
Україна продовжує боротися не лише на полі бою, а й на фінансовому фронті. Після перегляду бюджету на 2025 рік, плановий дефіцит складе $42 мільярди — сума, яку покрити повністю за рахунок міжнародної допомоги не вдасться. Голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа попереджає: у 2026 році нестача зовнішнього фінансування може сягнути $19 мільярдів.
Західна допомога: не панацея, але критично необхідна
На сьогодні левову частку дефіциту закривають безповоротні позики від країн G7 (ERA loans), фінансування в межах Ukraine Facility від ЄС, а також програма МВФ. Проте, як зазначає Підласа, цього недостатньо. Для прикладу, Аргентина у 2025 році отримала $12 млрд від МВФ без жодних структурних умов, тоді як Україна змушена була пройти вісім переглядів програми, щоб отримати менше — $6,19 млрд.
Політики закликають міжнародних партнерів не залишати Україну з фінансовою кризою наодинці. Адже видатки на оборону цього року сягнуть 66% усього держбюджету, а у випадку завершення активної фази війни — не зникнуть, а трансформуються у масштабну потребу у відбудові.
Погляд у майбутнє: мільярди на відновлення
Навіть якщо бойові дії закінчаться до кінця 2025 року, Україна залишиться з колосальними фінансовими викликами. За оцінками Світового банку (RDNA4), для відбудови держави у наступні 10 років знадобиться не менше $524 мільярди. Це означає, що зовнішнє фінансування залишатиметься питанням національної безпеки ще довгий час.
Таким чином, український уряд уже сьогодні змушений вести перемовини про нові фінансові механізми, перегляд існуючих програм і мобілізацію ресурсів не лише з боку ЄС, а й з боку глобальних інституцій. Без потужної та стійкої підтримки міжнародної спільноти Україні буде складно не лише виграти війну, а й відновити країну після неї.