
Європейський суд з прав людини визнав Російську Федерацію відповідальною за збиття пасажирського літака рейсу MH17 у небі над Донеччиною в липні 2014 року. Це рішення стало історичним і, за словами українського юриста Максима Костецького, — безпрецедентним у міжнародному праві.
ЄСПЛ чітко вказав на пряму причетність держави-агресора до однієї з найстрашніших авіакатастроф XXI століття. Суд також визнав, що РФ порушувала права людини на тимчасово окупованих територіях Донеччини й Луганщини, а її дії мають загрозливий і системний характер.
“Це перше подібне рішення міжнародної юрисдикції щодо держави-агресора, яке не тільки фіксує вину, а й створює потужну правову базу для подальших звинувачень”, — зазначає Костецький.
Суд прямо вказав: масштаби насильства та риторика російського керівництва щодо української державності, незалежності та самого права на існування — це пряма загроза мирному співіснуванню в Європі. У документі йдеться, що дії РФ підривають засади демократії, на яких побудовані Рада Європи та її держави-члени.
ЄСПЛ також зобов’язав Росію:
- негайно звільнити всіх незаконно утримуваних осіб на окупованих територіях (до 16 вересня 2022 року);
- співпрацювати у створенні міжнародного механізму повернення депортованих українських дітей;
- припинити мовну та освітню індоктринацію, спрямовану на витіснення української ідентичності.
Це рішення — не просто формальність, а судовий фундамент, який відкриває дорогу іншим міжнародним процесам щодо злочинів Росії. Правосуддя може бути повільним, але воно невблаганне. І сьогодні зроблено черговий крок у напрямку того дня, коли агресор постане перед законом в повному обсязі.