошина, співзасновника та CTO онлайн-платформи для пошуку репетиторів Preply.

ЩО ТАКЕ ЗНО
Це тест з української мови та літератури, який має 58 завдань різної форми: 33 завдання з мови, 24 – з літератури та одне відкрите з розгорнутою відповіддю.На виконання відведено 180 хвилин, які потрібно раціонально розподілити між завданнями, зважаючи на рівень складності.Щоб оцінити масштаби роботи, а також побудувати правильну стратегію виконання завдань, у процесі підготовки необхідно ознайомитися з видами завдань, критеріями оцінювання та часовими рамкамиПід час складання ЗНО учню надається чорновий бюлетень для позначення відповідей (окремо з мови та літератури). Тож 180 хвилин варто розрахувати так, щоб був час на перенесення відповідей у офіційні бланки.Щоб адекватно оцінити свої сили та час експерти рекомендують проходити минулорічний тест із увімкненим таймером. Ознайомитися з організаційними моментами можна також під час проведення пробного ЗНО.
ЯК ГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО 
Найважче завдання для учня під час підготовки – правильна мотивація та комфортно спланований графік занять, розповідає філологиня Ірина Кевлюк. За рекомендаціями репетитора, підготовка до одного предмету повинна проходити мінімум двічі на тиждень з тривалістю заняття півтори години. Є три підходи до підготовки:Вони можуть бути як єдиною формою, так взаємодоповнювати один одного. Кожен із цих форматів буде дієвий, якщо об'єктивно оцінити свої вміння та обсяги інформації, яку потрібно осилити. Самостійно підготуватися до ЗНО з української мови та літератури – цілком реально."Діти, які не ходять до репетиторів, а працюють лише зі шкільною програмою, мають шанси отримати високі результати, – переконана педагогиня Ірина Кевлюк. Тут все залежить в їхньої цілеспрямованості, компетентності та вмотивованості".  При цьому вона визнає, що такі випадки – поодинокі, адже "самостійно систематизувати великий обсяг матеріалу дуже складно – потрібно вміти акцентувати увагу на деталях та виокремлювати найважливіші моменти". Якщо ви готуєтесь до тестування самотужки, вам також потрібно перевірити, чи не змінилась програма курсу на цей рік.З систематизацією тем для комфортного самостійного вивчення можуть допомогти чимало онлайн-курсів від українських навчальних платформ.Наприклад, портал Prometheus чітко вказує, що їхній курс "розрахований не на вивчення української мови та літератури як такої, а на допомогу вам саме у підготовці до ЗНО". Курс розбито на теми, кожна з яких містить блоки або підтеми, що відповідають програмі ЗНО та засновані на досвіді попередніх років. "Є багато якісних онлайн-курсів, деякі з них я рекомендую своїм учнямГотуючись до ЗНО таким методом, важливо, щоб дитина робила правильні висновки, розуміла, у чому саме допустилася помилки", – пояснює Ірина.

Існує стереотип, що допомоги репетитора потребують діти у яких слабкі вчителі в школі. "Це не зовсім так, – пояснює філологиня. До мене приходять навіть переможці конкурсів та олімпіад. Просто репетитор допомагає систематизувати, узагальнити та повторити всі знання".Роботу з репетитором варто організувати комфортно. Більшою мірою це залежить від педагога, саме він має підібрати тактику, зважаючи на особливості дитини. Якимсь дітям зручніше буде відвідувати репетиторські центри та готуватися у міні групах, а інші можуть віддавати перевагу індивідуальним та онлайн-заняттям з репетитором."У мене є досвід співпраці з учнями по Skype із США, Франції, Швейцарії, Марокко, Йорданії, українських міст і сіл – це нормальна практика, але все залежить від типажу дитини. Якщо вона холерик чи сангвінік, то онлайн буде дуже важко утримати її увагу", – застерігає Ірина. 
9 РЕСУРСІВ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЗНО
Prometheus 
Цей онлайн-курс з української мови та літератури складається із п'яти модулів.До кожної підтеми пропонуються відеолекції, презентації, конспекти, аудіозаписи пісень та творів, які було покладено на музику або використано для написання музичних творів, п’єс, опер, балетів тощо.Курс безкоштовний та доступний до перегляду в будь-який час, що значно спростить підготовку та дозволить ще раз переглянути потрібне безпосередньо перед тестуванням.
Перед початком навчання на курсі варто уважно ознайомитись з розділом "Як користуватися цим курсом", який допоможе спланувати навчальний процес, спростить користування наявними матеріалами. 
Be Smart
На платформі розміщено онлайн-курси для підготовки з української мови та літератури.Програма викладена у відеолекціях, також додаються тести для самоперевірки. Крім того, ресурс пропонує відеоогляд тесту ЗНО-2019. 
EdEra
Онлайн-курс "Українська мова та література" розглядає основні розділи мовознавства,  які необхідно знати для успішного складання ЗНО.Програма розрахована на шість тижнів по чотири години.
Окремо на платформі можна пройти онлайн-курс у формі корисних порад (лайфхаків) з української літератури. 
Освіта. UA
Тут можна пройти тести, що були запропоновані для виконання під час основних та додаткових сесій за всі роки існування ЗНО в Україні.Під кожним завданням у тестах з української мови та літератури додано опис правильного виконання та схему його оцінювання. Після виконання тестів, надаються правильні відповіді на всі завдання та розраховується результат.Крім того, платформа запустила безкоштовний подкаст, який допоможе підготуватися до ЗНО з української літератури.Випуски подкасту виходять щотижня.
НО клуб
Сайт спеціалізується на підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання. Тут можна пройти тестування з української мови та літератури, а у розділі "Підготовка до ЗНО" знайти корисні поради та лайфхаки стосовно вивчення предмету. 
iLearn
Портал iLearn вимагає реєстрації, під час якої учень має створити гейміфікованого героя й разом з ним пройти онлайн-курс з підготовки до обраного предмету.Також тут доступні вебінари і тестування для перевірки знань.

ZNOUA
Це YouTube-канал про підготовку до ЗНО, на якому публікуються відеоуроки, лекції та анонси освітніх подій.Тут можна переглянути відео-аналіз тестів за минулі роки. Крім того, є відео-пояснення окремих тем з української мови та літератури.
ZNO.IF.UA
На сайті зібрана необхідна інформація виключно з української мови та літератури.Тут також є база завдань ЗНО за минулі роки.Плюс на платформі публікується теоретична інформація для підготовки: біографії письменників, аналізи творів, приклади вдалого написання власного висловлювання. 
Schoollit
Платформа спеціалізується виключно на тестуванні з української мови та літератури. Окрім онлайн-тестів та теоретичної інформації, на сайті можна знайти аудіокниги та фільми за шкільною програмою української літератури.
ЯК ОБРАТИ РЕПЕТИТОРА
Вибір професійного репетитора – це досить складне завдання. Педагог із 20-річним досвідом викладання Ірина Кевлюк проконсультувала нас, за якими характеристиками потрібно обирати професійного фахівця з підготовки до ЗНО:– Компетентність у обраному профілі. Не шукайте універсальних "солдатів", якщо педагог пропонує підготовку з 3-4 предметів –  варто задуматися щодо його обізнаності. – Досвід роботи з дітьми та знання методики викладання. Педагог повинен бути з дитиною на одній хвилі та запропонувати комфортний підхід викладання, зважаючи на типаж. 

