
20 травня в Женеві країни-члени Всесвітньої організації охорони здоров’я затвердили нову пандемічну угоду, над якою працювали протягом трьох років. Про це повідомила пресслужба ВООЗ.
У документі, який охрестили “історичним”, йдеться про посилення глобальної готовності до можливих майбутніх пандемій. Розробники наголошують, що угода має підвищити ефективність міжнародної координації, допомогти уникнути прорахунків, які виникли під час COVID-19, і забезпечити швидшу реакцію на нові загрози.
Міністерство охорони здоров’я України повідомило, що угода передбачає створення системи доступу до патогенів і механізм розподілу переваг (PABS). Йдеться про оперативний обмін інформацією та резервування 20% вакцин і медикаментів для країн із низьким і середнім рівнем доходу. Документ також передбачає розбудову логістичної мережі, формування національних стратегій реагування, справедливе розміщення виробничих потужностей, фінансову підтримку та впровадження концепції “Єдине здоров’я”, яка враховує взаємозв’язок між здоров’ям людей, тварин і довкілля.
Угода набуде чинності після погодження всіх додатків і ратифікації національними урядами.
Однак ефективність цього документа викликала сумніви в міжнародних медіа. Зокрема, Associated Press звертає увагу на те, що США, які вклали мільярди доларів у розробку вакцин проти COVID-19, не беруть участі в угоді.
Вашингтон вийшов із переговорного процесу ще на початку року, після заяви Дональда Трампа про припинення членства США у ВООЗ і зупинку фінансування організації. Ще у 2020 році Трамп неодноразово критикував ВООЗ за неефективну діяльність.
Раніше Сполучені Штати були найбільшим фінансовим донором організації. Згідно з даними Time, бюджет ВООЗ на 2024–2025 роки становить $6,9 млрд, із яких майже $1 млрд — це внесок США.