Повернутись до звичного вигляду


Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Educational Era

Педагогічна преса

Управління освіти та науки Рівненської ОДА

Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (РОІППО)

Освітній навігатор

Рівненська МАН

Stats

Новини освіти Рівненської області

«НІЛ ХАСЕВИЧ – ХУДОЖНИК-БОРЕЦЬ» 25.11.2020

«НІЛ ХАСЕВИЧ – ХУДОЖНИК-БОРЕЦЬ»

Під таким заголовком 24 листопада 2020 року відбувся круглий стіл з нагоди 115-й річниці від дня народження Ніла Хасевича – українського художника, графіка, активного громадського і політичного діяча, члена ОУН і УГВР, лицаря Срібного Хреста Заслуги та медалі «За боротьбу в особливо важких умовах», уродженця с. Дюксин, Костопільського району, який організували Рівненське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, Рівненський обласний краєзнавчий музей.

 

Модерував захід Іван Вєтров, проректор Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної  освіти, голова обласного товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, який зазначив, що метою проведення було розкрити багатогранність його таланту; популяризувати життєвий і творчий шлях Ніла Хасевича та в подальшому  інтегрувати в курси історії, мистецтвознавства, адже його постать є взірцевою в національно-патріотичному вихованні учнівської молоді.

 

Секретар єпархіального управління, протоієрей Сергій Лучанін благословив учасників та наголосив на значимості духовних традицій родини Хасевичів у становленні Ніла.

 

Алла Черній, ректор Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, привітала учасників круглого столу та окреслила значимість вивчення бойового і творчого життєвого шляху Ніла Хасевича у закладах загальної середньої освіти. «Завдання освітян полягає в тому, щоб сформувати і розвинути в учнівської молоді інформаційні, хронологічні, мисленнєві, творчі, мовленнєві, аксіологічні й інтерактивні вміння, навички самоорганізації, критичного мислення, сприяти усвідомленню значущості історичної спадщини в контексті українського державотворення. Інститут пропонує учителям інтегрувати  вивчення в курсі історії, факультативів, на історичних гуртках», - зазначила вона.

 

Працівники Рівненського обласного краєзнавчого музею: Олександр Булига, директор,  Ігор Марчук, завідувач відділу, Сикліцька Оксана, старша наукова співробітниця, доповідали про дослідження, які проводяться музеєм; віднайдені експонати художника; проведення виставок (зокрема тепер експонується в музеї «Непаперовий солдат»); обласну премію імені Ніла Хасевича; пам’ятні знаки на Рівненщині. Дослідження Ігоря Марчука окрім того викладені в співавторській книзі «Життя і творчість Ніла Хасевича».  

 

Про альтернативність долі Хасевича у романі братів Капранових «Паперові солдати» на прикладі ровесника, головного художника студії Діснея Володимира Титла (він же Білл Титла), який досягнув успіху в Америці; про те, що Ніл Хасевич не проміняв перспективу працювати в Америці на місце вчителя на Волині, а потім на боротьбу в лавах УПА – йдеться у промові Петра Кралюка, українського філософа, професора Національного університету «Острозька академія».

 

Про творчу спадщину Ніла Хасевича в музеях Волині доповів Анатолій Силюк, методист Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти. Наголосив, що оригінальність колекції у Волинському музеї полягає в тому, що поряд із тиражованою графікою є 24 роботи, виконані олівцем, тушшю, гуашшю.

 

Завідувачка кафедрою історії та методики навчання Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка Ірина Скакальська розповіла про свої дослідження – образ Ніла Хасевича як митця УПА серед мистецької еліти Волині міжвоєнного періоду ХХ ст.

 

Любов Крайлюк, доцент кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва Рівненського державного гуманітарного університету досліджувала ідеологічний аспект творчості Ніла Хасевича та інших художників міжвоєнного періоду.

 

Петро Куделя, як учитель і директор Рівненського колегіуму, як голова громадської організації «Суспільно-громадське товариство «Забужжя», доводить на конкретних прикладах діяльності, власної та закладу освіти, значимість постаті Ніла Хасевича у національно-патріотичному вихованні молоді, організовує щорічні творчі уроки-поїзди учнів місцями народження та загибелі художника.

 

Олександр Профорук, учитель історії Жобринської ЗОШ І-ІІІ ступенів Рівненської районної ради, керівник гуртка «Історичне краєзнавство» Рівненської обласної станції юних туристів, надзвичайно ретельно досліджує невідомі сторінки із життя родини Хасевичів, про які поділився з учасниками заходу.

 

У рамках круглого столу відбулася презентація збірки листівок дереворитів «Ніл Хасевич – художник-борець», яку видано Рівненським обласним об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка при сприянні Товариства української мови м. Чикаго (США) за матеріалами Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Збірки будуть передані бібліотекам, музеям Рівненщини, Волині, закладам освіти і звісно подаровані промовцям круглого столу та розіслані в різні куточки України і за кордон.

 

Цього ж дня поклали квіти від учасників круглого столу до пам’ятника Нілу Хасевичу у Рівному. ПОВНИЙ ЗАПИС ВІДЕО ДОСТУПНИЙ НА
YOUTUBE-КАНАЛІ ЗА ПОКЛИКАННЯМ:

https://www.youtube.com/watch?v=EX08R3a3xYI


nil 2.jpeg

nil 3.jpeg

nil 4.jpeg

nil 5.png

nil 6.png

nil 7.png

nil 8.png

nil 9.png

nil 10.png

nil 11.png

nil 12.png

nil 13.png

nil 15.jpeg


Повернутись до списку

СУЧАСНІ РІШЕННЯ ДЛЯ ОСВІТИ


Цифрові лабораторії Ейнштейн

Електронні підручники

Педагогічні ігри від "Розумників" абетка

Педагогічні ігри від "Розумників" Математика