– Загальна ерудиція плюс постійна самоосвіта і вдосконалення: курси, освітні форуми, обмін досвідом з колегами, майстер-класи тощо.– Почуття гумору – дітям не цікаво займатися із викладачем, який сухо викладає матеріал. – Реальні відгуки про роботу репетитора.Менше довіряйте анкетам, адже вони можуть бути частково скопійовані у колег.Ідеально, коли репетитора вам радять друзі чи знайомі.– Стаціонарна освіта, а не заочне навчання.– Скріншоти сертифікатів ЗНО.– Зібрана інформація щодо вступної кампанії учнів попередніх років. Професійний репетитор легко зможе надати інформацію, в яких вишах та на яких умовах навчаються його учні.– Забезпечення робочої атмосфери та комфорту під час занять.– Не вірте, якщо репетитор обіцяє за кілька місяців підготувати до ЗНО."В таких випадках я відверто кажу клієнтам: "Зроблю все можливе, але це буде експрес-підготовка з акцентом на складні теми та безліч матеріалу для самоопрацювання", – зізнається Ірина. 
ЛАЙФХАКИ З ПІДГОТОВКИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
"Стосовно тем, які даються учням найскладніше, можу виділити наступні:
 • відокремлені члени речення;
 • узгодження числівника з іменником;
 • правопис прислівників;
 • способи вираження підмета і присудка.
Із літератури – теорія літератури (тропи, жанри й т.п), іноді несприйняття якогось літературного твору. Але все індивідуально", – ділиться власним досвідом викладачка.Часто тести перевіряють не лише ерудицію, а й уважність учня. 
Наприклад, у завданні можуть попросити позначити рядок із неправильно написаними словами або обрати варіант, який може мати два варіанти написання. "Коли будете готуватися, не забувайте, що на ЗНО важливо знати не тільки правила граматики та пунктуації, а й виключення з них.  Якщо ви претендуєте на високий результат, зверніть увагу саме на ті моменти, коли правила не працюють", – рекомендує співзасновник та CTO онлайн-платформи для пошуку репетиторів Preply Дмитро Волошин. Найвище оцінюється завдання відкритого типу – 20 балів. Щоб отримати максимальний результат, потрібно дотримуватися чіткої структури твору, адже кожна складова має свої критерії оцінювання. Тому під час підготовки варто детально ознайомитися із основними елементами структури та відпрацювати написання творів за вказаною схемою.
"Не секрет, що більшість випускників не може писати творчі роботи. Це покоління "sms-ників": "так", "ні", "ok", смайлик... Тому я починаю працювати з елементарними роботами (рівень 5 класу), зазвичай, це твори-описи рідної людини, тварини тощо.  Поступово використовуємо епітети, порівняння, метафори, а через деякий час розпочинаємо писати твори-розповіді: "Я хочу розповісти про…", "Мій ідеальний ранок...", "День, який я не можу забути..." і т.д.  І лише через кілька місяців пишемо твори-роздуми в форматі ЗНО", – розповідає свою методику Ірина Кевлюк.Стосовно редакції нового українського правопису – причин для хвилювання немає. Якщо учень під час власного висловлення буде користуватися попереднім або новим правописом – це не вважатиметься помилкою ще п'ять років. Таке рішення затверджено Центром якості освіти.
ЛАЙФХАКИ З ПІДГОТОВКИ З ЛІТЕРАТУРИ
Вивчаючи програму з української літератури, особливу увагу потрібно приділити деталям.Це допоможе краще запам'ятати твір та ідентифікувати автора."Я намагаюся давати дітям якісь нетипові факти з біографії письменників, історії написання творів – чим цікавіша інформація, тим краще дитина її запам'ятовує. Наполегливо рекомендую дітям повністю читати всі тексти і не використовувати скорочень, навіть якщо раніше вони читали твір. Хрестоматію можна переглянути в кінці підготовки, щоб повторити аналіз твору та характеристику героїв", – пояснює Ірина. Крім того, серед завдань можуть трапитися "запитання з родзинкою".

"Наприклад, в розділі української літератури може бути запитання про те, кому присвячено той чи інший твір. Тому за тиждень-два до тесту варто "пройтися" по всіх творах і виписати, хто автор і кому він його присвятив", – розповідає Дмитро, аналізуючи екстрені заходи для підготовки до ЗНО.Для того, щоб запам'ятати велику кількість інформації про різні літературні твори її потрібно візуалізувати. Успіх такого методу криється в самостійній систематизації інформації.На це не варто витрачати багато часу, чи використовувати складні програми – достатньо прописати ручкою зрозумілу для себе таблицю."В жодному разі не раджу користуватися шпаргалками на іспиті, але готувати їх – все ж хороша ідея. Вони потрібні, щоб краще зафіксувати інформацію в пам'яті.  Використовуйте в процесі навчання прості та зрозумілі схеми, щоб було легше розуміти закономірності. Головне – робити мапу самому, а не перемальовувати чужу", – пояснює Дмитро Волошин.

За матеріалами: https://life.pravda.com.ua/society/2020/02/18/239915/
 
До уваги освітян Рівненщини!
Методологія дистанційного навчання

Пропонуємо Вашій увазі практичний посібник з On-line викладання.

Завантажити збірник можна, зайшовши за посиланням: https://law.chnu.edu.ua/metodolohiia-dystantsiinoho-navchannia/?fbclid=IwAR3-V7Rr9X3cEWB0_1oKgdsO5dlojfrchUnUEU1Pc9DF5Nqaw-8TM8frDE0
 
До уваги учасників ЗНО!

Матеріал читаємо нижче та/ або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

Написання слів разом, окремо, через дефіс 
(відповіді на найпоширеніші питання)

Складних слів та в українській мові багато, тому складно запам’ятати, як вони правильно пишуться. Наприклад, прислівники пишуться по-різному: окремо, разом, через дефіс. Більшість із них утворилися за допомогою злиття слів, які раніше мали окремі лексичні значення. Складність полягає в тому, що ця частина мови продовжує поповнюватися новими словами. Те, що колись було окремими словами, стало частиною цілих слів. Цей процес можна простежити на прикладі словосполучення до́брий день, яке існує також у формі добри́день.
Тому, з суто-лінгвістичної точки зору, можна припустити, що з часом словосполучення на жаль, по батькові, до речі втратять первісну форму, стануть прислівниками і почнуть писатися разом. Але поки що цього ще не відбулося.

Написання деяких слів разом, окремо та через дефіс
Будь ласка / будь-ласка
- усталене словосполучення, утворене за допомогою дієслова будь (бути) та слова ласка (ласкавий). Пишеться окремо та виділяється з обох боків комами: 
☑ Зачиняйте, будь ласка, двері!
Увага! Неозначені займенники та прислівники хто-небудь, будь-котрий, будь-хто, будь-чий, будь-що, будь-який; будь-де, будь-коли, будь-куди пишуться через дефіс
Але: будь у кого, будь на чому, казна з ким, хтозна при кому, бозна в кого пишуться окремо, бо між часткою і займенником ужито прийменник.

