
Українська система профосвіти готується до масштабної трансформації. Освітній комітет Верховної Ради завершив фінальне доопрацювання законопроєкту №13107-д «Про професійну освіту» та рекомендував винести його на голосування вже наступного тижня.
Про це повідомив голова комітету Сергій Бабак, наголосивши: попереду — одне з найважливіших рішень для майбутнього системи підготовки фахівців робітничих професій.
Що зміниться?
Після ухвалення документа базовим типом закладу професійної освіти стане професійний коледж. У структурі профосвіти також передбачено:
- військові заклади професійної освіти,
- коледжі з військово-фізичною підготовкою,
- центри досконалості — інноваційні хаби для підготовки затребуваних фахівців, які зможуть створювати й кваліфікаційні центри.
Кожен із цих типів закладів матиме чітко визначені вимоги до статусу, спеціалізації та функцій, що дозволить стандартизувати і модернізувати професійну освіту по всій країні.
Чому це важливо?
Реформа, яку готували з 2020 року, пройшла надскладний шлях. Лише після першого читання у квітні 2025 року до проєкту подали 2570 правок — це один із рекордних показників у законодавчій практиці. Усі пропозиції були розглянуті та враховані під час доопрацювання.
«Можу сказати — ми наближаємось до фінішної прямої. Цей закон точно стане частиною сучасної історії української освіти і законотворчості», — заявив Сергій Бабак.
На кого це вплине?
Реформа торкнеться десятків тисяч учнів, педагогів і адміністрацій. Її мета — зробити професійну освіту конкурентною, адаптованою до потреб ринку праці та сучасних технологій.