На добраніч / надобраніч
– вигук, побажання приємного сну, доброго відпочинку.
Прислівникові сполучення, що утворюються за допомогою прийменника і незмінного слова в значеннііменника, який зберігає своє лексичне і граматичне значення, пишемо окремо: на добраніч, на ура, від сьогодні, до завтра (на завтра, на потім).
Але складні прислівники, утворені сполученням прийменника з прислівником, пишуться разом: віднині, відтепер, донині, забагато, задовго, занадто, набагато, надалі, надовго, назавжди, назовсім, наскрізь, насправді, невтямки, негаразд, отак, отам, отут, підтюпцем, повсюди, подекуди, позавчора, позаторік, потроху, утричі.
По батькові / по-батькові
– незмінювана словникова одиниця.
Прийменник по пишемо окремо від форми місцевого відмінка іменника батько: по батькові.
☑ Утворюймо імена по батькові правильно;
☑ Мене по батькові Юрійович.
Але через дефіс пишуться прислівники із прийменником по у поєднанні із: 
- прикметником або займенником, що мають суфікси -ому або -ки: по-батьківському/ки, по-українському/ки, по-справедливому, по-моєму, по-вашому, по-нашому, а також по-латині.
- порядковим числівником: по-перше, по-друге, по-третє.
Пишемо окремо прислівники, утворені сполученням прийменника по зі збірним числівником: по двоє, по троє, по четверо.

До речі, до побачення / доречі, допобачення
Якщо прислівникову сполуку утворено за допомогою прийменника й іменника, у яких іменник звичайно зберігає своє конкретне лексичне значення й граматичну форму, то вони пишуться окремо: до побачення, до речі, до ладу, до лиха, до лиця, до пори, до пуття,до решти, до смаку, до смерті, до снаги.
У реченні словосполучення до речі виконує функцію вставної конструкції, тому його виділяють комами, наприклад: 
☑ Я, до речі, грамотна людина. (Увага! Слід відрізняти вставні слова та словосполучення від подібних до них слів, які є членами речення й комами не виділяються: Ці слова сказано до речі.)

На жаль / нажаль
- прислівникова сполука, що складаються з прийменника по та іменника жаль, в якій іменник зберігає своє конкретне лексичне значення й граматичну форму, тому їх пишемо окремо. Між прийменником і керованим ним іменником можливе означення, наприклад: на превеликий (мій, ваш) жаль.
Крім того, на жаль — це вставне слово, яке виражає емоційну оцінку повідомлюваного, тому на письмі виділяємо його з обох боків комами: 
☑ Ми, на жаль, не можемо прийти.
Але! Нажаль — форма другої особи однини наказового способу дієслова нажалити: нажаль [когось] кропивою. 😏
Недовго / не довго
Заперечна частки не, залежно від контексту, з прислівниками може писатися і разом, і окремо. Тому звертаємо увагу на контекст.
Пишемо разом, якщо до прислівника можемо дібрати синонім без заперечення: 
☑ Ну, та недовго (зовсім мало) йому лишилося топтати ряст (М. Стельмах).
☑ Недовго (мало, трохи) цілився, та добре попав (Нар. творчість).
Пишемо окремо, якщо в реченні є протиставлення, заперечення:
☑ Не довго жив я в світі ще (Іван Франко).
☑ Дід, одначе, не довго думав… (М. Гоголь).
Отже, якщо в реченні стверджувальна модальність (є синонім до слова без не), то частку не пишемо разом. В інших випадках звертаємо увагу на контекст, але випадків окремого написання більше: 
☑ Недовго думаючи, зібралися слони і рушили в дорогу. Ішли вони не довго й не коротко, а п’ять днів і п’ять ночей… (І. Франко).
Небагато / не багато
Пишеться разом не з іменниками, прикметниками та прислівниками, якщо в сполученні із цим префіксом вони набувають нового, протилежного значення: неспеціаліст, небилиця, недруг; непрямий,непоширений, невеликий; неголосно, немало, небагато. Такі іменники, прикметники, прислівники можна замінити іншими, близькими за значенням словами (синонімами) без не: небагато — мало, неволя — рабство, недоля — лихо, невеселий — смутний, недовгий — короткий. 
☑ Я так мало, небагато Благав у бога (Т. Шевченко).
Якщо частка не вживається для заперечення наявності предмета, дії, ознаки тощо, то вона пишеться окремо. Найчастіше це заперечення підсилюється протиставленням із сполучником а: не багато, амало, не щастя, а горе; не швидко, а повільно. У реченні протиставлення може бути відсутнє, але його можна домислити.
☑ Краще прийняти кілька конкретних, а не багато детальних правил.
Немає / не має
Слід розрізняти присудкове слово немає (нема), та дієслово мати в третій особі однини теперішнього часу: він (вона, воно) не має.
Пишемо разом, коли це присудкове слово. Підказка: його можна замінити словом нема і від цього фраза не стає абсурдною: 
☑ Немає (нема) чим писати. Нема писати де (Ліна Костенко).
☑ На ньому лиця немає (нема). 
В офіційному мовленні частіше використовують слово немає.
Пишемо окремо, коли це частка не з дієсловом має: 
☑ Життя не має ціни, а воля дорожча за життя (Нар. творчість).
☑ Це не має значення.
В міру, до вподоби й ін.
Серед прислівників, утворених від іменників, виділяються прислівникові сполучення, у яких їхні частини пишемо окремо. Це зумовлено тим, що вони ще не зовсім втратили своє іменникове значення. Нерідко між їхніми складовими частинами можна вставити означення. 
Сюди належать: без [мого] відома, без ладу, без пуття, без угаву, без упину, в міру, в ногу, в обмін, в обріз, в разі, в результаті, до вподоби, до останку (але наостанку), до побачення, до пуття, до речі, до решти (але врешті, нарешті), на відмінно, на диво, на зло, на льоту, на самоті, на скаку, на славу, на ходу, на щастя, над силу (але насилу), по правді, по суті, у вічі, у поміч, уві сні, а також прислівник, утворений від займенника на ніщо (але нінащо).
В цілому / вцілому
Окремо пишуться сполучення прийменника в з прикметником: в основному, в цілому, в середньому.
Все одно, все рівно, водночас / все-одно, все-рівно, в одночас, в одно час
У прислівникових сполученнях все одно, все рівно, у сто крат (хоч стократ), тим часом (хоч сполучник тимчасом як) всі частини пишуться окремо.
Але прислівники, утворені від підрядних словосполучень, пишуться разом: в різні боки — врізнобіч, обома руками — обіруч, на швидку руку — нашвидкуруч, на самий перед — насамперед, має бути — мабуть, не сам хотів — несамохіть, мимо ходити — мимохідь, в один час — водночас;натщесерце, споконвіку, чимскоріш, чимдуж, чимдалі, чимраз, якраз.
Через дефіс пишуться частки бо, но, от, то, таки, коли вони виділяють значення окремого слова: іди-бо; давай-но; тільки-но; так-от, як-от; отакий-то, стільки-то, тим-то, якось-то; важкий-таки,все-таки (але все ж таки), дістав-таки, так-таки.

← попередній урок
    Зміст        наступний урок → 

Перепишіть слова, що виділені кольором, знімаючи риски.
(Як виконувати завдання)

.................., не ставай на ті самі граблі, що і я. (Дара Корній “Гонихмарник”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Побажавши мені , дядько подався до своєї спальні. (Оксана Сайко “Кав’ярня на розі”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Нiхто його, здається, в життi  Григорiєм Григоровичем i не назвав нiколи. (Всеволод Нестайко “Загадка старого клоуна”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

..........................., три тижні тому на святах тут був Данко. (Ірина Вільде “Повнолітні діти”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Підлога була, , без підігріву, зате з веселим узором. (Любко Дереш “Намір!”) 
ПЕРЕВІРИТИ

Ви, , знаєте особу правопорушника? (Валерій і Наталя Лапікури “Непосидючі покійнички”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Вони сиділи зовсім . (Ірен Роздобудько “Ґудзик”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Вона [Лариса] зовсім  й не сильно потіпалась в його руках. (Олександр Ірванець “Хвороба Лібенкрафта”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Але знаю я . Лише те, про що пліткують. (Ірен Роздобудько “Арсен”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Влаштовуйте свята, які потребують  грошей, а багато любові. (Галина Пагутяк “Потонулі в снігах”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Поганий той світогляд, де  місця для волі. (Любко Дереш “Намір!”) 
ПЕРЕВІРИТИ

Я завжди вважав себе людиною, яка  справжньої потреби щось писати. (Тарас Прохасько “БотакЄ”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Ворушити минуле, надто тривожне минуле, нікому не . (Сергій Бут “Листи з того світу”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Та, звичайно, все добре . (Всеволод Нестайко “Пригоди журавлика”.) 
ПЕРЕВІРИТИ


............................., що більша висота, то менша різниця між мінімальною та максимальною швидкостями. (Максим Кідрук “Бот”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Хоче — хай рахує,  більше грошей у нього нема. (Андрій Кокотюха “Пророчиця”.) 
ПЕРЕВІРИТИ

Інші вправи

Всі вправи
(На головну сторінку)

Вживання ВЕЛИКОЇ букви 
у власних назвах

Буква Ґ, звук [ґ] – вживання, вимова, написання

На́голос. При́нципи наголо́шування, пробле́мні ви́падки
(словник слів з наголосами до ЗНО-2020)

Відмінювання прізвищ 
в українській мові 
(іменникового та прикметникового типів)

Вживання давального відмінка
(вибір закінчення -ю,-ові-еві-єві
складні випадки керування)

Вживання кличного відмінка
(закінчення власних та загальних назв у кличному відмінку)

Фемінітиви 
(іменники на означення осіб жіночої статі)

Мовні жарти 😉
(першоквітневий випуск)

© WebPen.com.ua Тренажер з правопису української мови. Київ 2015-2020
 
До уваги учасників ЗНО!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

10 красивих суто українських приказок, які ви говорите неправильно

      Не забуваймо, якою гарною та унікальною є наша українська мова. Підготували для вас десять цікавих висловів, які зроблять вашу розмову кращою. Ви їх точно знаєте, але використовуєте неправильно!

Пригадуємо відомі прислів’я, які більшість українців знають, як кальку з російської. Якщо ж ви не використовуєте ці фрази, то саме час вивчити кілька таких висловів.
 • Неправильно: Не вішаймо носа! Це з російської “не вешайте нос!”
 • Правильно: Ховаймо на спід тягар наших бід!

 • Неправильно: Кидатися в очі. Це з російської “бросаться в глаза”.
 • Правильно: Брати очі. Вбирати в себе. Впадати в око. Впадати в очі. Впадати у вічі.

 • Неправильно: Вітер свистить у кишені. У кишені вітер свище. Це з російської “ветер свистит в кармане”.
 • Правильно: У кишенях гуде. Вітри віють у кишені. Дюдя в кишені свистить. У кишені аж гуде.

 • Неправильно: Не зійшлися характерами. Це з російської “не сошлись характерами”.
 • Правильно: Не до вдачі одне одному.

 • Неправильно: Брати приклад з когось, наслідувати приклад, слідувати прикладу, послідувати прикладу, піти за прикладом. Це з російської “брать пример с кого-то, следовать примеру, последовать примеру, последовать примеру”.
 • Правильно: Взорувати на когось.

 • Неправильно: Вітер в голові. Це з російської “ветер в голове”.
 • Правильно: Метелики в голові. Фіалки в голові. Шпаки в голові.

 • Неправильно: На безриб’ї й рак риба. Це з російської “на безрыбье и рак рыба”.
 • Правильно: Голодному й опеньки м’ясо. Де немає співця, послухаєш і горобця. Їж, козо, лозу, коли сіна немає. Коли нема пшона, давайте круту варити. На безлюдді й Хома чоловік. У степу й хрущ м’ясо.

 • Неправильно: Де взяв, там вже немає. Це з російської “где взял, там уже нет”.
 • Правильно: Де доп’яв, там уже катма.

 • Неправильно: Чекати з моря погоди. Це з російської “ждать у моря погоды”.
 • Правильно: Жданики поїсти.

 • Неправильно: Думки лізуть в голову. Це з російської “мысли лезут в голову”.
 • Правильно: Обнімають думки.

 
До уваги освітян Рівненщини!

Матеріал читаємо нижче та / або переходимо за цим гіперпокликанням на сайт оригінального повідомлення.

ЩОБ ПЕРЕГЛЯДАТИ ВІДЕОПРЕЗЕНТАЦІЇ, ПОТРІБНО ПЕРЕЙТИ НА ОРИГІНАЛЬНИЙ САЙТ ЗА ГІПЕРПОКЛИКАННЯМ, ВКАЗАНИМ ВИЩЕ.

Конструктори для AR
Створи власну доповнену реальність


CoSpaces це інструмент адаптований до будь-якого предмету і класу, дозволяє дітям створювати свої власні 3D-творіння, анімувати їх за допомогою коду і досліджувати їх у віртуальній реальності!

CoSpaces дозволяє керувати тривимірними об'єктами, створювати програми (VR-ігри і анімаційні фільми) генеруючі анімацію в віртуальних світах на основі використання умов, циклів, функцій / методів, обробки масивів даних, списків і об'єктів.
За допомогою CoSpaces у дітей розвиваються навички навчання 21-го століття і цифрова грамотність, підвищується креативність і це сприяє співробітництву в класі.
CoSpaces використовується в багатьох предметних областях від STEM і кодування до соціальних наук, мов, мистецтва і творчих просторів.


Дистанційний курс "Create Your Own Augmented Reality Application" (англійською мовою).
Перші кроки для створення власної доповненої реальності у CoSpaces (російською мовою).

PlugXR - це неймовірно проста у користуванні хмарна платформа доповненої реальності з потужними функціями для створення та публікації сучасних програм та досвіду AR.
Потрібно пройти реєстрацію.

 Відео презентація:

 Інструкція (англійська мова).
  
Створіть власну унікальну доповнену реальність за допомогою  мобільного додатку AR.fx.Відкривайте для себе цікаві та розважальні 3D-об’єкти та події у всьому світі та поповніть свої дивовижні колекції AR. Створюйте унікальні сцени AR та  діліться із своїми друзями.
Play market 
Відео презентація.

Безкоштовний сервіс для створення доповненої реальності Overly app
Додаток: Play market або  App Store
1. Створення листівок із відео: наприклад.
 Листівка із доповненою реальністю.
2. Демонстрація 3D моделей.


3. Завдання на логіку. Інструкція за посиланням.

ROAR Editor - це найкращий у своєму класі інструмент для створення власного високоякісного досвіду доповненої реальності за декілька клацань. Він призначений для користувачів, які не є технічними. Незалежно від того, чи потрібно вам це для особистого користування або для бізнесу, ROAR надасть вам повний набір функцій AR, які допоможуть вам протестувати, грати та надавати абсолютно вражаючий досвід для ваших клієнтів, партнерів та друзів. Редактор ROAR містить усі основні функції доповненої реальності, включаючи відео, аудіо, кнопки дій, зображення, текст, 3D-моделі тощо. Безкоштовно 4 сцени AR.

Доповнена реальність для освіти: Onirix 
10 днів безкоштовне використання.
Презентація можливостей: 

Таблиця ресурсів із доповненою або віртуальною реальністю.


Дякую за увагу![/LEFT][/CENTER]Бажаю Вам нових ідей!
Навчаємося, бо ми цього варті!
 
10 YouTube каналів для дистанційного навчання


10 YouTube каналів з відеолекціями, які допоможуть викладачам організувати дистанційне навчання

LearnopolisКанал містить короткі відео лекції щодо роботи у навчальному середовищі Moodle, кожна з яких висвітлює особливості застосування його окремих функцій та модулів, покроково та доступно пояснює основні функції платформи, необхідні викладачу.

Канал Артура Частакова. На каналі розміщені відеолекції щодо використання двох платформ дистанційного навчання - Google Classroom і Learningapps.org. Також окремою рубрикою розміщені відеолекції з використання операційної системи Windows 10 - Секрети Windows 10, а також багато інших корисних відео лекцій з організації дистанційного навчання, таких як «Створення відео лекції засобами PowerPoint», «Огляд безкоштовного сервісу для створення онлайн-тестів в складі проєкту «На Урок»», «Робота в Moodle» та багато інших.

Дист Освіта. На цьому каналі відеолекції розподілені на списки відтворення. Окремі з цих списків містять відео, що можуть бути корисними для дистанційного навчання. Це зокрема, Створення дистанційних курсів у Moodle (серія відеолекцій, присвячених організації дистанційного навчання за допомогою цієї платформи) та Створення сайту на Weebly.com (серія відеолекцій щодо створення сайту викладача та його використання для дистанційного навчання).

Канал Надії Духно містить короткі відеолекції щодо використання під час дистанційного навчання різноманітних ресурсів. Зокрема, цікавими є такі відеолекції, як «Перетворення презентацій у відео», «Програма OBS Studio для початківця. Налаштування та запис відео», «Створення каналу You Tube», які допоможуть записати та опублікувати власні відеолекції; «Створення Google сайту» та серія інших відео лекцій, які допоможуть викладачу безкоштовно створити власний сайт та використовувати його у дистанційному навчанні.

СooLSchool. Цікавий і корисний канал, відеолекції якого підкажуть, як використовувати для онлайн уроків такі сервіси як KahootQuizalizeMentimeterGoоgle Classroom та ін.

Центр технологій дистанційного навчанняКанал містить цікаві і корисні для організації дистанційного навчання відеолекції, такі як: «Організація дистанційного навчання закладом освіти», «Організація дистанційного заняття: Google Classroom», «Організація дистанційного заняття з Hangouts Meet», «Організація онлайн-заняття з Webex» та ін.

Microsoft Office 365 в освіті. Канал містить російськомовні відео лекції щодо використання в навчальному процесі технологій Microsoft Office 365, зокрема як проводити навчальні заходи за допомогою MicrosoftTeam та PowerPointстворювати і наповнювати навчальний сайт у SharePointстворювати відеолекціюготувати навчальні матеріали у OneNote та ін.

Russell Stannard (Teacher Training Videos). Чудовий канал для тих, хто володіє англійською мовою. На ньому розміщені численні відеолекції, за допомогою яких можна навчитися як використовувати для дистанційного навчання такі платформи як Moodle та Kahoot, маловідомі в Україні Edmodo та Socrative, різні інструменти Google, користуватися для проведення онлайн лекцій Zoom та Skype та багато іншого.

Technology for Teachers and Students. Англомовний канал, який буде корисний як для викладачів, так і для студентів. Відеолекції поділені на рубрики: ExcelPowerPointGoogleMultimedia. Завдяки цим відеолекціям можна дізнатися чимало нового про використання цих технологій у навчальному процесі.

Microsoft EducationКанал з численними відео лекціями англійською мовою, які присвячені використанню різних технологій та програм Microsoft Office 365 в освітньому процесі. Він буде особливо корисний для досвідчених користувачів, які мають намір поглиблено вивчити можливості застосування цієї платформи в дистанційній освіті.
За матеріалами сайту osvita.ua: http://osvita.ua/school/74237/?fbclid=IwAR0TRLR3-_X8Z-DQuaWuJzcwsRcYrtRPHdl2JkelDtiHRUqpiPtD_pbeX-s
 
50 посилань для підготовки до ЗНО

Матеріал читаємо нижче або переходимо за посиланням: https://znoclub.com/pidgotovka-do-zno/989-50-posilan-dlya-pidgotovki-do-zno.html?fbclid=IwAR0U5WSemyMOBdeS6jC37Q8LOhmg9Kuad5gQFel-CXfc9N_TcVU-r6qz1ro

Де можна почитати новини про ЗНО?  Інформацію про університети? Де підготуватись чи потестувати себе? Ми підібрали для вас 50 корисних посилань, посортованих за тематикою. Забирайте собі та користуйтесь!

1. http://testportal.gov.ua 
— офіційний сайт УЦОЯО (Українського центру оцінювання якості освіти)

2. https://testportal.com.ua/regions/ — розділ сайту з регіональними центрами УЦОЯО, де можна знайти контакти найближчого центру.
3. http://mon.gov.ua/ — офіційний сайт Міністерства освіти і науки України.4. http://www.vstup.info/ — всі університети і спеціальності. Поки що варто використовувати ресурс, щоб придивитись до цікавих спеціальностей і визначити, на який прохідний бал треба працювати. Плюс подивитись статистику за минулі роки
5. http://abit-poisk.org.ua — пошук абітурієнтів за прізвищем, балами, спеціальностями.
6. http://osvita.ua — сайт присвячений новинам про освіту.
7. http://osvita.ua/test/— розділ Освіта.ЮА, присвячений новинам про ЗНО
8. http://www.osvita.org.ua/— великий інформаційний портал.
9. http://www.education.ua/ua/— великий каталог ВНЗ, коледжів, курсів та репетиторів.
10. http://zno.ua/—курси, новини, події для абітурієнтів та їх батьків, безкоштовні файли та тести
.11. http://www.parta.com.ua/ukr/— великий інформаційний сайт про ВНЗ, ЗНО, курси.12. http://vneshkoly.com.ua/— інформаційний портал про ЗНО, вступну кампанію, ВНЗ та школи.

13. http://mycareer.org.ua/— державний сайт про профорієнтацію з новинами та вакансіями.
14.  http://www.education.ua/ua/professions/— каталог професій.
15.  https://www.work.ua/ua/articles/— статті про різні професії, стажування, пошук роботи.
16. http://prof.osvita.org.ua/uk/index.html— розділ інформаційного порталу, присвячений профорієнтації, опису професій, новинам.
17. http://prof.osvita.org.ua/uk/determine/testing/index...— велика кількість психологічних та профорієнтаційних тестів.
18. http://prevolio.com/tests.aspx— декілька профорієнтаційних тестів за науковими методиками.


19. http://osvita.ua/vnz/— розділ Освіта.ЮА, присвячений ВНЗ, вступу та рейтингам.
20. http://www.education.ua/ua/universities/— каталог ВНЗ.
21. http://www.parta.com.ua/ukr/university/— каталог ВНЗ за напрямами.
22. http://www.euroosvita.net/— великий портал про ВНЗ, Болонський процес та рейтинги.
23. https://abiturients.info/uk— каталог ВНЗ, підбір ВНЗ, календар абітурієнта.


24. http://zno-ua.net- сайт з онлайн-тестами минулих років ЗНО.
25.  http://zno.yandex.ua- Яндекс ЗНО, онлайн-тести минулих років.
26.  http://zno.osvita.ua/ukrainian/— пробні та реальні ЗНО, посортовані за роками.
27. http://ukrainetest.com.ua/— онлайн-тести з різних предметівю
28. https://www.phoenicis.com.ua- сайт, де є інформація з різних предметів. На сайті є мтеріали для підготовки, підручники та тести.


29. http://200baliv.org.ua- авторський блог про ЗНО з української мови та літератури. Сайт містить статті-уроки з різних тем, поради щодо ефективної підготовки та корисні матеріали. Також авторка блогу проводить он-лайн тренінги та вебінари до ЗНО.
30. http://uuCourseKit - підготовка до української мови та літератури. Дистанційний курс.
31. http://zno.if.ua - ще один сайт, присвячений темі ЗНО з української мови та літератури.
32. http://pravopys.net— Електронний варіант книги «Український правопис»
33. http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/— великий онлайн-словник. Розроблений професорами українських університетів і, на сьогоднішній день, найбільший з існуючих словників української мови. Містить словоформи, значення, відмінювання, синонімію та фразеологізми.
34. http://sum.in.ua/— академічний тлумачний словник української мови.
35. http://www.linguistika.com.ua/— багато корисних статей з літератури та мови, розбори творів, конспекти уроків, статті. Є бібліотека
36. http://testmath.com.ua/Default.aspx— сайт для вивчення математики, розбитий за темами.
37. http://ua.onlinemschool.com/— велика кількість завдань та корисних таблиць.
38.  http://math24.biz/— вирішення математичних завдань. Сайт російською
39.  http://radio.obozrevatel.com/ua/books/istoriya-ukrani..— аудіокнига з історії України. Розбита на частини
40. http://www.litopys.com.ua/— красива онлайн-енциклопедія з історії України.


41. http://i100rik.com.ua/— багато матеріалів з історії, конспекти, тести.

42. http://prometheus.org.ua/— безкоштовні онлайн-курси. Є професійні та психологічні напрями, є курси ЗНО.
43.  http://zno.ua/online—онлайн-курси ЗНО з викладачами, завданнями, відеолекціями та онлайн-платформою.
44. https://www.khanacademy.org/— велика база безкоштовних онлайн-курсів з різних областей знань: психологія, історія, ІТ, менеджмент тощо. Усі курси англійською
45. http://izno.info/— онлайн-школа з історії України.
46. https://www.youtube.com/misterduncanchina— канал на Ютубі, де багато різноманітних відеоуроків. Викладач у веселій формі розповідає основні правила та питання, що виникають при вивченні англійської.
47. http://online.vum.org.ua/— Відкритий університет Майдану. Велика кількість курсів та різноманітних подій.
48. https://www.duolingo.com/— велика інтерактивна платформа для вивчення мов. Буде корисна особливо тим, хто здає ЗНО не з англійської, а з французької, німецької чи іншої іноземної мови.
49. https://www.lektorium.tv— велика російська платформа для вивчення курсів з різних областей знань
50. http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/— курси англійської від BBC
Змінено: Олена Холод - 02.06.2020 05:26:10
 
До уваги учасників ЗНО!

Українська мова: власне висловлення


Збірник матеріалів для підготовки до написання власного висловлення на ЗНО з української мови та літератури

Відкрите тестове завдання з розгорнутою відповіддю у вигляді власного висловлення — одне з найважливіших завдань у тесті ЗНО з української мови та літератури.Освіта.ua пропонує до вашої уваги збірник матеріалів стосовно того, як краще діяти на зовнішньому незалежному тестуванні при написанні власного висловлення.Подані у цьому посібнику матеріали допоможуть пройти своєрідний прискорений курс підготовки до написання власного висловлення на ЗНО з української мови та літератури.     Інформація стосовно різноманітних аспектів написання власного висловлення подана у вигляді відповідей на запитання, які найчастіше турбують випускників – учасників тестування.Працюючи із цими матеріалами, ви можете обрати саме ті питання, які вас цікавлять найбільше, швидко отримати відповіді на них, а також ознайомитися з різноманітними порадами, прикладами тощо. У такий спосіб ви зможете ефективно використати той час, що залишився до дня тестування, і якісно підготуватися до написання власного висловлення.
ЗМІСТ
За матеріалами сайту osvita.ua: http://osvita.ua/test/training/ukr-mova/51233/?fbclid=IwAR0hmI4wYMaVgS8ymWE21RLGugxEwOqgb_8Msk_oTNcfhVTY8nksqNRim1k
 
До уваги освітян Рівненщини!

МОН зібрало усі дистанційні та онлайн-сервіси в освіті на одній сторінці

Матеріал читаємо нижче або переходимо за посиланням: https://nova-shkola.com/News/Details/dystantsiini_ta_onlain-servisy_v_osviti?fbclid=IwAR2QP-5q_DiaCiphhuZNZzxKMG-DaJus4vxCX7XsBCDV2xUBxjwGaDNXLs8

Дистанційне навчання та онлайн-сервіси стають невід’ємною частиною нашого життя – в цьому ми переконуємось під час нинішнього карантину.

Для зручності ми зібрали усі дистанційні та онлайн-сервіси в освіті на одній сторінці нашого сайту. Тут – ресурси для учнів, студентів, абітурієнтів, педагогів та освітніх управлінців.

З-поміж цих сервісів:

• онлайн-звернення до освітнього омбудсмена,

• ресурс про зміни в освіті через карантин,

• інформація для жителів Донбасу і Криму,

• роз’яснення щодо дошкілля,

• інструменти для вчителів та директорів шкіл,

• інформаційні ресурси для учасників ЗНО та абітурієнтів,

• сервіси для отримання довідок і апостилю, верифікації освітніх документів,

• відкриті дані про заклади освіти, кількість здобувачів освіти, ліцензовані спеціальності та професії.

Завантажити інфографіку можна за посиланням.

Нижче зібрано посилання на усі сервіси, доступні для роботи. Для зручності їх згруповано за категоріями.


[CENTER]ДИСТАНЦІЙНІ ТА ОНЛАЙН-СЕРВІСИ: ПОСИЛАННЯ
Онлайн-звернення до освітнього омбудсмена – cutt.ly/FyekAdJ

Інформаційний ресурс про зміни в системі освіти під час карантину – mon-covid19.info

Жителям Донбасу та Криму (учням і випускникам, вступникам, студентам, педагогам) – cutt.ly/Syez8Tr


 
ДОШКІЛЛЯ
Роз'яснення про запис до дитячого садочка – cutt.ly/TyezhWV

Інструкція "Як відкрити приватний дитячий садочок" – cutt.ly/Jyezv9Q


 
ВЧИТЕЛЯМ І ДИРЕКТОРАМ ШКІЛ
Кабінет учасника сертифікації педагогічних працівників – cutt.ly/myegklz

Завдання PISA – cutt.ly/SyedS9q

Електронна бібліотека – lib.imzo.gov.ua

• електронні версії підручників для 1, 2, 5, 6, 9, 10, 11 класів

• двомовні словники

• посібники серії "Шкільна бібліотека"

• навчально-методичні посібники для педагогічних працівників, зокрема для тих, які працюють із учнями з особливими освітніми потребами
 
• методичні матеріали, підручники та навчальні посібники для здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти

Перевірка наявності грифів та свідоцтв МОН в підручниках/посібниках, інших навчальних матеріалах – gryf.imzo.gov.ua

Календар інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти на 2020 рік – cutt.ly/dyejgrG

Державна служба якості освіти України:

• телефонні гарячі лінії – cutt.ly/QyehRyo

• онлайн-звернення – cutt.ly/ayehC8T


 
УЧАСНИКАМ ЗНО
Інформаційна сторінка учасника ЗНО – cutt.ly/OyepVbF

Мобільний додаток "Моє ЗНО" – cutt.ly/eyep7ap

• інформація про місце та час тестувань ЗНО з обраних предметів

• запис тестувань ЗНО до календаря смартфона

• завчасні нагадування про наближення тестування

• повідомлення про новини та зміни в проведенні ЗНО

• повідомлення про наявність і відображення результатів тестування

• можливість переглядати у додатку результати ЗНО за минулий рік

Статистичні дані основної сесії ЗНО 2016-2019 – cutt.ly/9yeaCYR

Офіційні звіти проведення ЗНО 2008-2019 – testportal.gov.ua/ofzvit

Результати ЗНО по регіонах – testportal.gov.ua/reg

Регіональні центри оцінювання якості освіти – cutt.ly/zyefz7U


 
АБІТУРІЄНТАМ
Вступ 2020: вища освіта – cutt.ly/hyezNOW

Інформація про вступ – vstup.edbo.gov.ua

• конкурсні пропозиції

• рейтинговані списки

• рекомендування до зарахування

• зарахування на навчання для здобуття вищої освіти

Кабінет учасника ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування), ЄВІ (єдиного вступного іспиту) на магістратуру – cutt.ly/JyesOAF

Вступ 2020: профосвіта – cutt.ly/IyezHUu


 
ДОВІДКИ, АПОСТИЛЬ
Замовлення виписки з Реєстру документів про освіту + автоматична онлайн-перевірка достовірності документів про освіту – cutt.ly/jyw6eLP


Перевірка достовірності:

• документів про освіту – cutt.ly/jyw6eLP

• учнівських та студентських квитків – cutt.ly/Myw6vRo

• сертифікатів педагогічних працівників – cutt.ly/Vyw6R1L

Дистанційна подача документів для проставлення МОН штампа "апостиль" на освітніх документах – cutt.ly/ayeqcDr

Послуга "Апостиль без візиту" – cutt.ly/ayeqI26

Замовлення довідок – cutt.ly/Eyeq8Hr

• про підтвердження факту навчання та права

• про систему оцінювання в Україні

• про наявність ліцензії та рівень акредитації вищих навчальних закладів

• про підтвердження педагогічної освіти


 
ВЕРИФІКАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ ПРО ОСВІТУ
Верифікація освітніх документів для:

• WES США – cutt.ly/cyewu5M

• WES Канади – cutt.ly/GyewghT

• ICAS Канади – cutt.ly/1yewxRN

Перевірка автентичності освітніх документів, отриманих в Україні – cutt.ly/gyewOk8

Дистанційна подача документів для визнання іноземних документів про освіту – cutt.ly/GyeewGz

Перевірка достовірності апостилів документів, виданих в Україні, що стосуються сфери освіти і науки – cutt.ly/KyeeE1e


 
СТАТИСТИКА, ВІДКРИТІ ДАНІ, ЛІЦЕНЗУВАННЯ
Реєстр закладів:

• вищої освіти – registry.edbo.gov.ua/high

• професійної (професійно-технічної) освіти – registry.edbo.gov.ua/prof

• закладів загальної середньої освіти – registry.edbo.gov.ua/schools

• районних та місцевих органів управління у сфері освіти – registry.edbo.gov.ua/ruo

Відкриті дані Реєстру суб'єктів освітньої діяльності ЄДЕБО:

• заклади вищої та професійної (професійно-технічної) освіти – registry.edbo.gov.ua/opendata/universities

• заклади загальної середньої освіти – registry.edbo.gov.ua/opendata/schools

Кількість:

• здобувачів вищої освіти – registry.edbo.gov.ua/opendata/educators

• осіб, які зараховані на навчання – registry.edbo.gov.ua/opendata/entrant

• осіб, які закінчили навчання – registry.edbo.gov.ua/opendata/graduate

Ліцензовані спеціальності – registry.edbo.gov.ua/opendata/licenses-specialities

Ліцензовані професії – registry.edbo.gov.ua/opendata/licenses-professions

Електронне ліцензування закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти (через кабінет користувача ЄДЕБО) – info.edbo.gov.ua

Портал відкритих даних ДНУ "Інститут освітньої аналітики" – opendata.iea.gov.ua

[/CENTER]
Змінено: Олена Холод - 05.06.2020 06:47:35
 
Онлайн тест пробного ЗНО-2020 з української мови

Матеріал читаємо нижче або переходимо за посиланням: http://osvita.ua/test/74621/На сайті «ЗНО онлайн» розміщено тест пробного зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року з української мови та літератури.
Завдяки онлайн сервісу всі майбутні учасники ЗНО можуть безкоштовно пройти тест, що був запропонований для виконання учасникам пробного ЗНО у понеділок 15 червня. В онлайн тесті використані завдання тестового зошиту, що отримали учасники пробного ЗНО.
Спосіб виконання всіх завдань у запропонованому тесті максимально наближений до реального тесту, а форма відповіді відповідає виду, що пропонується абітурієнтам у бланку відповідей під час проходження реальних тестів ЗНО.
Окрім того, кожне завдання тесту містить правильну відповідь на нього. Відповіді надані фахівцями сайту Освіта.ua. Офіційні відповіді, затверджені УЦОЯО, будуть розміщені на сайті після 19 червня 2020 року.
Загальна кількість завдань тесту з української мови і літератури – 58, на їх виконання учасникам буде відведено 180 хвилин.
Максимальна кількість тестових балів, яку може отримати учасник ЗНО з української мови, правильно виконавши всі завдання №1-33 та №58, що будуть зараховуватися як державна підсумкова атестація, дорівнює 68 тестовим балам.
Максимальна кількість тестових балів, що може отримати учасник тесту з української мови та літератури, дорівнює 104 балам.

Окрім тесту пробного ЗНО 2020 року, на сайті також пропонуються всі інші онлайн-тести з української мови та літератури, що були запропоновані для виконання абітурієнтам починаючи з 2009 року.
Змінено: Олена Холод - 16.06.2020 06:26:46
 
До уваги учасників ЗНО!

ЗНО 2020 Висловлювання про письменників та їхні твори.


Переглянути матеріал можна за таким посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=TmWSWmPIUeg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3vUOu_X8iK2U6Il-gl0-cXOA8wR6WsR0gbkUftmMQmSjkEMz1QGDvKPqs
Змінено: Олена Холод - 17.06.2020 08:27:27
 
Як допомогти учням скласти ЗНО з історії України на 200 балів: практичні порадиФахівчиня розповіла про методи, які допоможуть учням якісно підготуватися до ЗНО з історії та уникнути помилок.


Вже за три тижні учні складатимуть ЗНО з історії України. Аби успішно скласти іспит, діти мають засвоїти величезну кількість дат, подій та персоналій. Вивчити такий обширний матеріал самотужки – дуже складно. У цьому їм мають допомогти вчителі.

Як ефективно підготуватися до ЗНО з історії України? Які особливості сертифікаційної роботи ЗНО? Як скласти план роботи на рік з підготовки до тестування?

На ці питання відподає викладачка історії, власниця освітньої агенції «SMART CaT», фахівчиня з впровадження прикладних ігор в закладах освіти, викладачка ЗВО, Ірина Борисівна Левинська.

Зовнішнє незалежне оцінювання з історії України – найпопулярніше тестування, яке стоїть поряд з математикою та українською мовою.
ЗНО з історії – це тест, який вміщує в собі теми зі шкільної програми за період 7-11 класу.
Виконати всі завдання учні мають встигнути за 150 хвилин.
60 завдань розділені на дві частини:
 • Історія України 20 – початку 21 століття;
 • Історія України від найдавніших часів до кінця 19 століття.

Яка головна проблема ЗНО з історії?В теорії ЗНО перевіряє ті компетентності, які діти набувають в процесі опанування шкільної програми. Але практика дещо відрізняється від теоорії, тому що сама програма ЗНО не ідеально ідентична шкільній програмі, розповідає Ірина Борисівна.
Найбільша проблема, яка істотно позначається на результатах підготовки до ЗНО – це те, що підручники недостатньо формують загальну історичну компетентність.

Програма ЗНО з історії УкраїниЗатверджується за 9-10 місяців до ЗНОДіюча програма містить 32 теми: від появи людини до 2018 року.До програми додається: перелік пам’яток архітектури та образотворчого мистецтва – ікона, храми, скульптури, будинки тощоСписок персоналій для візуального розпізнавання – портрети діячів.Робота з картами, термінології і дати – саме ці три складові лякають дітей найбільше.

Вчителям вкрай важливо навчити дітей правильно читати карти в тестах. Бо досвід показує, що у дітей дуже слабо розвинена ця якість. Чимало учнів взагалі не працюють з картами в розрізі шкільного курсу, але на ЗНО вони повинні вміти це робити. Тут є певний дисонанс, але це прикладне вміння чудово розвивається, - вважає Ірина Борисівна.
Ще один важливий острах учнів при підготовці до ЗНО – це термінології. Бо не завжди термінологія, яка використовується в програмі ЗНО, є аналогічною шкільній програмі і не всі діти взагалі розуміють, що це таке.
Цитата

Наприклад, поняття «федерація» або «колективний суверенітет» викликає в певної кількості учнів просто паніку. І цим моментам треба окремо приділяти увагу. Є терміни, які не використовуються в шкільній програмі, але широко поширені в ЗНО. Що стосується дат, то насправді сама програма ЗНО містить їх не так вже й багато, трохи більше сотні. Якщо постійно працювати з тесовими питаннями, дати не доведеться зазубрювати, бо вони запам’ятаються автоматично. Тому я ніколи не змушую дітей зубрити дати і не проводжу для них хронологічних диктантів. Єдина практична технологія, яку я використовую під час підготовки до ЗНО – це кросворд, - ділиться досвідом Ірина Борисівна.

Характеристика сертифікайної роботи-     60 завдань-     94 бали ( переводяться у 200-бальну шкалу)-     150 хвилин     Дві частини:

 1. «Історія України ХХ – початку ХХІ ст.» (30) – як ДПА

 2. «Історія України від найдавніших часів до кінця ХІХ ст.» (30)
   Чотири форми завдань:

 1.   завдання з вибором однієї правильної відповіді (1)

 2. завдання на встановлення відповідності, «логічні пари»» (4)

 3. завдання на встановлення правильної послідовності (3)

 4. завдання з вибором трьох правильних відповідей із семи (3)
Сертифікатна робота, з якою працюють учні за ЗНО, як правило складається з 60 завдань, за які вони отримують, максимум, 94 бали. На роботу виділяється 150 хвилин.
Цитата

Якщо ми беремо загальні практичні поради, то витрачаємо дуже багато часу. Якщо на ЗНО з української мови чи математики дуже часто ми стикаємося з тим, що на виконання завдань не вистачає часу, бо там є відкриті завдання, то на тестуванні з історії України відкритих завдань немає. Тому цей великий час, який виділяється на виконання тестового завдання, дуже часто грає проти учня. Як правило, середня тривалість виконання завдання – орієнтовно година. Далі у дітей починається, як то кажуть, «психоз». Вони починають сумніватися у своїх відповідях, а іноді навіть виправляти правильні відповіді на неправильні. Тому краще порадити їм здавати тестові завдання відразу, як тільки вони їх виконали, - розповіла фахівчиня.
Сертифікаційна робота ділиться на дві частини. Перша рахується, як ДПА, а друга - присвячена питанням по матеріалах, які вивчають в 5-9 класах. В сертифікатній роботі учні стикаються з 4-ма формами завдань – це звичайні тести.
Цитата

Щодо самих завдань, з мого досвіду, найскладніше - це послідовність. Статистика свідчить про те, що завдання на хронологічну послідовність правильно виконують лише 5 відсотків учнів. Але є окремі технології, як з цим впоратися. Наприклад, зосереджувати увагу учнів на тому, що дуже часто в тестах питання сформульовані так, аби їх якомога більше заплутати.
Що стосується загального вигляду сертифікаційної роботи, то там є дві практичні рекомендації. Перша – це ніколи не позбуватися тестового зошита.
Цитата

Тестовий зошит з питаннями - це  у повному сенсі робочий зошит учня.  Вони можуть писати тут все, що завгодно і позначати правильні відповіді. Великий недолік – те, що ці зошити не дуже якісно надруковані. Раджу учням переносити відповіді на бланк вже після того, як вони відповіли на всі запитання.
Я раджу базувати практичну підготовку дитини на створенні конспекту кожної теми. Щось на зразок ментальної карти. Напередодні підготовки до ЗНО, запропонуйте учням завести папку, в якій є 32 листочки А4. На кожному листочку дитина буде працювати над однією темою. Ви даєте дітям завдання і пропонуєте зробити власну схему теми на одному аркуші паперу. Головне, аби вся інформація по темі вміщалася на один листочок. Далі я прошу відкрити тести минулорічних років і пройтися по питаннях цієї теми. Після того, як ми опрацюємо з учнями 32 теми, в учня має бути 32 листочки, в яких зазначені головні моменти з кожної теми ЗНО, - поділилася порадою викладачка.


Щоб ознайомитися з рекомендаціями та переглянути вебінар, переходимо за посиланням: https://vseosvita.ua/news/yak-dopomohty-uchniam-sklasty-zno-z-istorii-ukrainy-na-200-baliv-praktychni-porady-18627.html?rl=784916&fbclid=IwAR054zwizhaz5huhVZr7GRhBOQhxEDHMhiO_pnds1gKkw6sH5fsQNNmSdVg
Змінено: Олена Холод - 17.06.2020 08:41:48
 
До уваги учасників ЗНО!

ЗНО 2020 Історія у творах української літератури


Переглянути матеріал можна за таким посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=nuB7y9_sL-k&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1MdU-V4FevTj8pLF_k_U4Rxt_pUQRr0HRK_zXK6GO-XvUdH0KLVhDd37o
Змінено: Олена Холод - 17.06.2020 08:44:47
Страницы: Пред. 1 ... 3 4 5 6 7 След.
Читають тему